Start › Dalarnas län › Leksand
HPL Lantbruk Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 484 | 1 930 | 1 680 | 1 680 | 1 725 | 1 680 |
| Nettoomsättning | 1 657 | 1 930 | 1 680 | 1 680 | 1 680 | 1 680 |
| Övriga rörelseintäkter | 826 | – | – | 0 | 45 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 651 | 1 692 | 1 704 | 1 650 | 1 644 | 1 429 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 420 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 74 | 733 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 72 | 117 | 311 | 367 | 315 |
| Personalkostnader | 804 | 1 296 | 1 172 | 1 007 | 417 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 324 | 414 | 332 | 339 | 381 |
| Övriga rörelsekostnader | 790 | – | – | 0 | 27 | 0 |
| Rörelseresultat | 833 | 238 | −23 | 30 | 81 | 251 |
| Finansiella poster | −14 | −122 | −44 | −26 | −44 | −60 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 122 | 44 | 26 | 44 | 60 |
| Resultat efter finansiella poster | 819 | 116 | −67 | 5 | 37 | 191 |
| Resultat före skatt | 819 | 116 | −67 | 5 | 37 | 191 |
| Skatt på årets resultat | 163 | 9 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 655 | 107 | −67 | 5 | 37 | 191 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 285 | 3 283 | 5 842 | 4 275 | 4 165 | 5 032 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 029 | 5 691 | 3 670 | 4 002 | 4 443 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 029 | 5 691 | 3 670 | 4 002 | 4 443 |
| Byggnader och mark | – | 0 | 1 823 | 1 755 | 1 837 | 1 640 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 029 | 3 868 | 1 915 | 2 165 | 2 424 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | 0 | 378 |
| Omsättningstillgångar | 2 285 | 254 | 151 | 605 | 163 | 590 |
| Kortfristiga fordringar | 1 404 | 253 | 151 | 577 | 163 | 589 |
| Kundfordringar | 1 397 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 7 | 3 | 151 | 5 | 11 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 250 | 0 | 572 | 152 | 572 |
| Kassa och bank | 882 | 1 | 0 | 28 | 0 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 285 | 3 283 | 5 842 | 4 275 | 4 165 | 5 032 |
| Eget kapital | 1 275 | 619 | 513 | 580 | 575 | 538 |
| Bundet eget kapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Aktiekapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 174 | 519 | 412 | 479 | 475 | 438 |
| Balanserat resultat | 519 | 412 | 479 | 475 | 438 | 247 |
| Årets resultat | 655 | 107 | −67 | 5 | 37 | 191 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 575 | 1 927 | 185 | 551 | 1 076 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 1 575 | 1 927 | 185 | 551 | 1 076 |
| Kortfristiga skulder | 1 011 | 1 089 | 3 402 | 3 510 | 3 039 | 3 418 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 180 | 23 | 17 | 6 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 742 | 1 062 | 3 383 | 3 504 | 2 618 | 3 418 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 89 | – | – | 0 | 420 | 0 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 973 | 2 201 | 1 350 | 1 550 | 1 658 |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 1 973 | 2 201 | 1 350 | 1 550 | 1 658 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 479 | 475 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 204 | 2 049 | 2 049 | 1 770 |
| Årets inköp | – | 155 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 204 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 381 | 294 | 212 | 130 |
| Årets avskrivningar | 0 | 87 | 82 | 82 | – |
| Återförda avskrivningar | 381 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 635 | 5 693 | 3 413 | 3 413 | 3 444 | 3 444 |
| Årets inköp | – | – | 2 280 | – | 100 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 635 | 1 059 | – | – | 130 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 605 | 1 826 | 1 498 | 1 248 | 1 020 | 710 |
| Årets avskrivningar | – | 324 | 327 | 250 | 257 | 310 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 605 | 544 | – | – | 28 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA RÖNNÄS RÖNNÄSVÄGEN 100, 793 91 LEKSAND
- Registrerat
- 1986-03-07
- Bransch
- Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva lantbruk och maskinuthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5130-0002
- HPL Lantbruk AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Salbohed
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bedriver uppfödning av kvigor. Företaget har sitt säte i Salbohed .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.