Pär-Ola Bruhn Communication AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 26 | 45 | 187 | 0 | 372 | 161 | 143 | 425 |
| Nettoomsättning | 0 | 26 | 45 | 187 | 0 | 372 | 161 | 143 | 425 |
| Rörelsekostnader | 18 | 28 | 39 | 151 | 145 | 240 | 126 | 186 | 467 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 17 | 0 | 24 | 7 | 65 | 39 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | 11 | 7 | 6 | 17 | 3 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 22 | 26 | 124 | 83 | 139 | 106 | 107 | 187 |
| Personalkostnader | 1 | 5 | 1 | 2 | 56 | 60 | 11 | 13 | 238 |
| Rörelseresultat | −18 | −1 | 6 | 36 | −145 | 132 | 34 | −43 | −43 |
| Finansiella poster | 25 | 25 | 7 | 4 | 5 | 1 | 4 | 5 | 11 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 25 | 7 | 4 | 2 | 2 | 4 | 5 | 11 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 | 24 | 13 | 40 | −140 | 134 | 38 | −38 | −32 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 90 | −34 | 60 | 62 | 32 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 90 | −34 | 60 | 62 | 32 |
| Resultat före skatt | 7 | 24 | 13 | 40 | −50 | 100 | 98 | 23 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 5 | 1 | – | 0 | 22 | 21 | 6 | −2 |
| Årets resultat | 6 | 19 | 12 | 40 | −50 | 78 | 77 | 17 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 775 | 968 | 1 143 | 1 431 | 1 697 | 2 071 | 2 063 | 2 092 | 2 409 |
| Anläggningstillgångar | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 1 055 | 1 055 | 1 055 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 720 | 913 | 1 088 | 1 376 | 1 642 | 1 015 | 1 008 | 1 037 | 2 354 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 14 | 17 | 24 | 20 | 6 | 63 | 93 | 90 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 26 |
| Övriga fordringar | 16 | 14 | 17 | 24 | 20 | 6 | 62 | 92 | 60 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 4 |
| Kassa och bank | 704 | 899 | 1 071 | 1 352 | 1 622 | 1 009 | 945 | 944 | 2 265 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 775 | 968 | 1 143 | 1 431 | 1 697 | 2 071 | 2 063 | 2 092 | 2 409 |
| Eget kapital | 756 | 954 | 1 131 | 1 307 | 1 632 | 1 866 | 1 969 | 1 892 | 2 038 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 656 | 854 | 1 031 | 1 207 | 1 532 | 1 766 | 1 869 | 1 792 | 1 938 |
| Balanserat resultat | 650 | 835 | 1 019 | 1 166 | 1 582 | 1 687 | 1 792 | 1 775 | 1 936 |
| Årets resultat | 6 | 19 | 12 | 40 | −50 | 78 | 77 | 17 | 2 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 90 | 56 | 116 | 178 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 90 | 56 | 116 | 178 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 13 | 12 | 124 | 64 | 114 | 38 | 84 | 194 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 95 | 61 | 19 | 9 | 60 | 20 |
| Skatteskulder | 6 | 6 | 1 | 0 | −8 | 33 | 23 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | −1 | 1 | 8 | 0 | 56 | 1 | 3 | 48 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 8 | 10 | 22 | 11 | 6 | 5 | 16 | 126 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 204 | 195 | 188 | 366 | 184 | 181 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 207 | 1 532 | 1 766 | 1 869 | 1 792 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten inte bedrivs på heltid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga skiftande grad av verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2018-04-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 |
| Årets inköp | 1 000 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BAROMETERGATAN 16 A, 211 17 MALMÖ
- Registrerat
- 1986-02-06
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, kommunikations- och managementtjänster, foto-, film- och musik- och bokproduktion ävensom handel med värdepapper samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper jämte idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5228-3751
- Pär-Ola Bruhn Communication AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, kommunikations- och managementtjänster, foto-, film- och musik- och bokproduktion ävensom handel med värdepapper samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper jämte idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.