Start › Västra Götalands län › Göteborg
S R K Stål och Rörkonstruktioner Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 27 533 | 24 779 | 17 948 |
| Nettoomsättning | 25 529 | 27 499 | 16 002 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 1 782 | −2 888 | 1 755 |
| Övriga rörelseintäkter | 222 | 168 | 191 |
| Rörelsekostnader | 20 602 | 21 008 | 14 842 |
| Handelsvaror | 11 882 | 11 387 | 7 616 |
| Övriga externa kostnader | 3 400 | 3 741 | 3 137 |
| Personalkostnader | 5 075 | 5 735 | 3 944 |
| Av- och nedskrivningar | 204 | 144 | 145 |
| Övriga rörelsekostnader | 41 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 6 931 | 3 772 | 3 106 |
| Finansiella poster | 1 | 1 080 | 2 307 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 426 | 2 445 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 256 | 285 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −415 | 415 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 18 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 932 | 4 852 | 5 412 |
| Bokslutsdispositioner | −1 700 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 700 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 232 | 4 852 | 5 412 |
| Skatt på årets resultat | 1 084 | 837 | 872 |
| Årets resultat | 4 148 | 4 015 | 4 540 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 809 | 19 685 | 29 209 |
| Anläggningstillgångar | 1 118 | 944 | 10 104 |
| Materiella anläggningstillgångar | 518 | 344 | 284 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 518 | 344 | 284 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 600 | 9 820 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 500 | 500 | 500 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 2 155 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 7 065 |
| Omsättningstillgångar | 21 690 | 18 741 | 19 105 |
| Varulager m.m. | 386 | 298 | 1 463 |
| Råvaror och förnödenheter | 314 | 298 | 285 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 72 | 0 | 1 178 |
| Kortfristiga fordringar | 4 681 | 4 961 | 1 655 |
| Kundfordringar | 4 021 | 4 560 | 991 |
| Övriga fordringar | 113 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 547 | 401 | 663 |
| Kassa och bank | 16 623 | 13 482 | 15 987 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 809 | 19 685 | 29 209 |
| Eget kapital | 13 382 | 9 234 | 5 220 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 13 262 | 9 114 | 5 100 |
| Balanserat resultat | 9 114 | 5 100 | 560 |
| Årets resultat | 4 148 | 4 015 | 4 540 |
| Obeskattade reserver | 2 140 | 440 | 440 |
| Periodiseringsfonder | 2 140 | 440 | 440 |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 100 |
| Skulder till koncernföretag | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 7 186 | 9 911 | 23 449 |
| Förskott från kunder | 0 | 1 710 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 877 | 2 432 | 1 173 |
| Skatteskulder | 196 | 9 | 458 |
| Övriga skulder | 3 131 | 4 354 | 20 970 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 945 | 655 | 398 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 90 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för S R K Stål och Rörkonstruktioner Aktiebolag för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av S R K Stål och Rörkonstruktioner Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till S R K Stål och Rörkonstruktioner Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för SRK Stål & Rörkonstruktioner AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av SRK Stål & Rörkonstruktioner AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till SRK Stål & Rörkonstruktioner AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 7 065 | 15 844 |
| Årets inköp | – | 0 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 7 065 | 8 804 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 570 | 6 476 |
| Årets inköp | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 570 | 4 706 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 415 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 415 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | 800 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 168 | 2 789 | 2 773 | 2 694 |
| Årets inköp | 379 | 205 | 79 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 188 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 650 | 2 446 | 2 489 | 2 344 |
| Årets avskrivningar | 204 | 144 | 145 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 188 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Södra Hildedalsgatan 7, 417 05 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1985-07-04
- Bransch
- Annan övrig metallvarutillverkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva omfattande montage- och konstruktionsarbeten av stål- och rörkonstruktioner samt handel och förvaltning med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 657-8538
- S R K STÅL & RÖRKONSTRUKTIONER AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2026-06-05)
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver omfattande montage- och konstruktionsarbeten av stål- och rörkonstruktioner. Företaget har sitt säte i Göteborg .