Start › Södermanlands län › Trosa
Maskinhuset i Trosa Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 825 | 2 447 | 1 897 | 1 850 | 1 818 | 1 784 |
| Nettoomsättning | 1 825 | 2 447 | 1 754 | 1 852 | 1 783 | 1 674 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −2 | −2 | −1 | 6 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 146 | 0 | 37 | 103 |
| Rörelsekostnader | 1 883 | 2 464 | 1 778 | 1 827 | 1 786 | 1 740 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 012 | 1 638 | 975 | 1 066 | 1 042 | 1 079 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 165 | 243 | 216 | 231 | 215 |
| Personalkostnader | 565 | 573 | 544 | 545 | 513 | 446 |
| Av- och nedskrivningar | 88 | 88 | 16 | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −58 | −17 | 119 | 23 | 32 | 43 |
| Finansiella poster | 3 277 | 51 | 18 | 2 | 13 | 474 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 274 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 462 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 51 | 18 | 2 | 13 | 12 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 219 | 34 | 137 | 25 | 45 | 517 |
| Bokslutsdispositioner | 49 | 7 | −115 | 11 | 3 | −120 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 26 | 11 | 0 | 11 | 3 | −120 |
| Förändring av överavskrivningar | 23 | −4 | −115 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 268 | 41 | 22 | 36 | 48 | 397 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 5 | 8 | 10 | 85 |
| Årets resultat | 3 268 | 32 | 17 | 28 | 38 | 312 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 023 | 2 112 | 2 441 | 2 004 | 1 995 | 2 245 |
| Anläggningstillgångar | 597 | 822 | 850 | 367 | 307 | 247 |
| Materiella anläggningstillgångar | 247 | 532 | 620 | 197 | 197 | 197 |
| Byggnader och mark | 0 | 197 | 197 | 197 | 197 | 197 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 247 | 335 | 422 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 | 290 | 230 | 170 | 110 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 350 | 290 | 230 | 170 | 110 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 4 426 | 1 290 | 1 591 | 1 637 | 1 688 | 1 998 |
| Varulager m.m. | 20 | 20 | 24 | 26 | 28 | 30 |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | 20 | 24 | 26 | 28 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 276 | 278 | 303 | 344 | 259 | 589 |
| Kundfordringar | 145 | 149 | 99 | 235 | 149 | 466 |
| Övriga fordringar | 130 | 129 | 204 | 109 | 66 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 44 | 83 |
| Kassa och bank | 4 130 | 992 | 1 264 | 1 267 | 1 401 | 1 379 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 023 | 2 112 | 2 441 | 2 004 | 1 995 | 2 245 |
| Eget kapital | 4 649 | 1 681 | 1 650 | 1 633 | 1 605 | 1 567 |
| Bundet eget kapital | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
| Aktiekapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 528 | 1 560 | 1 528 | 1 512 | 1 483 | 1 446 |
| Balanserat resultat | 1 260 | 1 528 | 1 512 | 1 446 | 1 446 | 1 134 |
| Årets resultat | 3 268 | 32 | 17 | 66 | 38 | 312 |
| Obeskattade reserver | 235 | 284 | 291 | 176 | 187 | 190 |
| Periodiseringsfonder | 139 | 165 | 176 | 176 | 187 | 190 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 96 | 120 | 115 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 139 | 146 | 500 | 196 | 204 | 488 |
| Leverantörsskulder | 74 | 7 | 57 | 91 | 79 | 374 |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | 5 | 9 | 18 |
| Övriga skulder | 9 | 85 | 378 | 40 | 58 | 41 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 56 | 54 | 60 | 60 | 58 | 56 |
| Ställda säkerheter | – | – | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 3 000 | 300 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 483 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 290 | 230 | 170 |
| Årets inköp | 60 | 60 | 60 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 652 | 652 | 652 | 652 | 652 |
| Försäljningar och utrangeringar | 652 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 455 | 455 | 455 | 455 | 455 |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 439 | 570 | 570 | 132 | 132 | 132 | 132 |
| Årets inköp | – | 0 | 439 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 132 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 192 | 236 | 148 | 132 | 132 | 132 | 132 |
| Årets avskrivningar | 88 | 88 | 16 | 0 | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 132 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ASTRAKANVÄGEN 5, 619 91 TROSA
- Registrerat
- 1985-08-06
- Bransch
- Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och service av högtryckstvättar samt försäljning av reservdelar och tillbehör till dessa, bilrengöring in och utvändigt samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 297-3725
- MASKINHUSET I TROSA AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Trosa
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning och reparationer av högtryckstvättar samt bilrengöring in- och utvändigt i hyrd tvätthall. Företaget har sitt säte i Trosa .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året sålt sin fastighet Trosa Hammaren 4.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.