Start › Stockholms län › Färentuna
Tammeco Production & Development AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 73 | 130 | 2 719 | 1 923 | 191 | 251 | 636 |
| Nettoomsättning | 73 | 73 | 2 719 | 1 808 | 29 | 0 | 623 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 57 | 0 | 115 | 162 | 251 | 13 |
| Rörelsekostnader | 906 | 946 | 2 479 | 1 863 | 692 | 632 | 1 236 |
| Handelsvaror | 0 | 15 | 1 405 | 1 193 | 3 | 24 | 147 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 466 | 514 | 404 | 376 | 438 | 587 |
| Personalkostnader | 512 | 465 | 560 | 266 | 313 | 169 | 502 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −832 | −816 | 240 | 60 | −501 | −381 | −599 |
| Finansiella poster | 0 | 8 | −5 | −15 | −18 | 0 | −43 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 9 | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 40 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 10 | 17 | 18 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −832 | −807 | 235 | 45 | −519 | −381 | −642 |
| Resultat före skatt | −832 | −807 | 235 | 45 | −519 | −381 | −642 |
| Årets resultat | −832 | −807 | 235 | 45 | −519 | −381 | −642 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 315 | 2 072 | 2 937 | 1 821 | 1 570 | 1 514 | 1 860 |
| Anläggningstillgångar | 60 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 60 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 255 | 2 008 | 2 873 | 1 757 | 1 506 | 1 450 | – |
| Varulager m.m. | 277 | 277 | 292 | 386 | 1 255 | 1 258 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 1 255 | 1 258 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 277 | 277 | 292 | 386 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 4 | 46 | 6 | 31 | 22 | – |
| Kundfordringar | 2 | 2 | 32 | 6 | 13 | 0 | – |
| Övriga fordringar | 17 | 2 | 14 | 0 | 18 | 22 | – |
| Kassa och bank | 960 | 1 728 | 2 536 | 1 365 | 220 | 170 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 315 | 2 072 | 2 937 | 1 821 | 1 570 | 1 514 | – |
| Eget kapital | −727 | 105 | 393 | 157 | 113 | 116 | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – |
| Fritt eget kapital | −847 | −15 | 273 | 37 | −7 | −4 | – |
| Balanserat resultat | −15 | 793 | 37 | −7 | 512 | 377 | – |
| Årets resultat | −832 | −807 | 235 | 45 | −519 | −381 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 042 | 1 966 | 2 545 | 1 663 | 1 458 | 1 399 | – |
| Leverantörsskulder | 1 109 | 1 159 | 1 159 | 276 | 53 | 63 | – |
| Övriga skulder | 423 | 397 | 975 | 922 | 987 | 1 129 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 511 | 411 | 411 | 466 | 418 | 207 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 235 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −7 | −4 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 520 | – | – | 516 | 382 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 235 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % då efterfrågan på bolagets produkter har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då efterfrågan på företagets produkter åter har kommit gång efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 621 | 621 | 916 | 916 | 1 610 | 1 610 | 1 610 | 1 610 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 295 | – | 694 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSHÄLL 17, 179 97 FÄRENTUNA
- Registrerat
- 1985-04-19
- Bransch
- Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import och export av Flygutrustning, flyg-, bil-, sjö- och tåg taxfree samt idka därmed förenlig verksamhet såsom flyg catering utrustning, läsk, vatten, textil, hörlurar, bärkassar, plastpåsar, filmer, pappersartiklar och engångsartiklar, produktion av filmer, äga och förvalta fastigheter,handel med värdepapper, äga och förvalta värdepapper, promotion- och reklamverksamhet, import av hygienartiklar, leksaker, kläder, bedriva agenturverksamhet för hygienartiklar samt bedriva handel och konsultationer inom handel o telekommunikation.
Bankgironummer
- 132-9580
- TAMMECO PROMOTION & DESIGN AB
kontrollerat 2026-10-02 - 5238-7446
- TAMMECO PROMOTION & DESIGN AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver försäljning av cateringutrustning, promotion- och reklamartiklar. Företaget har sitt säte på Ekerö.
Väsentliga händelser
Styrelsen är medveten om att bolagets egna kapital understiger hälften av det registrarde aktiekapitalet. Trots att balansräkningen visar att så är fallet har styrelsen beslutat att fortsätta verksamheten. Styrelsen kommer att arbeta med att återställa det egna kapitalet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.