Start › Stockholms län › Farsta
Silber Quality Engineering Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 | 12 | – | – | 0 | 13 851 |
| Nettoomsättning | 22 | 12 | – | – | 0 | 3 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 13 848 |
| Rörelsekostnader | 773 | 694 | 526 | 420 | 287 | 383 |
| Övriga externa kostnader | 763 | 690 | 526 | 420 | 280 | 362 |
| Personalkostnader | 10 | 4 | – | 0 | 7 | 21 |
| Rörelseresultat | −751 | −682 | −526 | −420 | −287 | 13 468 |
| Finansiella poster | −1 | 39 | 15 | −62 | −92 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 39 | 58 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 43 | 62 | 92 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −752 | −643 | −511 | −482 | −378 | 13 459 |
| Bokslutsdispositioner | 818 | 749 | 511 | 482 | 378 | −3 365 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 818 | 749 | 511 | 482 | 378 | −3 365 |
| Resultat före skatt | 65 | 106 | 0 | 0 | 0 | 10 095 |
| Skatt på årets resultat | 65 | 106 | – | – | 0 | 2 160 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 934 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 812 | 8 817 | 9 338 | 9 504 | 12 089 | 13 717 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 310 | 369 | 369 | 369 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 300 | 359 | 359 | 359 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 59 | 59 | 59 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Omsättningstillgångar | 8 802 | 8 807 | 9 028 | 9 135 | 11 720 | 13 348 |
| Kortfristiga fordringar | 598 | 578 | 818 | 687 | 2 391 | 312 |
| Kundfordringar | 10 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 588 | 578 | 818 | 687 | 2 391 | 312 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 8 425 | 8 425 | 8 425 | 8 425 | 9 489 | 10 000 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 8 425 | 8 425 | 8 425 | 8 425 | 9 489 | 10 000 |
| Kassa och bank | −220 | −196 | −214 | 23 | −160 | 3 035 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 812 | 8 817 | 9 338 | 9 504 | 12 089 | 13 717 |
| Eget kapital | 5 668 | 6 048 | 6 428 | 6 698 | 7 358 | 8 055 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 5 548 | 5 928 | 6 308 | 6 578 | 7 238 | 7 935 |
| Balanserat resultat | 5 548 | 5 928 | 6 308 | 6 578 | 7 238 | 1 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 934 |
| Obeskattade reserver | 426 | 1 244 | 1 994 | 2 505 | 2 986 | 3 365 |
| Periodiseringsfonder | 426 | 1 244 | 1 994 | 2 505 | 2 986 | 3 365 |
| Långfristiga skulder | 2 655 | 1 412 | 565 | – | 0 | 36 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 | −6 | −6 | – | 0 | 36 |
| Checkräkningskredit | 2 644 | 1 418 | 570 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 63 | 112 | 352 | 301 | 1 745 | 2 261 |
| Leverantörsskulder | 0 | 39 | 0 | 163 | 20 | 1 |
| Skatteskulder | 53 | 53 | −23 | 8 | 2 073 | 2 218 |
| Övriga skulder | 10 | 0 | 141 | 110 | −69 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 20 | 233 | 20 | −280 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 380 | 380 | 270 | 650 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 380 | 380 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 578 | 7 238 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
@f
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
@f
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 59 | 59 | 59 | 59 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 |
| Ackumulerade avskrivningar | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 |
Om bolaget
- Adress
- LARSBODAVÄGEN 59 LGH 1804, 123 41 FARSTA
- Registrerat
- 1985-07-30
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom området bokföring, redovisning och ekonomisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 910-6709
- SILBER QUALITY ENGINEERING AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-14
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
@f Företaget med säte i Stockholm registrerades år 1985 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom programvaruutveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.