Start › Stockholms län › Tullinge
Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 103 | 1 158 | 1 136 | 927 |
| Nettoomsättning | 1 103 | 1 158 | 1 136 | 927 |
| Rörelsekostnader | 743 | 649 | 947 | 644 |
| Övriga externa kostnader | 382 | 288 | 586 | 283 |
| Av- och nedskrivningar | 361 | 361 | 361 | 361 |
| Rörelseresultat | 360 | 509 | 189 | 283 |
| Finansiella poster | 458 | −748 | −272 | 2 111 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 640 | 800 | 0 | 2 203 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 19 | 26 | 35 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 2 | 40 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −12 | 1 281 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 215 | 296 | 309 | 132 |
| Resultat efter finansiella poster | 818 | −239 | −82 | 2 394 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | 0 | 110 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 140 | 0 | 110 | −40 |
| Resultat före skatt | 958 | −239 | 28 | 2 354 |
| Skatt på årets resultat | 66 | 51 | 9 | 32 |
| Årets resultat | 892 | −290 | 19 | 2 322 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 325 | 11 444 | 12 695 | 13 637 |
| Anläggningstillgångar | 8 987 | 9 674 | 8 478 | 8 838 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 543 | 4 904 | 5 265 | 5 626 |
| Byggnader och mark | 4 527 | 4 887 | 5 248 | 5 609 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 444 | 4 770 | 3 213 | 3 213 |
| Andelar i koncernföretag | 40 | 40 | 1 590 | 1 590 |
| Andelar i intresseföretag | 304 | 292 | 23 | 23 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 500 | 2 839 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 |
| Omsättningstillgångar | 2 338 | 1 770 | 4 217 | 4 799 |
| Kortfristiga fordringar | 513 | 565 | 3 920 | 4 281 |
| Kundfordringar | 0 | 39 | 22 | 38 |
| Fordringar hos koncernföretag | 390 | 390 | 3 717 | 4 123 |
| Övriga fordringar | 86 | 99 | 145 | 120 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 37 | 37 | 36 | 0 |
| Kassa och bank | 1 825 | 1 205 | 297 | 518 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 325 | 11 444 | 12 695 | 13 637 |
| Eget kapital | 5 970 | 5 678 | 6 568 | 7 049 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 5 850 | 5 558 | 6 448 | 6 929 |
| Balanserat resultat | 4 958 | 5 848 | 6 429 | 4 607 |
| Årets resultat | 892 | −290 | 19 | 2 322 |
| Obeskattade reserver | 230 | 370 | 370 | 480 |
| Periodiseringsfonder | 230 | 370 | 370 | 480 |
| Långfristiga skulder | 4 560 | 4 830 | 5 190 | 5 550 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 560 | 4 830 | 5 190 | 5 550 |
| Kortfristiga skulder | 565 | 566 | 566 | 558 |
| Skulder till kreditinstitut | 360 | 360 | 360 | 360 |
| Leverantörsskulder | 6 | – | 0 | 2 |
| Övriga skulder | 161 | 176 | 176 | 160 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | 30 | 30 | 36 |
| Ställda säkerheter | 8 700 | 8 700 | 8 700 | 8 700 |
| Företagsinteckningar | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Fastighetsinteckningar | 7 500 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 750 | 600 | 600 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 750 | 600 | 600 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Flemingsbergs Däckservice Aktiebolags finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Flemingsbergs Däckservice Aktiebolags finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Flemingsbergs Däckservice Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 573 | 1 573 | 23 | 23 | 23 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 269 | 1 281 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 281 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 1 590 | 1 590 | 50 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 550 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 10 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 600 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 569 | 11 569 | 11 569 | 11 569 | 11 569 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 042 | 6 681 | 6 320 | 5 959 | 5 599 |
| Årets avskrivningar | 361 | 361 | 361 | 361 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 500 | 2 839 | 0 |
| Årets inköp | 659 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 997 | 0 | – |
| Omklassificeringar | 0 | 2 839 | 0 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- MEKANIKERVÄGEN 17, 146 33 TULLINGE
- Registrerat
- 1985-01-31
- Bransch
- Däckservice
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom. Försäljning och lagerhållning av hjul.
Bankgironummer
- 890-6430
- FLEMMINGSBERGS DÄCKSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-04-16)
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Huddinge registrerades år 1984 och bedriver fastighetsförvaltning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.