Start › Västra Götalands län › Trollhättan
Trollhättans Stenservice Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 225 | 1 224 | 1 295 | 1 297 | 2 911 |
| Nettoomsättning | 1 225 | 1 224 | 1 270 | 1 297 | 2 619 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 25 | 0 | 293 |
| Rörelsekostnader | 507 | 536 | 684 | 855 | 2 987 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 609 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 239 | 369 | 339 | 1 027 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 834 |
| Av- och nedskrivningar | 297 | 297 | 315 | 516 | 516 |
| Rörelseresultat | 718 | 688 | 611 | 442 | −76 |
| Finansiella poster | −2 | 6 | −28 | −20 | −14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 48 | 37 | 30 | 45 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 42 | 65 | 51 | 59 |
| Resultat efter finansiella poster | 717 | 694 | 583 | 422 | −89 |
| Bokslutsdispositioner | 264 | 88 | 0 | −108 | 225 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 303 | 184 | 0 | −108 | 58 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 167 |
| Lämnade koncernbidrag | 40 | 96 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 980 | 782 | 583 | 314 | 136 |
| Skatt på årets resultat | 209 | 168 | 125 | 67 | 32 |
| Årets resultat | 771 | 614 | 458 | 247 | 103 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 675 | 7 224 | 6 994 | 7 261 | 10 807 |
| Anläggningstillgångar | 1 785 | 3 688 | 4 094 | 4 393 | 8 379 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 734 | 2 031 | 2 328 | 2 643 | 3 159 |
| Byggnader och mark | 1 734 | 2 031 | 2 328 | 2 643 | 3 159 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 1 657 | 1 766 | 1 750 | 5 220 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 125 | 125 | 125 |
| Fordringar hos koncernföretag | 50 | 1 657 | 1 641 | 1 625 | 5 095 |
| Omsättningstillgångar | 3 890 | 3 536 | 2 900 | 2 867 | 2 427 |
| Kortfristiga fordringar | 737 | 2 167 | 2 173 | 2 028 | 1 917 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 940 | 947 | 181 | 715 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 750 | 750 |
| Övriga fordringar | 737 | 1 227 | 1 201 | 1 097 | 444 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 25 | 0 | 8 |
| Kassa och bank | 3 153 | 1 369 | 727 | 839 | 511 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 675 | 7 224 | 6 994 | 7 261 | 10 807 |
| Eget kapital | 4 103 | 4 932 | 4 318 | 4 060 | 7 313 |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Reservfond | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 503 | 4 332 | 3 718 | 3 460 | 6 713 |
| Balanserat resultat | 2 732 | 3 718 | 3 260 | 3 213 | 6 610 |
| Årets resultat | 771 | 614 | 458 | 247 | 103 |
| Obeskattade reserver | 1 144 | 1 447 | 1 631 | 1 631 | 1 523 |
| Periodiseringsfonder | 1 144 | 1 447 | 1 631 | 1 631 | 1 523 |
| Långfristiga skulder | 0 | 29 | 439 | 849 | 1 259 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 29 | 439 | 849 | 1 259 |
| Kortfristiga skulder | 428 | 817 | 606 | 721 | 712 |
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| Leverantörsskulder | 0 | 20 | 65 | 87 | 29 |
| Skulder till koncernföretag | 171 | 131 | 35 | 35 | 35 |
| Skatteskulder | 169 | 109 | 27 | 0 | 57 |
| Övriga skulder | 44 | 38 | 35 | 62 | 139 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 109 | 34 | 127 | 41 |
| Ställda säkerheter | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
| Fastighetsinteckningar | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 600 | 1 600 | – | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Trollhättans Stenservice AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Trollhättans Stenservice ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Trollhättans Stenservice AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Trollhättans Stenservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettomsättning har minskat med mer än 30% under åren, vilket beror på att stenverksamheten har flyttats till ett nystartat bolag, Petterssons Stenhuggeri AB. Trollhättans Stenservice AB har nu endast kvar fastighetsverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Trollhättans Stenservice Aktiebolag för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Trollhättans Stenservice Aktiebolags finansiella ställning per 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Trollhättans Stenservice Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 125 | 0 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 465 | 14 465 | 14 465 | 14 465 | 14 465 | 14 465 |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 730 | 12 434 | 12 137 | 11 822 | 11 306 | 10 789 |
| Årets avskrivningar | 297 | 297 | 315 | 516 | 516 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 1 657 | 1 641 | 1 625 | 5 095 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 16 | 16 | 30 | 5 095 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 607 | 0 | 0 | 3 500 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAGNETVÄGEN 16, 461 38 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 1985-01-24
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Utbildning inom stenbranschen.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Trollhättan
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget började sin verksamhet år 1985. Från och med år 2021 flyttade man över sin stenverksamhet till ett nystartat bolag. Nu äger och förvaltar bolaget fastigheter, som hyrs ut till koncernbolag. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Macamoid AB, 559291-1258. Företaget har sitt säte i Trollhättan .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Macamoid AB
Visa källuppgift
mhet år 1985. Från och med år 2021 flyttade man över sin stenverksamhet till ett nystartat bolag. Nu äger och förvaltar bolaget fastigheter, som hyrs ut till koncernbolag. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Macamoid AB, 559291-1258. Företaget har sitt säte i Trollhättan .
-
Macamoid AB
Visa källuppgift
mhet år 1985. Från och med år 2021 flyttade man över sin stenverksamhet till ett nystartat bolag. Nu äger och förvaltar bolaget fastigheter, som hyrs ut till koncernbolag. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Macamoid AB, 559291-1258. Företaget har sitt säte i Trollhättan .
-
Macamoid AB
Visa källuppgift
het år 1985. Från och med år 2021 flyttade man över sin stenverksamhet till ett nystartat bolag. Nu äger och förvaltar bolaget fastigheter, som hyrs ut till koncernbolag. Bolaget här ett helägt dotterbolag till Macamoid AB, 559291-1258. Företaget har sitt säte i Trollhättan .
-
Macamoid AB
Visa källuppgift
het år 1985. Från och med år 2021 flyttade man över sin stenverksamhet till ett nystartat bolag. Nu äger och förvaltar bolaget fastigheter, som hyrs ut till koncernbolag. Bolaget här ett helägt dotterbolag till Macamoid AB, 559291-1258. Företaget har sitt säte i Trollhättan .