Start › Stockholms län › Stockholm
Menlo Park AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 763 | 1 937 | 4 186 | 623 | 3 669 | 3 121 | 2 538 |
| Nettoomsättning | 3 733 | 1 929 | 4 186 | 623 | 3 669 | 3 121 | 2 538 |
| Övriga rörelseintäkter | 29 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 326 | 1 748 | 1 733 | 1 419 | 936 | 1 070 | 1 823 |
| Övriga externa kostnader | 643 | 640 | 1 324 | 686 | 447 | 549 | 811 |
| Personalkostnader | 1 633 | 1 057 | 392 | 736 | 471 | 517 | 1 005 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 17 | 17 | 17 | 4 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | −21 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 437 | 190 | 2 453 | −796 | 2 733 | 2 052 | 715 |
| Finansiella poster | −728 | 461 | 20 233 | 694 | 517 | −90 | 1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 125 | 0 | −1 263 | 364 | 652 | 0 | 89 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 28 | 39 | 21 209 | 731 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 469 | 493 | 370 | 3 | 3 | 65 | 3 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 346 | 72 | 0 | 309 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 0 | 83 | 94 | 138 | 155 | 92 |
| Resultat efter finansiella poster | 709 | 650 | 22 685 | −102 | 3 250 | 1 962 | 716 |
| Bokslutsdispositioner | −488 | −198 | −700 | 713 | −327 | −315 | −166 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −488 | −198 | −700 | 713 | −327 | −315 | −166 |
| Resultat före skatt | 221 | 452 | 21 985 | 611 | 2 923 | 1 647 | 550 |
| Skatt på årets resultat | 327 | 123 | 434 | 0 | 480 | 361 | 107 |
| Årets resultat | −106 | 329 | 21 552 | 611 | 2 443 | 1 285 | 443 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 27 507 | 27 012 | 26 830 | 8 392 | 8 626 | 7 130 | 6 215 |
| Anläggningstillgångar | 23 600 | 20 731 | 14 010 | 8 069 | 8 307 | 6 637 | 4 093 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 903 | 1 898 | 1 784 | 2 447 | 2 465 | 2 418 | 2 400 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 99 | 132 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 804 | 1 766 | 1 784 | 2 447 | 2 465 | 2 418 | 2 400 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 696 | 18 832 | 12 226 | 5 622 | 5 843 | 4 219 | 1 693 |
| Andelar i intresseföretag | 3 609 | 1 473 | 10 | 1 969 | 2 145 | 1 594 | 466 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 18 087 | 17 359 | 12 216 | 3 653 | 3 698 | 2 625 | 1 227 |
| Omsättningstillgångar | 3 908 | 6 281 | 12 820 | 323 | 318 | 493 | 2 122 |
| Kortfristiga fordringar | 766 | 854 | 136 | 259 | 289 | 283 | 1 824 |
| Kundfordringar | 682 | 607 | 25 | 231 | 252 | 87 | 77 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 8 | – | – | 0 | 202 |
| Övriga fordringar | 68 | 230 | 78 | 28 | 37 | 27 | 1 399 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 17 | 24 | 0 | 0 | 169 | 147 |
| Kassa och bank | 3 141 | 5 427 | 12 685 | 64 | 29 | 209 | 298 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 27 507 | 27 012 | 26 830 | 8 392 | 8 626 | 7 130 | 6 215 |
| Eget kapital | 23 807 | 24 324 | 24 404 | 3 843 | 3 232 | 1 839 | 554 |
| Bundet eget kapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Fritt eget kapital | 23 707 | 24 223 | 24 304 | 3 743 | 3 131 | 1 738 | 453 |
| Balanserat resultat | 23 813 | 23 894 | 2 752 | 3 131 | 688 | 453 | 10 |
| Årets resultat | −106 | 329 | 21 552 | 611 | 2 443 | 1 285 | 443 |
| Obeskattade reserver | 2 753 | 2 265 | 2 067 | 1 367 | 2 080 | 1 753 | 1 438 |
| Periodiseringsfonder | 2 753 | 2 265 | 2 067 | 1 367 | 2 080 | 1 753 | 1 438 |
| Kortfristiga skulder | 947 | 423 | 359 | 3 181 | 3 314 | 3 538 | 4 223 |
| Leverantörsskulder | 22 | 17 | 8 | 57 | 33 | 15 | 30 |
| Skatteskulder | 294 | 131 | 236 | 58 | 390 | 148 | 0 |
| Övriga skulder | 616 | 260 | 22 | 2 959 | 2 772 | 3 228 | 4 087 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 93 | 108 | 119 | 147 | 107 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 3 743 | 3 131 | 1 738 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 1 050 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till art och inriktning i bolagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med förra året vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och inriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med förra året vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Det har skett en utdelning på extra bolagsstämma 2 januari 2024 på 205 000 kr. Efter styrelsens föreslagna disponering uppgår återstående balanserade vinstmedel till 24 098 583 kr.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket ändå bedöms normalt med hänsyn till verksamhetens art. Omsättningen kommer att återgå till en högre nivå under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 609 | 1 473 | 10 | 1 969 | 2 145 | 1 594 | 466 | 365 |
| Årets inköp | 2 136 | 1 500 | 10 | 0 | 9 | 1 128 | 28 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 37 | 1 969 | 9 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 120 | 18 046 | 12 831 | 4 268 | 4 004 | 2 931 | 1 533 | 1 254 |
| Årets inköp | 5 972 | 8 552 | 9 705 | 785 | 1 073 | 1 399 | 279 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 898 | 3 337 | 1 142 | 520 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 033 | 687 | 615 | 615 | 306 | 306 | 306 | 306 |
| Årets nedskrivningar | 1 346 | 72 | 0 | 309 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 927 | 1 872 | 1 872 | 2 519 | 2 519 | 2 454 | 2 432 | 2 432 |
| Årets inköp | 55 | 0 | – | 0 | 65 | 22 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 646 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 123 | 106 | 89 | 71 | 54 | 37 | 32 | 26 |
| Årets avskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 4 | 6 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 165 | 165 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 165 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 66 | 33 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 33 | 33 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VALHALLAVÄGEN 86 4 TRP, 114 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1985-02-25
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva företrädesvis företagsutveckling, företagsinvesteringar och annan investeringsverksamhet. Bolaget skall bedriva projektutveckling, investeringar och rådgivning inom däckhantering, industriella mjukvaror, handel med jakt- och fritidsprodukter och därmed förenliga arrangemang, samt inom service- och produktutveckling. Bolaget skall även handla med och hyra ut lös egendom såsom konst och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också köpa och sälja fast och lös egendom företrädesvis med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5808-3775
- MENLO PARK
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget har under året varit verksamt främst inom företagsutveckling, företagsinvesteringar och annan investeringsverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.