Start › Stockholms län › Åkersberga
Metonik Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 623 | 1 637 | 1 327 | 1 535 | 2 032 |
| Nettoomsättning | 1 623 | 1 637 | 1 327 | 1 535 | 1 957 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 75 |
| Rörelsekostnader | 1 643 | 1 598 | 1 548 | 1 675 | 1 719 |
| Råvaror och förnödenheter | 772 | 685 | 594 | 722 | 913 |
| Övriga externa kostnader | 278 | 262 | 321 | 304 | 286 |
| Personalkostnader | 594 | 555 | 537 | 553 | 519 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 96 | 96 | 96 | 0 |
| Rörelseresultat | −20 | 39 | −221 | −140 | 314 |
| Finansiella poster | 5 | 9 | 6 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 9 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 48 | −215 | −140 | 314 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 134 | −80 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 134 | −80 |
| Resultat före skatt | −15 | 48 | −215 | −6 | 234 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 52 |
| Årets resultat | −15 | 48 | −215 | −6 | 182 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 414 | 1 527 | 1 289 | 1 864 | 2 005 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 146 | 433 | 529 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 96 | 383 | 479 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 96 | 383 | 479 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 364 | 1 477 | 1 143 | 1 431 | 1 476 |
| Kortfristiga fordringar | 307 | 304 | 235 | 288 | 376 |
| Kundfordringar | 156 | 181 | 100 | 133 | 169 |
| Övriga fordringar | 143 | 109 | 120 | 143 | 198 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 14 | 16 | 12 | 9 |
| Kassa och bank | 1 056 | 1 173 | 908 | 1 143 | 1 100 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 414 | 1 527 | 1 289 | 1 864 | 2 005 |
| Eget kapital | 1 213 | 1 228 | 1 179 | 1 697 | 1 703 |
| Bundet eget kapital | 306 | 306 | 306 | 306 | 306 |
| Aktiekapital | 218 | 218 | 218 | 218 | 218 |
| Reservfond | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Fritt eget kapital | 907 | 922 | 873 | 1 391 | 1 397 |
| Balanserat resultat | 922 | 873 | 1 088 | 1 397 | 1 215 |
| Årets resultat | −15 | 48 | −215 | −6 | 182 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 36 | 170 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 36 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 201 | 300 | 110 | 131 | 131 |
| Leverantörsskulder | 146 | 246 | 56 | 69 | 65 |
| Övriga skulder | 16 | 16 | 16 | 6 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 40 | 38 | 38 | 56 | 52 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 391 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 848 | 848 | 848 | 848 | 848 | 848 | 848 | 791 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 479 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | 422 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 848 | 848 | 753 | 657 | 465 | 369 | 369 | 791 |
| Årets avskrivningar | 0 | 96 | 96 | – | 96 | – | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | 422 | – |
Om bolaget
- Adress
- VATTENVERKSVÄGEN 51, 184 33 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 1984-07-12
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att utföra Konsultationer vid materialanskaffning konstruktion och tillverkning inom verkstadsindustri, installation och konsultation inom verkstad och VVS samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 480-7285
- Metonik VVS AB
kontrollerat 2026-10-02 - 508-8760
- METONIK AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Österåker.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultationer inom verkstadsindustrin samt installation och konstruktion inom verkstad och VVS.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Metonik VVS AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Metonik VVS AB