Nivalis Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 630 | 966 | 743 | 617 | 668 | 546 | 563 |
| Nettoomsättning | 1 604 | 965 | 742 | 617 | 668 | 433 | 452 |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 0 | 1 | 0 | 0 | 114 | 111 |
| Rörelsekostnader | 1 931 | 1 604 | 1 461 | 1 097 | 1 454 | 2 507 | 1 155 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 236 | 318 | 455 | 386 | 384 | 1 744 | 333 |
| Personalkostnader | 1 695 | 1 285 | 1 006 | 711 | 1 065 | 763 | 823 |
| Rörelseresultat | −301 | −638 | −718 | −480 | −786 | −1 961 | −593 |
| Finansiella poster | −51 | −553 | 899 | −123 | 1 185 | 2 | 1 151 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 200 | 0 | −40 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 1 497 | – | – | 0 | 1 100 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 7 | 0 | −7 | 11 | 95 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 526 | 80 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 51 | 48 | 79 | 43 | 8 | 8 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −352 | −1 191 | 180 | −603 | 399 | −1 958 | 558 |
| Resultat före skatt | −352 | −1 191 | 180 | −603 | 399 | −1 958 | 558 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −352 | −1 191 | 180 | −603 | 399 | −1 958 | 558 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 134 | 1 519 | 1 229 | 1 674 | 1 618 | 1 505 | 3 358 |
| Anläggningstillgångar | 2 006 | 1 503 | 511 | 781 | 584 | 573 | 573 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 006 | 1 503 | 511 | 781 | 584 | 573 | 573 |
| Andelar i intresseföretag | 2 006 | 1 500 | 10 | 10 | 90 | 90 | 90 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 501 | 771 | 494 | 483 | 483 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 129 | 16 | 718 | 893 | 1 034 | 932 | 2 785 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 16 | 155 | 893 | 1 034 | 932 | 2 448 |
| Kundfordringar | 100 | 0 | 62 | 8 | 84 | 13 | 4 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 94 | 877 | 934 | 870 | 2 425 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | – | 0 | 8 | 16 | 49 | 19 |
| Kassa och bank | – | – | 563 | – | – | 0 | 337 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 134 | 1 519 | 1 229 | 1 674 | 1 618 | 1 505 | 3 358 |
| Eget kapital | 583 | 435 | 336 | 156 | 1 134 | 1 035 | 3 118 |
| Bundet eget kapital | 2 110 | 1 610 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Uppskrivningsfond | 1 990 | 1 490 | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 483 | 335 | 216 | 36 | 1 014 | 915 | 2 998 |
| Balanserat resultat | −1 175 | 16 | 36 | 639 | 615 | 2 873 | 2 440 |
| Årets resultat | −352 | −1 191 | 180 | −603 | 399 | −1 958 | 558 |
| Långfristiga skulder | 550 | 556 | 700 | 1 052 | 68 | 147 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 152 | 68 | 147 | 0 |
| Övriga skulder | 550 | 556 | 700 | 900 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 001 | 527 | 193 | 467 | 415 | 324 | 240 |
| Checkräkningskredit | 139 | 203 | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 101 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 48 | 28 | 25 | 40 | 20 | 40 | 36 |
| Skatteskulder | – | – | 13 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 700 | 284 | 135 | 392 | 386 | 248 | 111 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 12 | 20 | 34 | 10 | 36 | 93 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 1 200 | 200 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 1 200 | 200 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 915 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver förmedlings verksamhet av fastigheter och fastighets överlåtelser samt handel med värdepapper
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% då bolaget under året har etablerat sin roll på markaden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver förmedlings verksamhet av fastigheter och fastighets överlåtelser samt handel med värdepapper
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid ett flertal tillfällen under räkenskapsåret har avdragen källskatt, mervärdesskatt, debiterad skatt och arbetsgivaravgifter inte betalats i rätt tid.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Nivalis Aktiebolag för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nivalis Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nivalis Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Nivalis Aktiebolag för räkenskapsåret 2022-01-01 – 2022-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nivalis Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nivalis Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Nivalis Aktiebolag för räkenskapsåret 2020-01-01 – 2020-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nivalis Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nivalis Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 130 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 80 | – | – | – | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 996 | 1 490 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 3 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 751 | 751 | 751 |
Om bolaget
- Adress
- SKEPPSBRON 13 B, 211 20 MALMÖ
- Registrerat
- 1984-02-03
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom och förmedla köp och försäljning av fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5044-5394
- NIVALIS AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.