Start › Gävleborgs län › Storvik
Linnea Holmqvist AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 441 | 2 552 | 2 221 | 2 478 | 2 469 | 2 231 | 2 214 | 1 997 | 1 361 |
| Nettoomsättning | 3 441 | 2 548 | 2 221 | 2 457 | 2 454 | 2 235 | 2 192 | 1 912 | 1 342 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 0 | 21 | 15 | −4 | 21 | 85 | 19 |
| Rörelsekostnader | 3 168 | 2 340 | 2 372 | 2 411 | 2 290 | 2 005 | 2 016 | 1 667 | 1 214 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 3 | 10 | 7 | 5 | 5 | 9 | 70 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 2 107 | 1 226 | 1 076 | 778 | 716 | 550 | 647 | 591 | 512 |
| Personalkostnader | 1 053 | 1 111 | 1 282 | 1 622 | 1 564 | 1 445 | 1 355 | 1 007 | 662 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 14 |
| Rörelseresultat | 273 | 211 | −151 | 67 | 180 | 226 | 198 | 329 | 147 |
| Finansiella poster | −22 | −73 | −42 | −1 | −5 | −7 | −7 | −2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 74 | 42 | 1 | 5 | 7 | 7 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | 138 | −193 | 66 | 175 | 219 | 191 | 327 | 144 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 145 | 0 | 14 | −47 | 0 | −86 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 145 | 0 | 14 | −47 | 0 | −86 | 0 |
| Resultat före skatt | 251 | 138 | −47 | 66 | 189 | 172 | 191 | 240 | 144 |
| Skatt på årets resultat | 64 | 30 | 0 | 22 | 40 | 38 | 47 | 57 | 36 |
| Årets resultat | 187 | 108 | −47 | 45 | 148 | 134 | 144 | 183 | 109 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 316 | 1 133 | 1 177 | 1 139 | 1 188 | 1 244 | 1 073 | 970 | 675 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 | 19 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 | 19 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 | 19 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 316 | 1 133 | 1 177 | 1 135 | 1 179 | 1 231 | 1 055 | 970 | 675 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 807 | 734 | 1 038 | 1 019 | 1 015 | 966 | 868 | 672 | 498 |
| Kundfordringar | 216 | 351 | 241 | 232 | 483 | 333 | 554 | 622 | 329 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 156 | – | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 270 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 296 | 37 | 104 | 42 | 14 | 135 | 13 | 11 | 79 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 347 | 537 | 745 | 519 | 497 | 301 | 39 | 91 |
| Kassa och bank | 508 | 399 | 140 | 116 | 164 | 265 | 186 | 298 | 162 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 316 | 1 133 | 1 177 | 1 139 | 1 188 | 1 244 | 1 073 | 970 | 675 |
| Eget kapital | 846 | 659 | 551 | 698 | 654 | 706 | 571 | 427 | 319 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 726 | 539 | 431 | 578 | 534 | 586 | 451 | 307 | 199 |
| Balanserat resultat | 539 | 431 | 478 | 534 | 386 | 451 | 307 | 124 | 90 |
| Årets resultat | 187 | 108 | −47 | 45 | 148 | 134 | 144 | 183 | 109 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 145 | 145 | 159 | 112 | 112 | 26 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 145 | 145 | 159 | 112 | 112 | 26 |
| Långfristiga skulder | 0 | 290 | 290 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 290 | 290 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 470 | 184 | 336 | 296 | 389 | 380 | 390 | 431 | 330 |
| Leverantörsskulder | 277 | 74 | 109 | 120 | 84 | 82 | 84 | 100 | 55 |
| Skulder till koncernföretag | 143 | 105 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 | – | – | – | 0 | 7 | 71 | 70 | 37 |
| Övriga skulder | 19 | 5 | 90 | 156 | 285 | 191 | 216 | 246 | 140 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 0 | 138 | 20 | 20 | 100 | 19 | 14 | 99 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 100 | – | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 578 | 534 | 586 | 451 | 307 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolget fått mer tillgänglig kapacitet och kunnat ta emot nya kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har i viss omfattning påverkats av den pågående corona pandemin då ett antal kunder har drabbats hårt, dock har även ett antal nya kunder kommit in under året så vi ser ljust på framtiden.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har expanderat därav har omsättningen ökat med mer än 30%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 266 | 266 | 266 | 266 | 266 | 266 | 266 | 243 | 243 | 243 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 23 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | −14 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOLMÄSTARVÄGEN 4, 812 90 STORVIK
- Registrerat
- 1983-10-28
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta och utveckla fastigheter. Bedriva konsultverksamhet inom bygg och anläggningsverksamhet, samt utveckla data program inom nämnda områden. Bolaget skall också bedriva verksamhet inom området ekonomi/bokföring och redovisningstjänster. Bolaget skall också bedriva verksamhet inom fårnäringen såväl fåravel, ullproduktion, köttproduktion och även förädling av dessa produkter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 353-6497
- Linnea Holmqvist AB
kontrollerat 2026-10-02
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-05-21
- Senaste annonsen
- 2022-05-21
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av konsulttjänster inom bygg och anläggning samt redovisningstjänster. Bolaget bedriver redovisningstjänsterna i bifirman Sandkälla Redovisning. Bolaget bedriver också verksamhet inom fåravel, ullproduktion, köttproduktion samt förädling av dessa produkter. Företaget har sitt säte i Gävle.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.