Start › Dalarnas län › Falun
Hyttstugan Café Restaurang & Catering i Sundborn AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 393 | 4 797 | 3 679 | 3 283 | 2 583 | 1 788 | 3 399 |
| Nettoomsättning | 4 393 | 4 797 | 3 679 | 3 281 | 2 363 | 1 716 | 3 399 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 219 | 71 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 870 | 4 118 | 3 056 | 3 027 | 2 501 | 1 810 | 2 990 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 139 | 1 264 | 971 | 916 | – | 0 | −27 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 566 | 355 | 1 064 |
| Övriga externa kostnader | 1 302 | 1 157 | 794 | 742 | 910 | 569 | 1 103 |
| Personalkostnader | 1 389 | 1 656 | 1 267 | 1 341 | 1 002 | 856 | 816 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 41 | 25 | 28 | 23 | 29 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | 523 | 679 | 623 | 256 | 82 | −22 | 409 |
| Finansiella poster | 2 | 12 | 1 | −3 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 16 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 4 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 525 | 690 | 624 | 253 | 81 | −22 | 408 |
| Bokslutsdispositioner | 119 | −175 | −70 | 180 | 15 | 50 | −73 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 119 | −175 | −70 | 180 | 15 | 50 | −73 |
| Resultat före skatt | 644 | 515 | 554 | 433 | 96 | 28 | 335 |
| Skatt på årets resultat | 144 | 109 | 121 | 99 | 24 | 8 | 77 |
| Årets resultat | 501 | 406 | 433 | 334 | 72 | 20 | 259 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 537 | 1 906 | 1 807 | 1 850 | 2 613 | 2 375 | 2 823 |
| Anläggningstillgångar | 118 | 158 | 121 | 147 | 113 | 136 | 165 |
| Materiella anläggningstillgångar | 118 | 158 | 121 | 147 | 113 | 136 | 165 |
| Byggnader och mark | 59 | 71 | 84 | 97 | 110 | 123 | 136 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 59 | 87 | 37 | 49 | 3 | 13 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 1 420 | 1 748 | 1 685 | 1 704 | 2 500 | 2 239 | 2 658 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 1 148 | 1 196 | 1 353 | 1 488 | 2 112 | 2 082 | 2 276 |
| Kundfordringar | 181 | 21 | 194 | 15 | 10 | 7 | 53 |
| Fordringar hos koncernföretag | 905 | 1 105 | 1 095 | 1 395 | 1 995 | 1 995 | 1 822 |
| Övriga fordringar | 8 | 16 | 0 | 5 | 31 | 44 | 362 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 54 | 53 | 63 | 72 | 75 | 36 | 39 |
| Kassa och bank | 272 | 552 | 333 | 216 | 389 | 157 | 346 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 537 | 1 906 | 1 807 | 1 850 | 2 613 | 2 375 | 2 823 |
| Eget kapital | 750 | 749 | 1 043 | 1 110 | 1 776 | 1 704 | 1 684 |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Fritt eget kapital | 647 | 646 | 940 | 1 007 | 1 673 | 1 601 | 1 581 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 146 | 240 | 507 | 673 | 1 601 | 1 581 | 1 322 |
| Årets resultat | 501 | 406 | 433 | 334 | 72 | 20 | 259 |
| Obeskattade reserver | 400 | 519 | 344 | 274 | 454 | 469 | 519 |
| Periodiseringsfonder | 400 | 519 | 344 | 274 | 454 | 469 | 519 |
| Kortfristiga skulder | 387 | 637 | 420 | 466 | 383 | 202 | 620 |
| Leverantörsskulder | 224 | 342 | 66 | 89 | 71 | 15 | 586 |
| Skatteskulder | 23 | 106 | 190 | 115 | 24 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 65 | 127 | 132 | 225 | 265 | 168 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 76 | 62 | 32 | 36 | 23 | 18 | 20 |
| Ställda säkerheter | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 225 | 1 225 |
| Företagsinteckningar | 825 | 825 | 825 | 825 | 825 | 825 | 825 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 500 | 700 | 500 | 1 000 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | 500 | 700 | 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 673 | 1 601 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år. Detta beror på lättnader i de begränsningar kring antalet besökare på grund av pandemin, detta har resulterat i ökade öppettider för restaurangen och ett högre antal kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år. Detta beror på lättnader i de begränsningar kring antalet besökare på grund av pandemin, detta har resulterat i ökade öppettider för restaurangen och ett högre antal kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30 % jämfört med föregående år. Detta beror på begränsning i restaurangens öppettider och direkt ett minskat antal kunder på grund av corona pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten. Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av pandemin på följande sätt: * Företaget har efter räkenskapsårets utgång tappat betydande andel av försäljningen * Företaget har under perioden januari juni ansökt om stöd för korttidsarbete i betydande omfattning De åtgärder som vidtagits gör att företaget hittills klarat krisen och inte ser något behov av ytterligare åtgärder. Vi bedömer också att de stöd som preliminärt erhållits kommer att fastställas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 | 258 |
| Ackumulerade avskrivningar | 200 | 187 | 174 | 161 | 148 | 135 | 122 | 109 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 941 | 941 | 863 | 863 | 801 | 801 | 801 | 801 |
| Årets inköp | 0 | 78 | – | 62 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 882 | 854 | 826 | 813 | 798 | 788 | 772 | 753 |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | 12 | 15 | 10 | 16 | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- BATALJONSVÄGEN 18, 791 40 FALUN
- Registrerat
- 1983-10-21
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva-, catering- och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 817-4542
- Hyttstugan Café & Restaurang
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-06
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 10 kB | Öppna |
| 2020 | 10 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun.
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun.
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun.
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun.
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun. Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt. Företaget har i betydande omfat
Visa fler relationer
-
FG Catering & Konferens AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Falun bedriver restaurangrörelse i Sundborn. Restaurangen ligger i anslutning till Carl Larsson-gården. Bolaget är ett helägt dotterbolag till FG Catering & Konferens AB, 556767-0228, som har sitt säte i Falu kommun. Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt. Företaget har i betydande omfat