Start › Västra Götalands län › Lysekil
Arne Gustavssons Golvservice Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 40 | 13 | 354 | 897 | 1 146 | 1 281 | 1 230 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 40 | 13 | 238 | 768 | 1 146 | 1 271 | 1 230 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 116 | 129 | 0 | 10 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | −23 | 91 | 376 | 670 | 960 | 1 019 | 967 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 16 | 6 | 92 | 258 | 330 | 412 | 360 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | −39 | 36 | 88 | 134 | 143 | 125 | 143 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 39 | 189 | 277 | 486 | 483 | 459 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 9 | 6 | – | – | 0 | 4 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | 62 | −79 | −21 | 228 | 186 | 261 | 264 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 51 | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 51 | 23 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | 113 | −31 | −21 | 228 | 186 | 261 | 264 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 82 | 77 | 132 | 221 | 0 | 84 | −17 | −39 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 82 | 77 | 132 | 221 | 0 | 84 | −17 | −39 |
| Resultat före skatt | −1 | 81 | 190 | 101 | 200 | 228 | 269 | 244 | 225 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 18 | 41 | 19 | 44 | 49 | 60 | 55 | 51 |
| Årets resultat | −1 | 63 | 149 | 83 | 155 | 178 | 209 | 189 | 174 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 217 | 518 | 840 | 1 659 | 1 718 | 1 867 | 1 649 | 1 667 | 2 009 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 31 | 630 | 290 | 280 | 160 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 31 | 40 | – | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 31 | 40 | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 590 | 290 | 280 | 160 | 40 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 590 | 290 | 280 | 160 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 217 | 518 | 840 | 1 628 | 1 087 | 1 577 | 1 369 | 1 507 | 1 969 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 25 | 69 | 218 | 81 | 170 | 255 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 22 | 36 | 60 | 97 | 140 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 10 | – | 0 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 25 | 24 | 172 | 21 | 73 | 83 |
| Kassa och bank | 217 | 518 | 840 | 1 603 | 1 018 | 1 354 | 1 283 | 1 332 | 1 708 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 217 | 518 | 840 | 1 659 | 1 718 | 1 867 | 1 649 | 1 667 | 2 009 |
| Eget kapital | 213 | 433 | 670 | 1 022 | 939 | 784 | 606 | 897 | 907 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 93 | 313 | 550 | 902 | 819 | 664 | 486 | 777 | 787 |
| Balanserat resultat | 93 | 250 | 402 | 819 | 664 | 486 | 277 | 587 | 613 |
| Årets resultat | −1 | 63 | 149 | 83 | 155 | 178 | 209 | 189 | 174 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 82 | 159 | 291 | 512 | 512 | 595 | 578 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 82 | 159 | 291 | 512 | 512 | 595 | 578 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 84 | 87 | 479 | 488 | 572 | 532 | 176 | 524 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 10 | 11 | 24 | 48 | 65 |
| Skatteskulder | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 | 12 | 31 | 6 |
| Övriga skulder | 2 | 82 | 82 | 471 | 473 | 533 | 489 | 89 | 446 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 22 | 8 | 8 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 90 | 220 | 300 | 500 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 90 | 220 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 819 | 664 | 486 | 777 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen beror både på Coronapandemin och att bolagets enda anställde varit sjukskriven under en period.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningstappet beror till stor del av att företagets enda anställda har varit sjukskriven under en peroid samt att rådande pandemi satt sina spår med uteblivna uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Då sammhället börjar återgå mer mot sitt normala läge när nu restriktionerna börjar släppa, kan det tänka sig att företaget kan komma att återuppta sin verksamhet som varit påverkad av pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pandemin som började ta fart under räkenskapsårets senare del har ännu inte visat någon nedgång i efterfrågan på företagets tjänster. Detta utesluter inte att branschen senare kan komma att drabbas av negativa effekter av pandemin som råder i sammhället.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 590 | 290 | 280 | 160 | 40 |
| Årets inköp | – | 300 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 590 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 47 | 0 | 0 | 0 | 62 | 62 |
| Årets inköp | – | – | 47 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 62 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 62 | 58 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 62 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDVÄGEN 11, 453 30 LYSEKIL
- Registrerat
- 1983-06-22
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra matt-golv-väggbeklädning samt bedriva försäljning inom samma område ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 844-6288
- GUSTAVSSONS GOLVSERVICE AB ARNE
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-22
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom byggentreprenad med inriktning på mattläggning. Bolaget är vilande. Företaget har sitt säte i Lysekil.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.