Start › Västra Götalands län › Lerum
Nilsmarks Guld och Juveler i Lerum Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 641 | 3 536 | 2 731 | 2 744 | 2 845 |
| Nettoomsättning | 3 641 | 3 534 | 2 724 | 2 744 | 2 845 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 346 | 3 078 | 2 332 | 2 562 | 2 613 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 964 | 1 851 | 1 112 | 1 268 | 1 351 |
| Övriga externa kostnader | 444 | 425 | 377 | 364 | 358 |
| Personalkostnader | 936 | 803 | 841 | 930 | 904 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 296 | 458 | 400 | 181 | 232 |
| Finansiella poster | −17 | −21 | −24 | −14 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 4 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 25 | 29 | 14 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 279 | 437 | 376 | 168 | 222 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −94 | 0 | −55 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −100 | −94 | 0 | −55 |
| Resultat före skatt | 279 | 337 | 282 | 168 | 167 |
| Skatt på årets resultat | 60 | 71 | 59 | 35 | 35 |
| Årets resultat | 219 | 266 | 223 | 133 | 132 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 203 | 3 047 | 2 914 | 2 891 | 2 765 |
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 203 | 2 047 | 1 914 | 1 891 | 1 765 |
| Varulager m.m. | 1 651 | 1 581 | 1 482 | 1 168 | 1 097 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 651 | 1 581 | 1 482 | 1 168 | 1 097 |
| Kortfristiga fordringar | 66 | 99 | 79 | 127 | 129 |
| Kundfordringar | 1 | 20 | 11 | 10 | 50 |
| Övriga fordringar | 23 | 27 | 9 | 50 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 43 | 51 | 60 | 67 | 29 |
| Kassa och bank | 486 | 368 | 353 | 597 | 539 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 203 | 3 047 | 2 914 | 2 891 | 2 765 |
| Eget kapital | 2 175 | 2 056 | 1 890 | 1 767 | 1 634 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 055 | 1 936 | 1 770 | 1 647 | 1 514 |
| Balanserat resultat | 1 836 | 1 670 | 1 547 | 1 514 | 1 383 |
| Årets resultat | 219 | 266 | 223 | 133 | 132 |
| Obeskattade reserver | 249 | 249 | 149 | 55 | 55 |
| Periodiseringsfonder | 249 | 249 | 149 | 55 | 55 |
| Långfristiga skulder | 280 | 340 | 400 | 460 | 530 |
| Skulder till kreditinstitut | 280 | 340 | 400 | 460 | 530 |
| Kortfristiga skulder | 499 | 402 | 475 | 609 | 546 |
| Skulder till kreditinstitut | 60 | 60 | 60 | 60 | 20 |
| Leverantörsskulder | 112 | 108 | 134 | 132 | 99 |
| Skatteskulder | 0 | 8 | – | – | – |
| Övriga skulder | 282 | 177 | 233 | 383 | 359 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 49 | 48 | 34 | 68 |
| Ställda säkerheter | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 |
| Företagsinteckningar | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | 100 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har öka på grund av ökad försäljning av råvarulagret samt att guldpriset har stigit kraftigt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Om bolaget
- Adress
- ADELSTORPSVÄGEN 9 A 0TR, 443 30 LERUM
- Registrerat
- 1982-12-14
- Bransch
- Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka handel med guld- och juvelerarvaror samt därmed sammanhängande verksamhet.
Bankgironummer
- 164-9821
- NILSMARKS GULD & JUVELER AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lerum
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning av guld-, silver- och juvelvaror samt nytillverkning och reparation av detsamma. Företaget har sitt säte i Lerum .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.