Start › Stockholms län › Åkersberga
Alfa Brand Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 86 | 596 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 86 | 596 |
| Rörelsekostnader | 35 | 0 | 0 | 287 | 536 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 114 | 287 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 161 | 236 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | – | 0 | 12 | 12 |
| Rörelseresultat | −35 | 0 | 0 | −201 | 60 |
| Finansiella poster | 0 | – | 0 | 0 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | 0 | 0 | −201 | 56 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 194 | 174 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 194 | 174 |
| Resultat före skatt | −35 | 0 | 0 | −7 | 230 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 48 |
| Årets resultat | −35 | – | 0 | −8 | 182 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 700 | 735 | 753 | 753 | 1 076 |
| Anläggningstillgångar | 700 | 735 | 735 | 735 | 746 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 35 | 35 | 35 | 46 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 35 | 35 | 35 | 46 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Andelar i koncernföretag | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 19 | 19 | 330 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 2 | 2 | 96 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 69 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 2 | 2 | 27 |
| Kassa och bank | – | 0 | 17 | 17 | 234 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 700 | 735 | 753 | 753 | 1 076 |
| Eget kapital | 220 | 255 | 255 | 255 | 452 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 100 | 135 | 135 | 135 | 332 |
| Balanserat resultat | 135 | 135 | 135 | 142 | 150 |
| Årets resultat | −35 | 0 | 0 | −8 | 182 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 194 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 194 |
| Kortfristiga skulder | 481 | 481 | 499 | 499 | 430 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 7 |
| Skulder till koncernföretag | 481 | 481 | 499 | 499 | 281 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 86 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 55 |
| Ställda säkerheter | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 452 | 452 | 452 | 452 | 452 | 452 |
| Ackumulerade avskrivningar | 452 | 417 | 417 | 417 | 406 | 394 |
| Årets avskrivningar | 35 | – | – | 12 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRANEVÄGEN 3, 184 92 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 1982-11-09
- Bransch
- Partihandel med andra insatsvaror
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning och service av brandskydds- material, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- STOCKHOLM
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning och service av brandskyddsmaterial. Bolaget har ett helägt dotterbolag, Norrhagen Förvaltnings AB, org.nr. 556057-0334. I enlighet med ÅRL 7 kap. 3 § upprättas inte koncernredovisning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Norrhagen Förvaltnings AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning och service av brandskyddsmaterial. Bolaget har ett helägt dotterbolag, Norrhagen Förvaltnings AB, org.nr. 556057-0334. I enlighet med ÅRL 7 kap. 3 § upprättas inte koncernredovisning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
-
Norrhagen Förvaltnings AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning och service av brandskyddsmaterial. Bolaget har ett helägt dotterbolag, Norrhagen Förvaltnings AB, org.nr. 556057-0334. I enlighet med ÅRL 7 kap. 3 § upprättas inte koncernredovisning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
-
Norrhagen Förvaltnings AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning och service av brandskyddsmaterial. Bolaget har ett helägt dotterbolag, Norrhagen Förvaltnings AB, org.nr. 556057-0334. I enlighet med ÅRL 7 kap. 3 § upprättas inte koncernredovisning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
-
Norrhagen Förvaltnings AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av försäljning och service av brandskyddsmaterial. Bolaget har ett helägt dotterbolag, Norrhagen Förvaltnings AB, org.nr. 556057-0334. I enlighet med ÅRL 7 kap. 3 § upprättas inte koncernredovisning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .