Start › Västra Götalands län › Kungälv
Nya Surte Mekaniska Verkstads Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 32 758 | 31 264 | 40 208 | 20 141 | 15 516 |
| Nettoomsättning | 28 246 | 30 086 | 39 443 | 19 774 | 14 078 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 4 129 | 670 | 377 | −83 | 190 |
| Övriga rörelseintäkter | 382 | 508 | 388 | 449 | 1 247 |
| Rörelsekostnader | 22 932 | 25 221 | 32 445 | 19 361 | 15 371 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 592 | 13 903 | 22 116 | 9 634 | 5 647 |
| Övriga externa kostnader | 4 978 | 4 124 | 3 331 | 2 103 | 2 019 |
| Personalkostnader | 5 318 | 5 970 | 5 568 | 5 648 | 5 733 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 1 219 | 1 427 | 1 975 | 1 971 |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 5 | 2 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 9 826 | 6 043 | 7 763 | 780 | 144 |
| Finansiella poster | 1 172 | 104 | −16 | −70 | −106 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 194 | 157 | 92 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 52 | 107 | 70 | 106 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 998 | 6 147 | 7 748 | 710 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | −2 038 | −1 382 | −2 181 | −64 | 846 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 500 | −982 | −1 920 | 0 | 300 |
| Förändring av överavskrivningar | 1 | 12 | 247 | 936 | 546 |
| Lämnade koncernbidrag | 539 | 412 | 508 | 1 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 8 960 | 4 765 | 5 567 | 646 | 885 |
| Skatt på årets resultat | 1 636 | 1 052 | 1 195 | 171 | 234 |
| Årets resultat | 7 324 | 3 713 | 4 372 | 475 | 651 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 844 | 16 705 | 16 659 | 12 278 | 11 390 |
| Anläggningstillgångar | 2 806 | 4 351 | 6 938 | 3 606 | 5 273 |
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 83 | 1 338 | 2 690 | 4 525 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 1 139 | 2 278 | 3 763 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 80 | 83 | 199 | 412 | 762 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 727 | 4 268 | 5 600 | 916 | 748 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 727 | 3 016 | 4 516 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 1 252 | 1 084 | 916 | 748 |
| Omsättningstillgångar | 17 038 | 12 354 | 9 721 | 8 672 | 6 117 |
| Varulager m.m. | 6 358 | 2 228 | 1 158 | 781 | 864 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 573 | 600 | 200 | 200 | 200 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 219 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 338 | 4 597 | 4 213 | 3 762 | 3 015 |
| Kundfordringar | 4 161 | 3 225 | 2 505 | 2 713 | 2 117 |
| Övriga fordringar | 879 | 952 | 1 479 | 935 | 759 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 298 | 420 | 230 | 113 | 140 |
| Kassa och bank | 5 342 | 5 528 | 4 350 | 4 129 | 2 238 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 844 | 16 705 | 16 659 | 12 278 | 11 390 |
| Eget kapital | 7 790 | 4 465 | 4 752 | 2 080 | 1 606 |
| Bundet eget kapital | 341 | 341 | 341 | 341 | 341 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 41 | – |
| Reservfond | 41 | 41 | 41 | 1 265 | 41 |
| Fritt eget kapital | 7 449 | 4 124 | 4 411 | 1 739 | 1 265 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – |
| Balanserat resultat | 124 | 411 | 39 | 1 265 | 614 |
| Årets resultat | 7 324 | 3 713 | 4 372 | 475 | 651 |
| Obeskattade reserver | 6 927 | 5 428 | 4 458 | 2 785 | 3 721 |
| Periodiseringsfonder | 6 922 | 5 422 | 4 440 | 2 520 | 2 520 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 5 | 6 | 18 | 265 | 1 201 |
| Avsättningar | 0 | 1 252 | 1 084 | 916 | 748 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 332 | 1 128 | 2 006 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 332 | 1 128 | 2 006 |
| Kortfristiga skulder | 5 127 | 5 559 | 6 033 | 5 369 | 3 310 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 332 | 796 | 877 | 1 066 |
| Leverantörsskulder | 1 821 | 1 677 | 2 255 | 1 701 | 933 |
| Skulder till koncernföretag | 612 | 412 | 508 | 1 000 | 0 |
| Skatteskulder | 1 033 | 1 400 | 799 | – | – |
| Övriga skulder | 241 | 213 | 222 | 256 | 183 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 419 | 1 526 | 1 453 | 1 534 | 1 127 |
| Företagsinteckningar | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Äganderättsförbehåll | – | 0 | 1 139 | 2 456 | 4 090 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 1 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 739 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Orderingången efter balansdagen har minskat markant. Detta beror till stor det på en osäkerhet på världsmarknaden. Efter årets utgång har makroekonomiska faktorer inneburit en viss minskning i efterfrågan på bolagets produkter, vilket främst ses i minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla bolagsstämma inom sex månader från räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nya Surte Mekaniska Verkstads AB för räkenskapsåret 2024-07-01 -- 2025-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nya Surte Mekaniska Verkstads ABs finansiella ställning per den 30 juni 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Nya Surte Mekaniska Verkstads AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nya Surte Mekaniska Verkstads AB för räkenskapsåret 2023-07-01 -- 2024-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nya Surte Mekaniska Verkstads ABs finansiella ställning per den 30 juni 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Nya Surte Mekaniska Verkstads AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har en fortsatt hög orderingång och hög omsättning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nya Surte Mekaniska Verkstads AB för räkenskapsåret 2022-07-01 -- 2023-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nya Surte Mekaniska Verkstads ABs finansiella ställning per den 30 juni 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Nya Surte Mekaniska Verkstads AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Ökade råvarupriser har en fortsatt negativ effekt på resultatet. Vidare kan en prisökning gällande el och energi även få väsentlig negativ påverkan på bolagets finansiella ställning då mycket el förbrukas i produktionen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Nya Surte Mekaniska Verkstads AB för räkenskapsåret 2021-07-01 -- 2022-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Nya Surte Mekaniska Verkstads ABs finansiella ställning per den 30 juni 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Nya Surte Mekaniska Verkstads AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 252 | 1 084 | 1 084 | 916 | 916 | 748 | 748 | 580 |
| Årets inköp | – | 168 | – | 168 | – | 168 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 252 | 168 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 727 | 3 016 | 4 516 | 4 516 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 500 | 1 500 | – | 4 516 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 789 | 3 000 | – | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 075 | 7 284 | 7 345 | 7 345 | 7 269 | 7 269 | 7 129 | 7 129 | 7 129 |
| Årets inköp | 36 | 0 | – | 76 | – | 140 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 245 | 61 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 995 | 7 201 | 7 145 | 7 145 | 6 857 | 6 857 | 6 367 | 6 367 | 5 882 |
| Årets avskrivningar | 0 | 80 | – | 288 | – | 490 | – | 486 | – |
| Återförda avskrivningar | 206 | 24 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 | 7 426 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 426 | 7 426 | 6 288 | 6 288 | 5 149 | 5 149 | 3 663 | 3 663 | 2 178 |
| Årets avskrivningar | 0 | 1 139 | – | 1 139 | – | 1 485 | – | 1 485 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRUCKGATAN 2, 442 40 KUNGÄLV
- Registrerat
- 1982-03-23
- Bransch
- Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva mekanisk verkstadsrörelse och handel med industriprodukter i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 926-2395
- SURTE MEKANISKA AB
kontrollerat 2026-10-01
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-09-14
- Senaste annonsen
- 2022-09-14
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Kungälv
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-03-16
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet omfattar mekanisk verkstadsrörelse med tillverkning och handel med industriprodukter.
Väsentliga händelser
Nettoomsättningen är i linje med förgående år, ett litet tapp kan synas med ca 2 msek vilket beror på minskad orderingång från bolagets största kund. Vidare har bruttovinstmarginalen, och som en effekt av detta även nettomarginalen, ökat väsentligt mot förgående år. Detta beror till stor del på ändrad efterfrågan av bolagets produkter som inneburit en ny bedömning avseende tidigare inkuranta varor som legat i lager, som i bokslutet per 2025-06-30 tagits upp till anskaffningsvärde. Framgent kommer bolagets bruttovinstmarginal återgå till mer normala nivåer.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
J Essén Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=J Essén Holding AB; Organisationsnummer=559143-2249; ForetagetsSate=Kungälv