Start › Västernorrlands län › Lunde
PDJ Jonsson entreprenad i Kramfors AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 249 | 355 | 4 553 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 355 | 1 575 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 0 | −43 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 249 | 0 | 3 021 |
| Rörelsekostnader | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 147 | 774 | 2 365 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 017 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 61 | 628 | 1 136 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 86 | 141 | 212 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −3 | −2 | −2 | −3 | 102 | −419 | 2 189 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | −4 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 14 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 2 | 4 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −3 | −2 | −3 | −5 | 98 | −420 | 2 200 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 1 193 | −662 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 841 | −518 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 352 | −144 |
| Resultat före skatt | −2 | −3 | −2 | −3 | −5 | 98 | 774 | 1 539 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 22 | 172 | 345 |
| Årets resultat | −2 | −3 | −2 | −3 | −5 | 76 | 601 | 1 193 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 813 | 3 042 | 3 444 | 3 446 | 3 654 | 3 820 | 4 112 | 4 781 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 200 | 504 | 903 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 304 | 482 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 220 | 356 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 84 | 126 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 200 | 200 | 421 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 200 | 200 | 421 |
| Omsättningstillgångar | 2 813 | 3 042 | 3 444 | 3 446 | 3 654 | 3 620 | 3 608 | 3 878 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 2 | 2 | 250 | 200 | 200 | 436 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 2 | 2 | 250 | 200 | 200 | 378 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Kassa och bank | 2 813 | 3 042 | 3 442 | 3 444 | 3 404 | 3 420 | 3 408 | 3 442 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 813 | 3 042 | 3 444 | 3 446 | 3 654 | 3 820 | 4 112 | 4 781 |
| Eget kapital | 2 813 | 3 042 | 3 444 | 3 446 | 3 632 | 3 637 | 3 739 | 3 137 |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Fritt eget kapital | 2 613 | 2 842 | 3 244 | 3 206 | 3 392 | 3 397 | 3 499 | 2 897 |
| Balanserat resultat | 2 842 | 2 845 | 3 246 | 3 575 | 3 575 | 3 499 | 2 897 | 1 704 |
| Årets resultat | −229 | −3 | −2 | −7 | −5 | 76 | 601 | 1 193 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 193 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 841 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 352 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 4 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 23 | 184 | 370 | 451 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 64 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 22 | 104 | 368 | 301 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 1 | 74 | 2 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 | 57 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | – | 3 499 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ligger i träda till 2026-12-31.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ligger i träda i fem år framåt from 2021-05-01.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ligger i träda i fem år framåt from 2021-05-01.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ligger i träda i fem år framåt from 2021-05-01.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ligger i träda i fem år framåt from 2021-05-01.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 718 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 718 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 455 |
| Årets avskrivningar | 0 | 64 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 1 519 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 403 | 431 | 1 037 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 34 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 403 | 28 | 640 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 319 | 305 | 254 |
| Årets avskrivningar | 0 | 23 | 40 | 51 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 342 | 26 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 472 | 517 | 4 247 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 45 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 472 | 45 | 3 775 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 252 | 160 | 63 |
| Årets avskrivningar | 0 | 63 | 94 | 97 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 316 | 2 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ELOFSBACKEN 7, 872 63 LUNDE
- Registrerat
- 1981-12-17
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktutveckling av huvudsakligen transportutrustning samt mekanisk industri avseende huvudsakligen stålkonstruktioner för industrin och därmed förenlig verksahet.
Bankgironummer
- 724-2415
- PDJ JONSSON ENTREPRENAD I KRAMFORS
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kramfors
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av arbeten inom byggnadsindustrin och man har specialkompetens inom betonghåltagning. Dessutom bedrivs produktutveckling av huvudsakligen transportutrustning samt inom mekanisk industri med huvudsakligen stålkonstruktioner för industrin. Företaget har sitt säte i Kramfors .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.