Start › Stockholms län › Upplands Väsby
Upplands Väsby Bygg och Fastighets Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 371 | 1 280 | 1 255 | 1 214 | 790 | 748 | 433 | 727 | 201 |
| Nettoomsättning | 1 231 | 1 153 | 1 112 | 1 006 | 735 | 738 | 432 | 727 | 201 |
| Övriga rörelseintäkter | 140 | 127 | 142 | 208 | 54 | 10 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 950 | 823 | 836 | 757 | 966 | 420 | 469 | 457 | 630 |
| Övriga externa kostnader | 645 | 558 | 575 | 496 | 705 | 180 | 252 | 263 | 371 |
| Av- och nedskrivningar | 305 | 265 | 261 | 261 | 261 | 240 | 217 | 194 | 259 |
| Rörelseresultat | 421 | 456 | 418 | 457 | −176 | 328 | −36 | 269 | −429 |
| Finansiella poster | 4 | −1 | 0 | −1 | −2 | 0 | 0 | −2 | −43 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | 426 | 455 | 419 | 456 | −177 | 328 | −37 | 267 | −472 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −100 | −95 | 99 | −80 | 36 | −55 | 437 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −100 | −95 | 99 | −80 | 36 | −55 | 437 |
| Resultat före skatt | 426 | 455 | 319 | 361 | −78 | 248 | −1 | 212 | −35 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 66 | 53 | 22 | 0 | 53 | 0 | 40 | 0 |
| Årets resultat | 350 | 388 | 265 | 340 | −79 | 195 | −1 | 173 | −35 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 101 | 9 803 | 9 341 | 9 019 | 8 420 | 5 078 | 4 574 | 4 398 | 3 133 |
| Anläggningstillgångar | 7 208 | 6 513 | 6 558 | 6 819 | 7 080 | 3 750 | 3 180 | 3 298 | 2 748 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 618 | 2 923 | 2 968 | 3 229 | 3 490 | 3 750 | 3 180 | 3 298 | 2 748 |
| Byggnader och mark | 2 447 | 2 708 | 2 968 | 3 229 | 3 490 | 3 750 | 3 180 | 2 553 | 2 748 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 171 | 215 | – | – | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | – | – | 0 | 745 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 590 | 3 590 | 3 590 | 3 590 | 3 590 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 893 | 3 290 | 2 783 | 2 200 | 1 341 | 1 328 | 1 394 | 1 099 | 386 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 417 | 369 | 410 | 392 | 86 | 223 | 347 | 50 |
| Kundfordringar | 0 | 375 | 323 | 348 | 331 | 43 | 182 | 187 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 43 | 41 | 159 | 50 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 38 | 42 | 46 | 63 | 51 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 854 | 2 873 | 2 414 | 1 790 | 949 | 1 242 | 1 172 | 753 | 336 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 101 | 9 803 | 9 341 | 9 019 | 8 420 | 5 078 | 4 574 | 4 398 | 3 133 |
| Eget kapital | 2 194 | 1 844 | 1 456 | 1 190 | 851 | 929 | 734 | 735 | 562 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 074 | 1 724 | 1 336 | 1 070 | 731 | 809 | 614 | 615 | 442 |
| Balanserat resultat | 1 724 | 1 336 | 1 070 | 731 | 809 | 614 | 615 | 442 | 478 |
| Årets resultat | 350 | 388 | 265 | 340 | −79 | 195 | −1 | 173 | −35 |
| Obeskattade reserver | 195 | 195 | 195 | 95 | 0 | 99 | 19 | 55 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 195 | 195 | 195 | 95 | 0 | 99 | 19 | 55 | 0 |
| Långfristiga skulder | 6 226 | 7 226 | 7 226 | 7 226 | 7 226 | 3 541 | 3 541 | 3 520 | 2 520 |
| Skulder till koncernföretag | 5 751 | 6 751 | 6 751 | 6 751 | 6 751 | 3 520 | 3 520 | 3 520 | 2 520 |
| Övriga skulder | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 21 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 486 | 538 | 464 | 508 | 344 | 509 | 280 | 88 | 51 |
| Leverantörsskulder | 30 | 26 | 34 | 125 | 43 | 299 | 23 | 47 | 41 |
| Skulder till koncernföretag | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 43 | 27 | 12 | 5 | −35 | 12 | – | – | – |
| Övriga skulder | 84 | 23 | 87 | 84 | 42 | 42 | 67 | 31 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 329 | 462 | 331 | 293 | 293 | 156 | 190 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 070 | 731 | 809 | 614 | 615 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat då hela lokalen har varit fullt utyhyrd under hela 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera om virusspridningens kommer att påverka verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 |
| Årets inköp | 1 000 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 161 | 7 161 | 7 161 | 7 161 | 7 161 | 7 161 | 6 350 | 5 507 | 5 507 | 5 507 |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 764 | 4 503 | 4 243 | 3 982 | 3 721 | 3 461 | 3 220 | 3 004 | 2 809 | 2 550 |
| Årets avskrivningar | 261 | 261 | 261 | 261 | 261 | 240 | 217 | 194 | 259 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 220 | 220 |
| Årets inköp | – | 220 |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 4 |
| Årets avskrivningar | 44 | 4 |
Om bolaget
- Adress
- JUPITERVÄGEN 8 A PORT 1617, 194 43 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat
- 1979-10-23
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, äga, sälja och förvalta fastigheter, äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5347-4037
- UPPLANDS VÄSBY BYGG & FASTIGH AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 242 kB | Öppna |
| 2024 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2021 | 242 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 241 kB | Öppna |
| 2018 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
Visa fler relationer
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby. Spridningen av coronaviruset kan antas påverka utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning
-
Hugo Mixed AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands-Väsby.
Direkta dotterföretag
-
Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands Väsby.
-
Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver fastighetsförvatlning av egna lokaler. Hugo Mixed AB, 559027-4683 är moderbolag till Upplands Väsby Bygg och Fastighets AB. Företaget har sitt säte i Upplands-Väsby.