Start › Västra Götalands län › Hovås
Marlon Productions AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 75 | 84 | 218 |
| Nettoomsättning | 68 | 84 | 218 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 158 | 148 | 230 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 148 | 151 |
| Personalkostnader | 12 | 0 | 79 |
| Rörelseresultat | −83 | −64 | −12 |
| Finansiella poster | 1 350 | 21 | 9 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 336 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 21 | 10 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 267 | −43 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 50 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 267 | 7 | −3 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 264 | 7 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 170 | 973 | 1 216 |
| Anläggningstillgångar | 376 | 100 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 376 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 276 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 794 | 873 | 1 116 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 194 | 194 |
| Övriga fordringar | 3 | 194 | 194 |
| Kassa och bank | 1 791 | 679 | 922 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 170 | 973 | 1 216 |
| Eget kapital | 1 494 | 331 | 524 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 374 | 211 | 404 |
| Balanserat resultat | 111 | 204 | 407 |
| Årets resultat | 1 264 | 7 | −3 |
| Obeskattade reserver | 50 | 50 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 50 | 50 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 626 | 593 | 593 |
| Skatteskulder | 3 | – | – |
| Övriga skulder | 593 | 563 | 563 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | 30 |
| Ställda säkerheter | – | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | – | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 227 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets nettoomsättning har mellan räkenskapsåren 2022 och 2023 minskat med 125% samt mellan 2023 och 2024 minskat med 159% vilket huvudsakligen beror på avtagande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets nettoomsättning har minskat med 159% vilket huvudsakligen beror på avtagande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 100 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 276 | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | 759 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 583 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PER HANS VÄG 2, 436 50 HOVÅS
- Registrerat
- 1978-04-13
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva undervisning och strategisk utveckling av företags personal och ledning med inriktning på individens och organisationens kommunikation, organisationsutveckling och medarbetarperformance samt bedriva produktion inom teater och musikområdet samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 388-2040
- MARLON PRODUCTIONS AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet består av produktion inom teater- och musikomårdet samt organisationsutveckling. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.