Start › Kronobergs län › Markaryd
Alf Salomonsson Entreprenad Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 787 | 3 323 | 3 588 | 3 293 | 2 669 | 2 259 | 2 548 |
| Nettoomsättning | 3 753 | 3 152 | 3 554 | 3 253 | 2 678 | 2 142 | 2 391 |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | 171 | 34 | 40 | −9 | 117 | 157 |
| Rörelsekostnader | 3 133 | 2 989 | 3 232 | 2 732 | 2 506 | 2 049 | 1 862 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 821 | 472 | 340 | 403 |
| Handelsvaror | 723 | 584 | 863 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 169 | 1 192 | 1 287 | 906 | 1 024 | 781 | 755 |
| Personalkostnader | 717 | 725 | 714 | 713 | 710 | 671 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 524 | 488 | 368 | 285 | 300 | 257 | 207 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 654 | 334 | 357 | 561 | 164 | 210 | 686 |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 2 | 1 | −1 | −2 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 656 | 337 | 358 | 562 | 163 | 208 | 683 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 150 | −60 | 81 | −74 | 23 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 150 | −59 | 81 | −74 | 20 |
| Resultat före skatt | 656 | 337 | 508 | 502 | 245 | 134 | 706 |
| Skatt på årets resultat | 137 | 71 | 106 | 105 | 51 | 29 | 152 |
| Årets resultat | 519 | 265 | 403 | 397 | 194 | 104 | 554 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 798 | 3 063 | 2 832 | 2 593 | 2 254 | 2 181 | 2 147 |
| Anläggningstillgångar | 1 338 | 1 501 | 897 | 1 048 | 828 | 1 128 | 770 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 335 | 1 498 | 894 | 1 045 | 826 | 1 126 | 767 |
| Byggnader och mark | 145 | 145 | 145 | 145 | 147 | 151 | 154 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 191 | 1 354 | 750 | 901 | 679 | 975 | 613 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 2 460 | 1 562 | 1 935 | 1 545 | 1 426 | 1 053 | 1 377 |
| Varulager m.m. | 163 | 143 | 67 | 165 | 173 | 164 | 139 |
| Råvaror och förnödenheter | 163 | 143 | 67 | 9 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 128 | 152 | 146 | 126 |
| Kortfristiga fordringar | 430 | 135 | 634 | 378 | 524 | 148 | 261 |
| Kundfordringar | 260 | 42 | 290 | 172 | 206 | 103 | 194 |
| Övriga fordringar | 170 | 94 | 64 | 121 | 264 | 0 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 280 | 85 | 54 | 45 | 52 |
| Kassa och bank | 1 867 | 1 284 | 1 235 | 1 002 | 728 | 740 | 977 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 798 | 3 063 | 2 832 | 2 593 | 2 254 | 2 181 | 2 147 |
| Eget kapital | 3 103 | 2 585 | 2 319 | 1 917 | 1 520 | 1 326 | 1 222 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 983 | 2 465 | 2 199 | 1 797 | 1 400 | 1 206 | 1 102 |
| Balanserat resultat | 2 465 | 2 199 | 1 797 | 1 400 | 1 206 | 1 102 | 548 |
| Årets resultat | 519 | 265 | 403 | 397 | 194 | 104 | 554 |
| Obeskattade reserver | 86 | 86 | 86 | 240 | 180 | 261 | 186 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 86 | 86 | 86 | 236 | 177 | 258 | 184 |
| Långfristiga skulder | 16 | 58 | 100 | 142 | 184 | 226 | 283 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Övriga skulder | 16 | 58 | 100 | 142 | 184 | 226 | 268 |
| Kortfristiga skulder | 593 | 335 | 327 | 295 | 371 | 368 | 455 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 16 | 38 |
| Leverantörsskulder | 98 | 97 | 211 | 149 | 109 | 67 | 119 |
| Skatteskulder | 214 | 73 | −47 | 0 | 2 | 110 | 116 |
| Övriga skulder | 282 | 119 | 164 | 112 | 212 | 125 | 149 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 45 | 0 | 34 | 49 | 50 | 34 |
| Ställda säkerheter | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 |
| Företagsinteckningar | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Fastighetsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 400 | 1 206 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Alf Salomonsson Entreprenad AB för räkenskapsåret 2020 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Alf Salomonsson Entreprenad AB s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Alf Salomonsson Entreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 |
| Ackumulerade avskrivningar | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 83 | 79 | 75 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 2 | 4 | 4 | 4 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 944 | 4 583 | 3 491 | 3 274 | 3 092 | 3 092 | 2 504 | 2 454 |
| Årets inköp | 361 | 1 092 | 217 | 511 | 0 | 615 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 329 | 0 | 28 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 753 | 3 230 | 2 741 | 2 373 | 2 413 | 2 117 | 1 891 | 1 688 |
| Årets avskrivningar | 524 | 488 | 368 | 283 | 296 | 253 | 203 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 323 | 0 | 28 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HANNABAD 1321, 285 91 MARKARYD
- Registrerat
- 1978-03-29
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva entreprenad inom gräv- och skogsbranschen, lantbruksverksamhet, cementindustri, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 757-2720
- SALOMONSSON ENTREPRENAD AB ALF
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom gräv- och skogsbranschen, betonggjuteri samt jordbruksverksamhet. Företaget har sitt säte i Markaryd.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.