Start › Södermanlands län › Björnlunda
Aktiebolaget Superbus
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 2 037 | 0 | 8 170 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 037 | 0 | 8 170 |
| Rörelsekostnader | 184 | 17 | 19 | 67 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 17 | 19 | 67 | 181 |
| Rörelseresultat | −184 | −17 | 2 018 | −67 | 7 988 |
| Finansiella poster | 6 825 | 1 875 | 515 | 83 | 170 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 187 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 4 577 | 176 | 146 | 117 | 94 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 065 | 1 700 | 369 | 2 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 36 | −76 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 641 | 1 858 | 2 533 | 16 | 8 158 |
| Bokslutsdispositioner | 182 | −170 | 68 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 823 | 1 688 | 2 601 | 16 | 8 158 |
| Årets resultat | 6 823 | 1 688 | 2 601 | 16 | 8 158 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 49 826 | 43 004 | 41 315 | 11 706 | 12 739 |
| Anläggningstillgångar | 40 672 | 12 667 | 12 836 | 2 687 | 2 723 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 672 | 12 667 | 12 836 | 2 687 | 2 723 |
| Andelar i koncernföretag | 212 | 212 | 212 | 212 | 212 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 2 373 | 2 543 | 2 474 | 2 510 |
| Andra långfristiga fordringar | 40 460 | 10 081 | 10 081 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 154 | 30 337 | 28 479 | 9 019 | 10 017 |
| Kortfristiga fordringar | 1 142 | 993 | 764 | 780 | 764 |
| Fordringar hos intresseföretag | 764 | 764 | 764 | 764 | 764 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 378 | 229 | 0 | 16 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 6 040 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 6 040 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 973 | 29 344 | 27 715 | 8 240 | 9 253 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 49 826 | 43 004 | 41 315 | 11 706 | 12 739 |
| Eget kapital | 22 784 | 15 961 | 14 273 | 11 672 | 11 655 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 22 664 | 15 841 | 14 153 | 11 552 | 11 535 |
| Balanserat resultat | 15 841 | 14 153 | 11 552 | 11 535 | 3 377 |
| Årets resultat | 6 823 | 1 688 | 2 601 | 16 | 8 158 |
| Kortfristiga skulder | 27 042 | 27 042 | 27 042 | 34 | 1 084 |
| Övriga skulder | 27 042 | 27 042 | 27 042 | 34 | 1 084 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 212 | 212 | 212 | 212 | 212 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 460 | 10 081 | 10 081 |
| Årets inköp | 53 771 | – | 10 081 |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 393 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 543 | 2 543 | 2 474 | 2 510 |
| Omklassificeringar | – | 68 | −36 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 170 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 182 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DALSJÖKVARN 1, 646 94 BJÖRNLUNDA
- Registrerat
- 1975-09-09
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva utvecklingsprojekt av elektroniska och medicintekniska produkter, förvalta värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 736-3807
- SUPERBUS AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger och förvaltar aktier. Bolaget har sitt säte i Gnesta, Södermanlands län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.