Start › Västra Götalands län › Hisings Backa
Larsore konsult AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 362 | 4 028 | 2 842 | 1 111 | 256 |
| Nettoomsättning | 2 362 | 4 028 | 2 842 | 1 111 | 256 |
| Rörelsekostnader | 2 649 | 1 782 | 1 107 | 1 055 | 291 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 706 | 1 443 | 906 | 913 | 174 |
| Handelsvaror | 35 | 0 | 24 | 6 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 305 | 176 | 121 | 100 |
| Personalkostnader | 672 | 34 | 0 | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 14 | 14 |
| Rörelseresultat | −287 | 2 246 | 1 735 | 57 | −35 |
| Finansiella poster | 40 | 65 | 23 | 3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 64 | 68 | 24 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 2 | 0 | −3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −247 | 2 312 | 1 758 | 60 | −35 |
| Bokslutsdispositioner | 254 | −553 | 84 | 7 | 35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 254 | −553 | 84 | 7 | 35 |
| Resultat före skatt | 8 | 1 759 | 1 842 | 66 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 370 | 381 | 19 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 1 388 | 1 461 | 47 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 560 | 3 028 | 2 409 | 1 736 | 1 564 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 560 | 3 028 | 2 409 | 1 736 | 1 550 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 280 | 58 | 234 | 4 |
| Övriga fordringar | 43 | 280 | 3 | 26 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 0 | 56 | 208 | 0 |
| Kassa och bank | 1 514 | 2 748 | 2 351 | 1 501 | 1 547 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 560 | 3 028 | 2 409 | 1 736 | 1 564 |
| Eget kapital | 609 | 1 509 | 1 591 | 1 430 | 1 382 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 489 | 1 389 | 1 471 | 1 310 | 1 262 |
| Balanserat resultat | 1 389 | 1 | 10 | 1 262 | 1 263 |
| Årets resultat | 0 | 1 388 | 1 461 | 47 | 0 |
| Obeskattade reserver | 376 | 630 | 77 | 161 | 168 |
| Periodiseringsfonder | 376 | 630 | 77 | 161 | 168 |
| Kortfristiga skulder | 575 | 889 | 742 | 145 | 14 |
| Leverantörsskulder | 0 | 132 | – | 0 | 2 |
| Skatteskulder | 0 | 732 | 400 | 20 | 0 |
| Övriga skulder | 470 | 14 | 323 | 1 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 105 | 11 | 18 | 125 | 4 |
| Företagsinteckningar | 550 | 550 | 550 | 550 | 550 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 470 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 310 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 0 | – |
| Årets avskrivningar | – | 0 | – | 0 | – | 14 | – | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 0 | – | 0 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 | 159 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SAGOGÅNGEN 21, 422 45 HISINGS BACKA
- Registrerat
- 1973-02-14
- Bransch
- Researrangemang
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är trafikansvarig i bussföretag, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 717-2497
- Larsore Konsult AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-03
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är resebyråverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.