Start › Västra Götalands län › Gråbo
Bonum Livsmedel i Gråbo Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 109 322 | 112 282 | 111 238 | 107 909 | 105 174 | 104 766 | 92 604 | 88 287 |
| Nettoomsättning | 108 965 | 111 321 | 110 941 | 107 384 | 104 694 | 104 178 | 92 332 | 88 060 |
| Övriga rörelseintäkter | 357 | 961 | 297 | 525 | 480 | 589 | 272 | 228 |
| Rörelsekostnader | 105 791 | 109 331 | 111 652 | 105 042 | 100 933 | 100 567 | 100 819 | 93 826 |
| Handelsvaror | 82 670 | 84 428 | 85 809 | 81 310 | 78 973 | 78 220 | 70 952 | 65 817 |
| Övriga externa kostnader | 8 456 | 8 837 | 10 528 | 8 966 | 8 147 | 8 276 | 15 454 | 13 918 |
| Personalkostnader | 13 930 | 14 040 | 13 229 | 12 748 | 11 779 | 11 902 | 12 159 | 11 562 |
| Av- och nedskrivningar | 735 | 2 026 | 2 086 | 2 019 | 2 035 | 2 169 | 2 254 | 1 782 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 747 |
| Rörelseresultat | 3 531 | 2 951 | −413 | 2 867 | 4 241 | 4 200 | −8 215 | −5 538 |
| Finansiella poster | 292 | 131 | −138 | −73 | −193 | −209 | −85 | 1 532 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 174 | 141 | 117 | 78 | 36 | 15 | 102 | 1 532 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 195 | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 77 | 16 | 256 | 151 | 229 | 224 | 186 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 823 | 3 082 | −552 | 2 794 | 4 048 | 3 990 | −8 300 | −4 006 |
| Bokslutsdispositioner | −685 | 573 | 1 221 | −1 253 | −2 345 | −880 | 4 986 | 4 264 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −900 | −1 100 | 0 | −570 | −625 | 0 | 500 | 5 069 |
| Förändring av överavskrivningar | 215 | 1 673 | 1 221 | −683 | −1 720 | −880 | 1 391 | −805 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | 3 095 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 138 | 3 655 | 670 | 1 540 | 1 703 | 3 111 | −3 314 | 258 |
| Skatt på årets resultat | 573 | 724 | 69 | 355 | 405 | 0 | 0 | 73 |
| Årets resultat | 2 564 | 2 931 | 601 | 1 185 | 1 298 | 3 111 | −3 314 | 185 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 29 756 | 31 598 | 31 441 | 33 270 | 29 653 | 26 511 | 23 831 | 23 827 |
| Anläggningstillgångar | 13 437 | 12 071 | 13 040 | 10 704 | 12 653 | – | 16 501 | 15 990 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 10 | 130 | – | 370 | 490 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 10 | 130 | – | 370 | 490 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 546 | 2 410 | 4 251 | 5 394 | 7 293 | – | 11 041 | 10 480 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 367 | 1 140 | 2 889 | 3 942 | 5 749 | – | 9 314 | 8 662 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 1 179 | 1 270 | 1 362 | 1 453 | 1 544 | – | 1 727 | 1 818 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 891 | 9 661 | 8 789 | 5 299 | 5 229 | – | 5 090 | 5 020 |
| Andelar i koncernföretag | 4 098 | 4 098 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 4 098 | 4 098 | 4 098 | – | 4 098 | 4 098 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 793 | 5 563 | 4 691 | 1 201 | 1 131 | – | 992 | 922 |
| Omsättningstillgångar | 16 319 | 19 527 | 18 401 | 22 566 | 17 000 | – | 7 331 | 7 837 |
| Varulager m.m. | 4 783 | 4 502 | 4 441 | 4 379 | 4 060 | – | 3 927 | 3 668 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 783 | 4 502 | 4 441 | 4 379 | 4 060 | – | 3 927 | 3 668 |
| Kortfristiga fordringar | 3 127 | 2 228 | 2 429 | 1 989 | 1 943 | – | 2 482 | 1 784 |
| Kundfordringar | 279 | 293 | 290 | 367 | 276 | – | 226 | 159 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 043 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 80 | 97 | 341 | 0 | 6 | – | 954 | 1 088 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 726 | 1 838 | 1 798 | 1 621 | 1 662 | – | 1 302 | 537 |
| Kassa och bank | 8 409 | 12 797 | 11 532 | 16 199 | 10 998 | – | 921 | 2 386 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 756 | 31 598 | 31 441 | 33 270 | 29 653 | – | 23 831 | 23 827 |
| Eget kapital | 15 740 | 15 645 | 12 684 | 12 054 | 10 868 | – | 6 460 | 9 773 |
| Bundet eget kapital | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | – | 3 000 | 3 000 |
| Aktiekapital | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | 2 500 | 2 500 |
| Reservfond | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | 500 | 500 |
| Fritt eget kapital | 12 740 | 12 645 | 9 684 | 9 054 | 7 868 | – | 3 460 | 6 773 |
| Balanserat resultat | 10 175 | 9 714 | 9 084 | 7 868 | 6 571 | – | 6 773 | 6 588 |
| Årets resultat | 2 564 | 2 931 | 601 | 1 185 | 1 298 | – | −3 314 | 185 |
| Obeskattade reserver | 3 369 | 2 684 | 3 257 | 4 478 | 3 225 | – | 0 | 1 891 |
| Periodiseringsfonder | 3 195 | 2 295 | 1 195 | 1 195 | 625 | – | 0 | 500 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 174 | 389 | 2 062 | 3 283 | 2 600 | – | 0 | 1 391 |
| Avsättningar | 1 066 | 1 059 | 1 049 | 1 038 | 998 | – | 918 | 877 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 3 200 | 3 800 | – | 5 663 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 3 200 | 3 800 | – | 5 000 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | 663 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 9 581 | 12 210 | 14 451 | 12 499 | 10 762 | – | 10 791 | 11 285 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 3 200 | 600 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 944 | 5 895 | 5 958 | 5 849 | 4 387 | – | 5 509 | 6 250 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 2 857 | 2 857 | 2 857 | 2 857 | – | 2 816 | 1 397 |
| Skatteskulder | 539 | 369 | 0 | 280 | 376 | – | – | – |
| Övriga skulder | 827 | 767 | 687 | 1 004 | 1 381 | – | 1 004 | 475 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 271 | 2 322 | 1 749 | 1 908 | 1 759 | – | 1 462 | 3 164 |
| Ställda säkerheter | 12 605 | 12 953 | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | – | 8 000 | 4 000 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 4 000 | 4 000 | 4 000 | – | 4 000 | 4 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 9 054 | 7 868 | – | 3 460 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bonum Livsmedel i Gråbo AB för räkenskapsåret 2024-09-01 -- 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bonum Livsmedel i Gråbo ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bonum Livsmedel i Gråbo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bonum Livsmedel i Gråbo AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bonum Livsmedel i Gråbo ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bonum Livsmedel i Gråbo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bonum Livsmedel i Gråbo AB för räkenskapsåret 2021-09-01 -- 2022-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bonum Livsmedel i Gråbo ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bonum Livsmedel i Gråbo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bonum Livsmedel i Gråbo AB för räkenskapsåret 2020-09-01 -- 2021-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bonum Livsmedel i Gråbo ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bonum Livsmedel i Gråbo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bonum Livsmedel i Gråbo AB för räkenskapsåret 2018-09-01 -- 2019-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bonum Livsmedel i Gråbo ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bonum Livsmedel i Gråbo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 098 | 4 098 | 4 098 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 793 | 5 563 | 4 691 | 11 | 1 201 | 11 | 1 131 | 11 | 1 062 | 11 |
| Årets inköp | – | – | 4 260 | – | 770 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | −420 | – | −420 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 | 2018-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 | 4 098 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 | 1 826 |
| Ackumulerade avskrivningar | 647 | 555 | 464 | 373 | 373 | 282 | 282 | 190 | 190 | 99 |
| Årets avskrivningar | 91 | 91 | 91 | – | 91 | – | 91 | – | 91 | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Ackumulerade avskrivningar | 600 | 600 | 600 | 590 | 590 | 470 | 470 | 350 | 350 | 230 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 10 | – | 120 | – | 120 | – | 120 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 669 | 15 798 | 15 613 | 14 680 | 14 680 | 14 680 | 14 680 | 14 464 | 14 464 | 14 464 |
| Årets inköp | 871 | 185 | 933 | – | 0 | – | 216 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 302 | 14 658 | 12 723 | 10 738 | 10 738 | 8 931 | 8 931 | 7 108 | 7 108 | 5 150 |
| Årets avskrivningar | 644 | 1 935 | 1 985 | – | 1 807 | – | 1 823 | – | 1 957 | – |
Om bolaget
- Adress
- MJÖRNBOTORGET, 443 42 GRÅBO
- Registrerat
- 1973-01-16
- Bransch
- Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med dagligvaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 555-4357
- BONUM LIVSMEDEL I GRÅBO AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gråbo
- Revision
- Ja (2026-02-25)
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver livsmedelsrörelse Företaget har sitt säte i Gråbo .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.