Start › Stockholms län › Tyresö
FMA Automation Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 890 | 1 687 | 1 542 | 1 438 |
| Nettoomsättning | 377 | 19 | 58 | 74 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 513 | 1 668 | 1 484 | 1 363 |
| Rörelsekostnader | 1 354 | 1 410 | 1 566 | 1 406 |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 74 | 0 | 2 |
| Handelsvaror | – | – | 101 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 1 017 | 1 058 | 1 181 | 1 019 |
| Personalkostnader | 71 | 73 | 80 | 93 |
| Av- och nedskrivningar | 141 | 204 | 204 | 231 |
| Övriga rörelsekostnader | 89 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 536 | 277 | −25 | 32 |
| Finansiella poster | −225 | −225 | −194 | −165 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 225 | 225 | 195 | 165 |
| Resultat efter finansiella poster | 311 | 53 | −219 | −133 |
| Resultat före skatt | 311 | 53 | −219 | −133 |
| Årets resultat | 311 | 53 | −219 | −133 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 946 | 3 574 | 3 469 | 3 582 |
| Anläggningstillgångar | 1 862 | 2 107 | 2 311 | 2 466 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 862 | 2 107 | 2 311 | 2 466 |
| Byggnader och mark | 2 169 | 2 310 | 2 145 | 2 286 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 3 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 80 | 166 | 179 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 5 108 | 5 108 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | −5 415 | −5 415 | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 084 | 1 467 | 1 158 | 1 117 |
| Varulager m.m. | 77 | 77 | 77 | 77 |
| Råvaror och förnödenheter | 77 | 77 | 77 | 77 |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 146 | 82 | 78 |
| Kundfordringar | 0 | 8 | 10 | 7 |
| Övriga fordringar | 94 | 99 | 39 | 39 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 39 | 32 | 32 |
| Kassa och bank | 1 902 | 1 244 | 999 | 961 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 946 | 3 574 | 3 469 | 3 582 |
| Eget kapital | 433 | 122 | 69 | 288 |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 283 | −28 | −81 | 138 |
| Balanserat resultat | −28 | −81 | 138 | 271 |
| Årets resultat | 311 | 53 | −219 | −133 |
| Långfristiga skulder | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Kortfristiga skulder | 513 | 452 | 400 | 295 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 2 | 0 |
| Leverantörsskulder | 72 | 91 | 119 | 38 |
| Skatteskulder | 74 | 74 | 2 | −9 |
| Övriga skulder | 168 | 90 | 74 | 115 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 199 | 197 | 201 | 151 |
| Ställda säkerheter | 7 835 | 7 835 | 7 835 | 7 835 |
| Företagsinteckningar | 800 | 800 | 800 | 800 |
| Fastighetsinteckningar | 7 035 | 7 035 | 7 035 | 7 035 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för FMA Automation AB för räkenskapsåret 2024-05-01 - 2025-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FMA Automation AB s finansiella ställning per den 2025-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till FMA Automation AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för FMA Automation AB för räkenskapsåret 2023–05–01 – 2024–04–30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FMA Automation AB s finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till FMA Automation AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 701 | 7 701 | 7 701 | 7 701 | 7 757 |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 839 | 5 697 | 5 556 | 5 415 | 5 330 |
| Årets avskrivningar | 141 | 141 | 141 | 141 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 614 | 1 271 | 1 271 | 1 271 | 1 664 |
| Försäljningar och utrangeringar | 657 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 191 | 1 191 | 1 129 | 1 067 | 1 395 |
| Årets avskrivningar | – | 62 | 62 | 90 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −577 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 443 | 443 | 443 |
| Försäljningar och utrangeringar | 443 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 420 | 420 | 419 | 418 |
| Årets avskrivningar | – | 1 | 1 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −420 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VINBÄRSVÄGEN 8, 135 42 TYRESÖ
- Registrerat
- 1972-12-18
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall konstruera och framställa maskinell utrustning för automatisering inom industrin, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 416-7623
- FMA AUTOMATION AB
kontrollerat 2026-10-01 - 5555-0297
- FMA AUTOMATION AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet omfattar att konstruera och tillverka maskinell utrustning för automatisering inom industrin. Denna verksmahet har krympt under de senaste åren. Bolaget äger två industrifastigheter som till huvudsaklig del är uthyrda. Styrelsen gör bedömningen att marknadsvärdet av fastigheterna överstiger bokfört värde. Företaget har sitt säte i Tyresö Kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.