Start › Östergötlands län › Norrköping
B.Stengård Fastighet AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 180 | 2 140 | 1 841 | 1 935 | 1 845 | 1 592 | 1 097 |
| Nettoomsättning | 2 180 | 2 140 | 1 841 | 1 935 | 1 793 | 1 585 | 1 095 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 53 | 7 | 2 |
| Rörelsekostnader | 1 820 | 1 826 | 1 884 | 1 763 | 1 789 | 1 806 | 1 022 |
| Övriga externa kostnader | 1 543 | 1 194 | 853 | 740 | 774 | 821 | 457 |
| Personalkostnader | 47 | 315 | 602 | 600 | 597 | 575 | 238 |
| Av- och nedskrivningar | 226 | 316 | 430 | 424 | 418 | 411 | 328 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 359 | 314 | −44 | 172 | 56 | −214 | 75 |
| Finansiella poster | −267 | −286 | −319 | −134 | −111 | −126 | −140 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −2 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 21 | −19 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 267 | 287 | 320 | 134 | 109 | 105 | 158 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | 28 | −363 | 37 | −55 | −340 | −64 |
| Bokslutsdispositioner | 7 | −13 | 175 | −13 | 65 | 357 | 311 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 162 | 0 | 65 | 357 | 311 |
| Förändring av överavskrivningar | 7 | −13 | 13 | −13 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 99 | 15 | −188 | 25 | 10 | 18 | 246 |
| Skatt på årets resultat | 4 | – | 0 | 9 | 6 | 14 | 40 |
| Årets resultat | 95 | 15 | −188 | 16 | 4 | 4 | 206 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 357 | 7 559 | 7 510 | 7 967 | 8 275 | 8 623 | 9 368 |
| Anläggningstillgångar | 5 961 | 6 187 | 6 395 | 6 825 | 7 189 | 7 662 | 8 029 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 961 | 6 187 | 6 395 | 6 825 | 7 189 | 7 606 | 7 952 |
| Byggnader och mark | 5 943 | 6 151 | 6 328 | 6 727 | 7 125 | 7 524 | 7 923 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 18 | 30 | 49 | 68 | 20 | 27 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 7 | 19 | 31 | 43 | 55 | 29 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 56 | 77 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 56 | 77 |
| Omsättningstillgångar | 1 395 | 1 371 | 1 115 | 1 142 | 1 086 | 961 | 1 340 |
| Kortfristiga fordringar | 1 270 | 1 107 | 882 | 1 029 | 918 | 917 | 1 189 |
| Kundfordringar | 0 | 187 | 0 | 166 | 46 | 70 | 8 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 210 | 885 | 845 | 836 | 30 | 33 | 1 142 |
| Övriga fordringar | 56 | 35 | 37 | 27 | 842 | 809 | 39 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 125 | 265 | 233 | 113 | 168 | 45 | 150 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 357 | 7 559 | 7 510 | 7 967 | 8 275 | 8 623 | 9 368 |
| Eget kapital | 1 738 | 1 643 | 1 627 | 1 816 | 1 799 | 1 796 | 2 092 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 618 | 1 523 | 1 507 | 1 696 | 1 679 | 1 676 | 1 972 |
| Balanserat resultat | 1 523 | 1 507 | 1 696 | 1 679 | 1 676 | 1 672 | 1 766 |
| Årets resultat | 95 | 15 | −188 | 16 | 4 | 4 | 206 |
| Obeskattade reserver | 6 | 13 | 0 | 175 | 162 | 227 | 584 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 162 | 162 | 227 | 584 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 6 | 13 | 0 | 13 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 301 | 5 361 | 5 389 | 5 576 | 5 763 | 5 903 | 6 038 |
| Skulder till kreditinstitut | 5 301 | 5 361 | 5 389 | 5 576 | 5 763 | 5 903 | 6 038 |
| Kortfristiga skulder | 312 | 543 | 494 | 401 | 551 | 698 | 654 |
| Skulder till kreditinstitut | 60 | 60 | 187 | 187 | 187 | 187 | 192 |
| Leverantörsskulder | 5 | 264 | 62 | 1 | 129 | 239 | 390 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 55 | 48 |
| Övriga skulder | 60 | 30 | 72 | 68 | 75 | 56 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 187 | 189 | 174 | 145 | 160 | 160 | 0 |
| Ställda säkerheter | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 8 085 | 8 085 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Fastighetsinteckningar | 7 085 | 7 085 | 7 085 | 7 085 | 7 085 | 7 085 | 7 085 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 510 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 679 | 1 676 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2025-01-01-2025-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2024-01-01-2024-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2023-01-01-2023-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2022-01-01-2022-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2021-01-01-2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för B.Stengård Fastighet AB för räkenskapsåret 2020-01-01-2020-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av B.Stengård Fastighet ABs finansiella ställning per 2020-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till B.Stengård Fastighet AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 236 | 11 236 | 11 128 | 11 128 | 11 128 | 11 128 | 11 128 | 9 563 |
| Årets inköp | – | 108 | – | – | – | – | 1 564 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 293 | 5 085 | 4 800 | 4 401 | 4 003 | 3 604 | 3 205 | 2 878 |
| Årets avskrivningar | 208 | 285 | 399 | 399 | 399 | 399 | 327 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 247 | 247 | 247 | 247 | 247 | 247 | 186 | 186 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 61 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 247 | 241 | 228 | 216 | 204 | 192 | 186 | 186 |
| Årets avskrivningar | 7 | 12 | 12 | 12 | 12 | 6 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 94 | 94 | 94 | 34 | 34 |
| Årets inköp | – | – | – | 60 | – | 34 |
| Ackumulerade avskrivningar | 76 | 64 | 45 | 26 | 14 | 7 |
| Årets avskrivningar | 12 | 19 | 19 | 13 | 7 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- FINSPÅNGSVÄGEN 65, 602 13 NORRKÖPING
- Registrerat
- 1972-11-28
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta och äga fastigheter för uthyrning eller försäljning.
Bankgironummer
- 408-0966
- B STENGÅRD DÄCKCENTER AB
kontrollerat 2026-10-01 - 752-0521
- STENGÅRD DÄCKCENTER AB BR
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Ja (2026-02-05)
- Årsstämma
- 2026-02-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är helägt dotterbolag till 559141-8487 Fredoma Holding AB. Någon koncernredovisning har ej upprättats med hänvisning till ÅRL 6 kap 3§. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.