Start › Värmlands län › Väse
Kraft Ventilation och Byggplåt i Karlstad Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 875 | 1 329 | 2 376 | 3 833 | 4 045 |
| Nettoomsättning | 1 875 | 1 329 | 2 249 | 3 827 | 4 004 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 127 | 7 | 41 |
| Rörelsekostnader | 1 834 | 1 346 | 2 519 | 3 618 | 3 609 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 326 | 923 | 1 558 | 2 321 | 2 069 |
| Övriga externa kostnader | 279 | 137 | 421 | 517 | 492 |
| Personalkostnader | 214 | 270 | 524 | 777 | 1 045 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 15 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | 41 | −17 | −143 | 215 | 436 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | −17 | −143 | 215 | 435 |
| Resultat före skatt | 40 | −17 | −143 | 215 | 435 |
| Årets resultat | 40 | −17 | −143 | 215 | 435 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 926 | 769 | 929 | 1 167 | 1 699 |
| Anläggningstillgångar | 105 | 120 | 135 | 0 | 3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 105 | 120 | 135 | 0 | 3 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 105 | 120 | 135 | 0 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 821 | 649 | 794 | 1 167 | 1 696 |
| Varulager m.m. | 486 | 516 | 494 | 621 | 630 |
| Råvaror och förnödenheter | 486 | 516 | 494 | 621 | 630 |
| Kortfristiga fordringar | 167 | 76 | 127 | 368 | 648 |
| Kundfordringar | 144 | 54 | 90 | 337 | 621 |
| Övriga fordringar | 5 | 5 | 4 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 16 | 33 | 30 | 27 |
| Kassa och bank | 167 | 58 | 173 | 178 | 418 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 926 | 769 | 929 | 1 167 | 1 699 |
| Eget kapital | 487 | 447 | 465 | 808 | 1 134 |
| Bundet eget kapital | 370 | 370 | 370 | 370 | 370 |
| Aktiekapital | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 117 | 77 | 95 | 438 | 764 |
| Balanserat resultat | 77 | 95 | 238 | 222 | 329 |
| Årets resultat | 40 | −17 | −143 | 215 | 435 |
| Långfristiga skulder | 160 | 230 | 392 | 92 | 50 |
| Övriga skulder | 160 | 230 | 392 | 92 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 92 | 73 | 267 | 515 |
| Leverantörsskulder | 206 | 17 | 3 | 57 | 73 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 58 | 60 | 52 | 174 | 292 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 18 | 37 | 149 |
| Företagsinteckningar | – | 0 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 438 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 398 | 1 398 | 1 398 | 1 452 | 1 452 | 1 452 | 1 452 | 1 452 |
| Årets inköp | – | 0 | 150 | – | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 204 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 293 | 1 278 | 1 263 | 1 452 | 1 452 | 1 449 | 1 449 | 1 446 |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | 15 | – | 3 | – | 3 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 204 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HELGETORP 432 SUND, 655 95 VÄSE
- Registrerat
- 1972-11-23
- Bransch
- Takarbeten av plåt
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av plåt- och ventilations- och isoleringsmaterial, idka handel med aktier och andra värdepapper, äga och förvalta fastigheter, idka köp och försäljning av konst, äga och bedriva tränings- och tävlingsverksamhet med travhästar samt även idka härmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 438-7387
- KRAFT VENTILATION &
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Karlstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-21
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget utför byggnadsplåtslageri- och ventilationsarbeten samt utför profilering av tak- och väggplåt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.