Start › Gävleborgs län › Ljusdal
Rehnströms Fotografiska Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 595 | 572 | 639 | 638 | 530 | 470 | 491 |
| Nettoomsättning | 595 | 572 | 639 | 638 | 530 | 470 | 491 |
| Rörelsekostnader | 558 | 530 | 543 | 521 | 474 | 450 | 335 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 4 | 0 | 19 | 4 | 15 | 17 |
| Handelsvaror | 88 | 90 | 124 | 129 | 162 | 124 | 92 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 112 | 111 | 103 | 107 | 142 | 148 |
| Personalkostnader | 341 | 325 | 308 | 270 | 201 | 169 | 77 |
| Rörelseresultat | 37 | 42 | 96 | 117 | 56 | 20 | 156 |
| Finansiella poster | 23 | 38 | 21 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 39 | 21 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | 80 | 118 | 117 | 56 | 19 | 155 |
| Resultat före skatt | 60 | 80 | 118 | 117 | 56 | 19 | 155 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 17 | 24 | 24 | 12 | 4 | 35 |
| Årets resultat | 47 | 63 | 93 | 93 | 45 | 15 | 121 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 424 | 1 376 | 1 325 | 1 206 | 1 012 | 958 | 886 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 424 | 1 376 | 1 325 | 1 206 | 1 012 | 958 | 886 |
| Varulager m.m. | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 90 | 108 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 90 | 108 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 29 | 8 | 4 | 0 | 16 | −21 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 22 | 29 | 8 | 4 | 0 | 14 | −22 |
| Kassa och bank | 1 361 | 1 307 | 1 278 | 1 163 | 972 | 852 | 800 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 424 | 1 376 | 1 325 | 1 206 | 1 012 | 958 | 886 |
| Eget kapital | 1 174 | 1 126 | 1 063 | 970 | 877 | 832 | 817 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 054 | 1 006 | 943 | 850 | 757 | 712 | 697 |
| Balanserat resultat | 1 006 | 943 | 850 | 757 | 712 | 697 | 576 |
| Årets resultat | 47 | 63 | 93 | 93 | 45 | 15 | 121 |
| Kortfristiga skulder | 250 | 250 | 262 | 237 | 135 | 125 | 69 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 12 | – | 0 | 11 |
| Skatteskulder | 1 | 15 | 33 | 27 | 8 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 236 | 224 | 219 | 171 | 102 | 117 | 47 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 11 | 11 | 27 | 26 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 850 | 757 | 712 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 419 | 419 | 419 | 419 | 838 | 838 | 838 | 838 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 419 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HANTVERKAREGATAN 5, 827 33 LJUSDAL
- Registrerat
- 1971-12-06
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva fotoateljerörelse och därmed förenlig verksamhet. Vidare bedriva klockservice.
Bankgironummer
- 152-6573
- REHNSTRÖMS FOTOGRAFISKA AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver fotoateljerörelse och därmed förenlig verksamhet. Vidare bedrivs klockservice. Verksamheten bedrivs i Ljusdal Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun, Gävleborgs län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.