Start › Stockholms län › Nykvarn
Färgnyans i Enköping Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 669 | 3 742 | 3 946 | 6 505 | 8 009 | 9 889 | 8 211 |
| Nettoomsättning | 4 648 | 3 700 | 3 886 | 6 472 | 7 972 | 9 840 | 8 163 |
| Övriga rörelseintäkter | 22 | 43 | 59 | 33 | 38 | 50 | 48 |
| Rörelsekostnader | 4 823 | 3 964 | 4 309 | 6 573 | 8 113 | 9 153 | 7 613 |
| Handelsvaror | 2 659 | 2 027 | 2 309 | 4 030 | 5 298 | 6 132 | 5 063 |
| Övriga externa kostnader | 614 | 632 | 746 | 1 070 | 1 083 | 954 | 1 008 |
| Personalkostnader | 1 550 | 1 305 | 1 255 | 1 472 | 1 731 | 2 067 | 1 543 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | 0 | −2 |
| Rörelseresultat | −154 | −221 | −364 | −68 | −103 | 737 | 597 |
| Finansiella poster | −41 | −42 | −49 | −17 | 0 | −14 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 43 | 50 | 18 | 5 | 14 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −195 | −263 | −413 | −84 | −104 | 723 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | 189 | 275 | 420 | 100 | 110 | −723 | −590 |
| Erhållna koncernbidrag | 189 | 275 | 420 | 100 | 110 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 723 | 590 |
| Resultat före skatt | −6 | 12 | 7 | 16 | 6 | 0 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 1 | 3 | 10 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −6 | 9 | 6 | 12 | −4 | 0 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 894 | 2 489 | 2 464 | 2 060 | 1 825 | 2 735 | 2 149 |
| Anläggningstillgångar | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Omsättningstillgångar | 2 544 | 2 139 | 2 114 | 1 710 | 1 475 | 2 385 | 1 799 |
| Varulager m.m. | 1 069 | 976 | 1 188 | 1 029 | 826 | 1 419 | 1 314 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 069 | 976 | 1 188 | 1 029 | 826 | 1 419 | 1 314 |
| Kortfristiga fordringar | 1 471 | 1 161 | 920 | 680 | 645 | 839 | 476 |
| Kundfordringar | 87 | 0 | 93 | 157 | 139 | 316 | 108 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 278 | 1 094 | 732 | 367 | 377 | 300 | 305 |
| Övriga fordringar | 0 | 8 | 0 | 62 | 25 | 32 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 106 | 60 | 95 | 93 | 104 | 192 | 60 |
| Kassa och bank | 3 | 2 | 7 | 1 | 4 | 127 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 894 | 2 489 | 2 464 | 2 060 | 1 825 | 2 735 | 2 149 |
| Eget kapital | 576 | 582 | 572 | 217 | 204 | 208 | 208 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 456 | 462 | 452 | 97 | 84 | 88 | 88 |
| Balanserat resultat | 462 | 452 | 447 | 84 | 88 | 88 | 87 |
| Årets resultat | −6 | 9 | 6 | 12 | −4 | 0 | 1 |
| Långfristiga skulder | 1 502 | 1 241 | 1 271 | 1 395 | 1 191 | 1 773 | 550 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 5 | 25 | 45 | 65 | 85 | 105 |
| Checkräkningskredit | 697 | 682 | 741 | 585 | 51 | 0 | 445 |
| Skulder till koncernföretag | 805 | 555 | 505 | 765 | 1 075 | 1 688 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 815 | 665 | 621 | 447 | 430 | 755 | 1 392 |
| Skulder till kreditinstitut | 5 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Leverantörsskulder | 245 | 135 | 111 | 135 | 233 | 460 | 378 |
| Skulder till koncernföretag | 260 | 220 | 231 | 13 | 13 | 34 | 706 |
| Skatteskulder | 11 | 7 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 73 | 72 | 73 | 92 | 20 | 91 | 67 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 222 | 212 | 178 | 187 | 144 | 149 | 220 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 84 | 88 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 350 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer sälja butiken i Enköping och flytta allt lager till en ny butik I Vaxholm.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Färgnyans i Enköping AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med ca 40% vilket beror till största del på att bolaget har slutat med ombudsföräljning av färg.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har anslutit HappyHomes till Mästergruppen vilket kommer leda till marginalförstärkningar från många av våra leverantörer.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Färgnyans i Enköping AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vår bedömning är att omsättningen för 2023 kommer att vara relativt intakt, vilket kommer leda till större marknadsandel då vi bedömer att branschen kommer backa.Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital som gäller fram till 2023-12-31.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Färgnyans i Enköping Aktiebolag för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inför 2021 finns det en viss osäkerhet kring lokalen i Södertälje där vi är uppsagda från kontrakten då fastigheten eventuellt ska rivas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Färgnyans i Enköping Aktiebolag för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Färgnyans i Enköping Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Färgnyans i Enköping Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 193 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 |
| Återförda avskrivningar | – | 193 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÄRAREVÄGEN 18, 155 31 NYKVARN
- Registrerat
- 1971-11-10
- Bransch
- Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet, försäljning av färg, tapeter, mattor, måleriprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 342-6764
- FÄRGNYANS I ENKÖPING AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Enköping
- Revision
- Ja (2026-04-23)
- Årsstämma
- 2026-04-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljningsverksamhet av främst färg, tapeter, kakel och golv i Happy Homesbutiken i Enköping. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB
Visa källuppgift
ksamhet av främst färg, tapeter, kakel och golv i Happy Homesbutiken i Enköping. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .
-
Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB
Visa källuppgift
ksamhet av främst färg, tapeter, kakel och golv i Happy Homesbutiken i Enköping. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .
-
Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB
Visa källuppgift
ksamhet av främst färg, tapeter, kakel och golv i Happy Homesbutiken i Enköping. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .
-
Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB
Visa källuppgift
ksamhet av främst färg, tapeter, kakel och golv i Happy Homesbutiken i Enköping. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .
-
Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB
Visa källuppgift
l och golv i Happy Homesbutiken i Enköping samt i Färgnyansbutiken i Södertälje. Moderbolaget har lämnat en kapitaltäckningsgaranti för att skydda bolagets egna kapital. Företaget ägs till 100% av Färg och Måleriutveckling i Mälardalen AB, 559026-5384 Företaget har sitt säte i Enköping .