Start › Stockholms län › Järna
Svenska Industri Aktiebolaget Vattenkylning
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 405 | 3 443 | 3 084 | 3 657 | 2 555 | 2 648 | 2 514 | 2 953 | 2 924 |
| Nettoomsättning | 2 449 | 4 813 | 2 769 | 3 335 | 2 104 | 1 989 | 2 459 | 2 876 | 2 772 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −44 | −1 370 | 300 | 420 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 16 | −98 | 452 | 658 | 56 | 77 | 151 |
| Rörelsekostnader | 2 920 | 2 356 | 3 661 | 3 542 | 2 706 | 2 377 | 2 620 | 2 854 | 2 950 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 55 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 090 | 681 | 1 602 | 1 716 | 1 071 | 1 076 | 726 | 1 158 | 797 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 392 | 596 | 339 | 314 | 340 | 420 | 233 | 497 |
| Personalkostnader | 1 397 | 1 233 | 1 458 | 1 426 | 1 321 | 961 | 1 464 | 1 453 | 1 645 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 5 | 5 | – | 0 | 10 | 10 | 12 |
| Rörelseresultat | −515 | 1 088 | −576 | 116 | −150 | 271 | −105 | 99 | −27 |
| Finansiella poster | −14 | −24 | 0 | −11 | −18 | −22 | −9 | −27 | −31 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 12 | 0 | – | 0 | 12 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 25 | 11 | 11 | 18 | 22 | 21 | 27 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | −529 | 1 064 | −576 | 105 | −169 | 248 | −114 | 71 | −58 |
| Resultat före skatt | −529 | 1 064 | −576 | 105 | −169 | 248 | −114 | 71 | −58 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 89 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −529 | 975 | −576 | 105 | −169 | 248 | −114 | 71 | −58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 249 | 3 704 | 2 667 | 3 491 | 3 427 | 3 662 | 3 251 | 3 536 | 2 127 |
| Anläggningstillgångar | 1 772 | 1 822 | 52 | 56 | 37 | 37 | 37 | 47 | 56 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 772 | 1 822 | 52 | 56 | 37 | 37 | 37 | 47 | 56 |
| Byggnader och mark | 1 768 | 1 812 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 10 | 14 | 19 | 0 | 0 | 0 | 10 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 1 477 | 1 882 | 2 615 | 3 434 | 3 390 | 3 625 | 3 214 | 3 489 | 2 071 |
| Varulager m.m. | 718 | 761 | 2 114 | 1 778 | 1 378 | 1 149 | 1 400 | 1 193 | 1 733 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 718 | 761 | 744 | 708 | 728 | 679 | 766 | 583 | 503 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | 0 | 1 370 | 1 070 | 650 | 470 | 634 | 610 | 1 230 |
| Kortfristiga fordringar | 445 | 984 | 402 | 588 | 532 | 1 119 | 580 | 347 | 330 |
| Kundfordringar | 313 | 929 | 347 | 486 | 388 | 837 | 429 | 246 | 47 |
| Övriga fordringar | 132 | 54 | 55 | 69 | 111 | 99 | 119 | 68 | 68 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 33 | 33 | 183 | 33 | 33 | 215 |
| Kassa och bank | 314 | 137 | 99 | 1 069 | 1 481 | 1 357 | 1 233 | 1 949 | 8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 249 | 3 704 | 2 667 | 3 491 | 3 427 | 3 662 | 3 251 | 3 536 | 2 127 |
| Eget kapital | 2 369 | 2 898 | 103 | 679 | 574 | 743 | 495 | 809 | 738 |
| Bundet eget kapital | 2 330 | 2 375 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Uppskrivningsfond | 1 730 | 1 775 | – | – | – | – | – | – | – |
| Reservfond | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 38 | 523 | −497 | 79 | −26 | 143 | −105 | 209 | 138 |
| Balanserat resultat | 567 | −453 | 79 | −26 | 143 | −105 | 9 | 138 | 195 |
| Årets resultat | −529 | 975 | −576 | 105 | −169 | 248 | −114 | 71 | −58 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 453 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 453 |
| Kortfristiga skulder | 880 | 806 | 2 564 | 2 812 | 2 853 | 2 920 | 2 757 | 2 727 | 936 |
| Leverantörsskulder | 101 | 170 | 110 | 265 | 307 | 432 | 57 | 123 | 609 |
| Skatteskulder | 122 | 105 | 16 | 16 | 16 | 17 | 17 | 10 | 10 |
| Övriga skulder | 571 | 507 | 142 | 77 | 64 | 10 | 83 | 71 | 80 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 87 | 24 | 2 297 | 2 454 | 2 466 | 2 460 | 2 599 | 2 523 | 237 |
| Ställda säkerheter | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 | 4 450 |
| Företagsinteckningar | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 | 2 700 |
| Fastighetsinteckningar | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | 0 | 388 | 644 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 79 | −26 | 143 | −105 | 209 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen detta räkenskapsår är en normal omsättning, fgår var det en extra ordinär intäkt om 2300 tkr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökning av omsättningen är en normal fluktuation i bolagets omsättning mellan åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 |
| Ackumulerade avskrivningar | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 | 233 |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 730 | 1 775 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 413 | 413 | 413 | 413 | 389 | 389 | 389 | 389 | 389 | 389 |
| Årets inköp | – | – | – | 24 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 408 | 404 | 399 | 394 | 389 | 389 | 389 | 380 | 370 | 358 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | 10 | 10 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- TINGSTADENS GÅRD, 153 95 JÄRNA
- Registrerat
- 1971-06-23
- Bransch
- Reparation och underhåll av maskiner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utöva konstruktion, försäljning, montage och service av kommersiella och industriella kyl- och frysanläggningar och luftkonditionering, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 144-3720
- SVENSKA INDUSTRI AB VATTENKYLNING
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att utföra installationer och service på kommersiella kyl- och frysanläggningar, lutfkonditionering samt värmepumpar. Största kunderna är statliga företag, byggföretag samt fastighetsbolag. Företaget startade sin verksamhet 1970. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.