Snickerboa Förvaltnings AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 463 | 1 817 | 1 369 |
| Nettoomsättning | 1 463 | 1 454 | 1 368 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 363 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 323 | 1 722 | 1 341 |
| Övriga externa kostnader | 1 034 | 1 063 | 774 |
| Personalkostnader | 255 | 626 | 533 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | 34 |
| Rörelseresultat | 140 | 95 | 27 |
| Finansiella poster | −78 | −66 | 16 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | −20 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 3 | 50 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −20 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 82 | 69 | 35 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | 29 | 43 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | 0 | −36 |
| Lämnade koncernbidrag | 40 | 0 | 36 |
| Resultat före skatt | 22 | 29 | 7 |
| Skatt på årets resultat | 18 | 24 | 6 |
| Årets resultat | 4 | 4 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 069 | 3 176 | 3 437 |
| Anläggningstillgångar | 1 177 | 1 211 | 1 410 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 177 | 1 211 | 1 246 |
| Byggnader och mark | 1 177 | 1 211 | 1 246 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 165 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 165 |
| Omsättningstillgångar | 1 892 | 1 965 | 2 027 |
| Kortfristiga fordringar | 879 | 1 137 | 1 411 |
| Kundfordringar | 79 | 82 | 83 |
| Fordringar hos koncernföretag | 692 | 729 | 1 249 |
| Övriga fordringar | 82 | 28 | 47 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | 298 | 31 |
| Kassa och bank | 1 012 | 828 | 616 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 069 | 3 176 | 3 437 |
| Eget kapital | 989 | 986 | 981 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 869 | 866 | 861 |
| Balanserat resultat | 866 | 861 | 861 |
| Årets resultat | 4 | 4 | 1 |
| Avsättningar | 32 | 24 | 73 |
| Långfristiga skulder | 1 645 | 1 772 | 1 724 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 645 | 1 645 | 1 645 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 127 | 79 |
| Kortfristiga skulder | 402 | 395 | 659 |
| Leverantörsskulder | 35 | 24 | 238 |
| Skatteskulder | 99 | 69 | 35 |
| Övriga skulder | 117 | 195 | 292 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 152 | 106 | 94 |
| Ställda säkerheter | 3 048 | 3 048 | 3 048 |
| Fastighetsinteckningar | 3 048 | 3 048 | 3 048 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bogils Förvaltnings Aktiebolag för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bogils Förvaltnings Aktiebolag s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Bogils Förvaltnings Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bogils Förvaltnings Aktiebolag för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bogils Förvaltnings Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Bogils Förvaltnings Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 200 | 2 200 | 2 200 | 2 200 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 023 | 988 | 954 | 920 |
| Årets avskrivningar | 34 | 34 | 34 | – |
Om bolaget
- Adress
- Fredsgatan 21, 212 12 MALMÖ
- Registrerat
- 1971-06-07
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-05-08)
- Årsstämma
- 2025-05-13
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 1971 och bedriver sedan dess fastighetsförvaltning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.