Start › Västra Götalands län › Göteborg
Slutplattan HARZI 127777 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | −17 | 27 | 40 | 36 | 42 | 39 | 539 | 422 |
| Övriga externa kostnader | −17 | 27 | 40 | 36 | 42 | 39 | 539 | 422 |
| Rörelseresultat | 17 | −27 | −40 | −36 | −42 | −39 | −539 | −422 |
| Finansiella poster | 1 346 | 2 236 | 2 991 | 379 | 321 | 378 | 143 | 300 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −113 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 351 | 2 236 | 2 991 | 493 | 321 | 378 | 143 | 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 363 | 2 209 | 2 952 | 344 | 279 | 339 | −396 | −122 |
| Resultat före skatt | 1 363 | 2 209 | 2 952 | 344 | 279 | 339 | −396 | −122 |
| Skatt på årets resultat | 282 | 453 | 605 | 93 | 22 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 081 | 1 756 | 2 347 | 250 | 257 | 339 | −396 | −122 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 80 472 | 80 308 | 78 234 | 75 339 | 75 130 | 74 873 | 74 534 | 74 981 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 164 | 125 | 125 | 125 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 164 | 125 | 125 | 125 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 164 | 125 | 125 | 125 |
| Omsättningstillgångar | 80 472 | 80 308 | 78 234 | 75 339 | 74 966 | 74 748 | 74 409 | 74 856 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 5 252 | 3 355 | 722 | 769 | 830 | 829 | 925 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 39 | 38 | 37 |
| Övriga fordringar | 179 | 725 | 680 | 722 | 769 | 791 | 791 | 842 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 4 527 | 2 675 | – | – | – | 0 | 46 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 63 000 | 63 000 | 63 000 | 56 000 | 49 009 | 49 079 | 16 929 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 63 000 | 63 000 | 63 000 | 56 000 | 49 009 | 49 079 | 16 929 |
| Kassa och bank | 80 293 | 12 056 | 11 880 | 11 617 | 18 197 | 24 909 | 24 501 | 57 002 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 80 472 | 80 308 | 78 234 | 75 339 | 75 130 | 74 873 | 74 534 | 74 981 |
| Eget kapital | 78 448 | 79 369 | 77 613 | 75 266 | 75 016 | 74 759 | 74 419 | 74 815 |
| Bundet eget kapital | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 |
| Aktiekapital | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 |
| Fritt eget kapital | 77 608 | 78 529 | 76 773 | 74 426 | 74 176 | 73 919 | 73 579 | 73 975 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 76 527 | 76 773 | 74 426 | 74 176 | 73 919 | 73 579 | 73 975 | 74 097 |
| Årets resultat | 1 081 | 1 756 | 2 347 | 250 | 257 | 339 | −396 | −122 |
| Kortfristiga skulder | 2 024 | 939 | 622 | 73 | 115 | 115 | 115 | 166 |
| Skatteskulder | 22 | 908 | 591 | 42 | – | – | 0 | 51 |
| Övriga skulder | 2 002 | – | – | 0 | 84 | 84 | 84 | 84 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 77 600 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 77 600 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 74 176 | 73 919 | 73 579 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 164 | 125 | 125 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | 0 | 39 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 164 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 12086, 402 41 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1970-12-16
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer efter att bolagsstämman är tagen dela ut samtliga medel och likvidera bolaget.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 9 kB | Öppna |
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Sonix Svenska Försäljnings AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Sonix Svenska Försäljnings AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556399-6726; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Sonix Svenska Försäljnings AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Sonix Svenska Försäljnings AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556399-6726; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Sonix Svenska Försäljnings AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Sonix Svenska Försäljnings AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556399-6726; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm