Start › Stockholms län › Ingarö
K.A.T.H:s Motor Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 867 | 1 368 | 480 | 1 646 | 1 625 |
| Nettoomsättning | 867 | 1 368 | 480 | 1 646 | 1 625 |
| Rörelsekostnader | 997 | 1 446 | 576 | 1 684 | 943 |
| Handelsvaror | 612 | 966 | 398 | 1 430 | 643 |
| Övriga externa kostnader | 385 | 478 | 177 | 232 | 267 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 20 | 30 |
| Rörelseresultat | −130 | −78 | −96 | −38 | 682 |
| Finansiella poster | 142 | 56 | −38 | 6 | 6 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 142 | 19 | 0 | 6 | 6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −36 | 36 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | −22 | −134 | −32 | 688 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 33 | 93 | 45 | −170 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 33 | 93 | 45 | −170 |
| Resultat före skatt | 12 | 10 | −41 | 13 | 518 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 4 | 107 |
| Årets resultat | 12 | 10 | −41 | 10 | 411 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 736 | 2 112 | 1 781 | 1 166 | 1 108 |
| Anläggningstillgångar | 131 | 318 | 282 | 318 | 245 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 131 | 318 | 282 | 318 | 245 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 131 | 318 | 282 | 318 | 245 |
| Omsättningstillgångar | 2 605 | 1 795 | 1 499 | 848 | 864 |
| Varulager m.m. | 2 451 | 1 237 | 1 169 | 583 | 650 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 1 237 | 1 169 | 583 | 650 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 2 451 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 400 | 119 | 9 | 5 |
| Kundfordringar | 3 | 368 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 86 | 22 | 117 | 9 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 10 | 2 | 0 | 5 |
| Kassa och bank | 58 | 158 | 210 | 256 | 209 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 736 | 2 112 | 1 781 | 1 166 | 1 108 |
| Eget kapital | 268 | 256 | 246 | 487 | 677 |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Reservfond | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Fritt eget kapital | 88 | 76 | 66 | 307 | 497 |
| Balanserat resultat | 76 | 66 | 107 | 297 | 87 |
| Årets resultat | 12 | 10 | −41 | 10 | 411 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 33 | 125 | 170 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 33 | 125 | 170 |
| Långfristiga skulder | 2 399 | 1 813 | 1 481 | 288 | 102 |
| Övriga skulder | 2 399 | 1 813 | 1 481 | 288 | 102 |
| Kortfristiga skulder | 69 | 43 | 22 | 265 | 159 |
| Leverantörsskulder | 38 | 27 | 4 | 155 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 94 | 99 |
| Övriga skulder | 2 | 4 | – | 0 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | 12 | 18 | 16 | 24 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Året visar en påtaglig omsättningsminskning jämfört med året innan. Detta kan härledas till en minskad volym av sålda båtar till förmån för en mer tjänsteorienterad leverans. Framförallt båtrelaterade tjänster men även vägunderhåll och plogning, vilket är en ny verksamhet för bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen kommer sig av att större fokus är lagt på båtförsäljning. Efterfrågan på framför allt styrpulpetbåtar ökade betydligt under år 2024/2025 och tillgången på motsvarande båtar visade sig också vara god, vilket har lett till en ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 131 | 318 | 318 | 318 | 245 |
| Årets inköp | 2 136 | – | – | 1 122 | 245 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 323 | – | – | 1 049 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 36 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 36 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MÖRTVIKSBACKEN 15, 134 69 INGARÖ
- Registrerat
- 1970-11-16
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av motorfordon och båtar, bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, IT och marin utbildning, anordna företagsarrangemang och event samt bedriva förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 380-7435
- KATH:S MOTOR AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning av motorfordon och båtar, konsultverksamhet inom ekonomi, IT och Marin utbildning, anordnar företagsarrangemang och event samt förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.