Start › Stockholms län › Bromma
DAC - Data Acquisition Consultants Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 64 | 54 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 64 | 54 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 29 | 62 | 95 | 107 | 106 | 132 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 26 | 58 | 76 | 85 | 83 | 102 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 3 | 4 | 4 | 6 | 7 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 16 | 16 | 16 | 23 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −29 | −62 | −95 | −107 | −41 | −78 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −2 | 0 | 1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 1 | −1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −2 | −2 | −31 | −62 | −95 | −108 | −41 | −78 |
| Resultat före skatt | −1 | −2 | −2 | −31 | −62 | −95 | −108 | −41 | −78 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −1 | −2 | −2 | −31 | −62 | −95 | −108 | −41 | −78 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 769 | 770 | 772 | 774 | 786 | 805 | 885 | 1 066 | 1 109 |
| Anläggningstillgångar | 112 | 112 | 112 | 112 | 119 | 119 | 135 | 151 | 167 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 22 | 38 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 22 | 38 | 55 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Andelar i koncernföretag | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 657 | 658 | 660 | 661 | 668 | 686 | 750 | 915 | 942 |
| Kortfristiga fordringar | 532 | 532 | 526 | 527 | 660 | 650 | 630 | 690 | 685 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 64 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | 533 | 533 | 533 | 533 | 533 | 533 | 533 | 533 | 533 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | −6 | −6 | 128 | 115 | 95 | 92 | 100 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Kassa och bank | 124 | 125 | 134 | 135 | 8 | 37 | 120 | 225 | 257 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 769 | 770 | 772 | 774 | 786 | 805 | 885 | 1 066 | 1 109 |
| Eget kapital | −301 | −300 | −298 | −296 | −265 | −203 | −109 | −1 | 41 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −401 | −400 | −398 | −396 | −365 | −303 | −209 | −101 | −59 |
| Balanserat resultat | −400 | −398 | −396 | −365 | −303 | −209 | −101 | −59 | 19 |
| Årets resultat | −1 | −2 | −2 | −31 | −62 | −95 | −108 | −41 | −78 |
| Kortfristiga skulder | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 052 | 1 009 | 994 | 1 067 | 1 068 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | −2 | −2 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 052 | 1 009 | 995 | 1 068 | 1 068 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −396 | −365 | −303 | −209 | −101 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Ackumulerade avskrivningar | 105 | 105 | 89 | 73 | 57 | 33 |
| Årets avskrivningar | – | 16 | 16 | 16 | 23 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 17069, 167 17 BROMMA
- Registrerat
- 1970-09-07
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva konsult- och handelsverksamhet med högteknologiska produkter samt inneha och förvalta fastigheter och aktier i dotterbolag, ävensom driva annan därmed förenlig verksamhet. Därtill teknisk och kameral förvaltning- och konsultverksamhet för bostadsrättsföreningar
Bankgironummer
- 5884-5934
- DAC-DATA ACQUISTITION CONSULTANTS
kontrollerat 2026-10-01 - 890-4997
- DAC-DATA ACQUISITION CONSULTANTS AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-15
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsult- och handelsverksamhet med högteknologiska produkter samt inneha ochförvalta fastigheter och aktier i dotterbolag, ävensom driva annan därmed förenlig verksamhet. Därtillteknisk och kammeral förvaltning- och kunsultverksamhet för bostadsrättsföreningar.Bolaget äger sedan 1999-12-01 100% av aktierna i Svenska Juvel Companiet AB, orgnummer 556511-8782
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.