Start › Stockholms län › Järfalla
Ternvalls Fastighets Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 676 | 719 | 667 | 618 | 546 |
| Nettoomsättning | 676 | 719 | 667 | 617 | 546 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 345 | 648 | 650 | 406 | 414 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 4 | 16 |
| Handelsvaror | 0 | 17 | 9 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 270 | 382 | 372 | 337 | 349 |
| Personalkostnader | 75 | 249 | 269 | 58 | 42 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 6 | 7 |
| Rörelseresultat | 331 | 71 | 17 | 212 | 132 |
| Finansiella poster | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 337 | 72 | 17 | 212 | 132 |
| Resultat före skatt | 337 | 72 | 17 | 212 | 132 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 16 | 4 | 25 | 0 |
| Årets resultat | 267 | 56 | 13 | 188 | 132 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 758 | 732 | 444 | 485 | 408 |
| Anläggningstillgångar | 154 | 154 | 154 | 154 | 161 |
| Materiella anläggningstillgångar | 154 | 154 | 154 | 154 | 161 |
| Byggnader och mark | 154 | 154 | 154 | 154 | 154 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 604 | 578 | 289 | 331 | 247 |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 130 | 100 | 101 | 100 |
| Kundfordringar | 67 | 77 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 83 | 40 | 83 | 83 | 83 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 13 | 17 | 18 | 17 |
| Kassa och bank | 454 | 448 | 189 | 230 | 147 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 758 | 732 | 444 | 485 | 408 |
| Eget kapital | 403 | 296 | 239 | 326 | 288 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 283 | 176 | 119 | 206 | 168 |
| Balanserat resultat | 16 | 119 | 106 | 18 | 37 |
| Årets resultat | 267 | 56 | 13 | 188 | 132 |
| Kortfristiga skulder | 355 | 437 | 204 | 159 | 120 |
| Leverantörsskulder | 60 | 21 | 0 | 11 | 18 |
| Skatteskulder | 87 | 0 | 46 | 42 | 18 |
| Övriga skulder | 64 | 109 | 141 | 98 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 143 | 307 | 17 | 8 | 53 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 160 | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 206 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 60 | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 60 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökas med anledning av indexreglering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 645 | 1 645 | 1 645 | 1 645 | 1 490 | 1 490 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 490 | 1 490 | 1 490 | 1 490 | 1 490 | 1 490 |
| Ackumulerade uppskrivningar | – | – | – | 154 | 154 | 154 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | 34 | 27 | 21 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 0 | 6 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- KRONVÄGEN 4, 175 67 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 1970-02-05
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva plåtslagerirörelse samt äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5409-4347
- TERNVALLS FASTIGHETS AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom att förvalta fastighet Skälby 66:25 i Järfälla kommun utanför Stockholm. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.