Start › Jönköpings län › Tenhult
Aktiebolaget Ivar Gustavssons Rör
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 371 | 414 | 429 | 411 | 958 | 637 | 912 |
| Nettoomsättning | 294 | 465 | 385 | 489 | 908 | 662 | 913 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 77 | −51 | 43 | −77 | 50 | −25 | −2 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 360 | 474 | 469 | 469 | 931 | 562 | 771 |
| Råvaror och förnödenheter | 252 | 226 | 241 | 179 | 535 | 179 | 330 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 94 | 78 | 110 | 120 | 128 | 137 |
| Personalkostnader | 36 | 155 | 150 | 180 | 275 | 251 | 298 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 4 | 6 |
| Rörelseresultat | 11 | −60 | −41 | −58 | 27 | 75 | 141 |
| Finansiella poster | −1 | −3 | 0 | 2 | −2 | −4 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 6 | 1 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 5 | 1 | 4 | 4 | 5 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −64 | −41 | −56 | 25 | 71 | 133 |
| Resultat före skatt | 9 | −64 | −41 | −56 | 25 | 71 | 133 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 5 | 16 | 18 |
| Årets resultat | 9 | −64 | −41 | −56 | 19 | 55 | 115 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 326 | 337 | 321 | 285 | 534 | 359 | 392 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 2 | 7 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 2 | 7 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 326 | 337 | 321 | 285 | 534 | 357 | 385 |
| Varulager m.m. | 109 | 32 | 83 | 40 | 117 | 67 | 92 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 17 | 22 | 25 | 24 | 45 | 47 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 96 | 15 | 61 | 15 | 93 | 22 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 303 | 232 | 241 | 342 | 290 | 293 |
| Kundfordringar | 60 | 145 | 61 | 84 | 180 | 154 | 151 |
| Övriga fordringar | 139 | 153 | 164 | 153 | 161 | 135 | 139 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 5 | 7 | 4 | 0 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 10 | 2 | 5 | 5 | 75 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 326 | 337 | 321 | 285 | 534 | 359 | 392 |
| Eget kapital | 132 | 123 | 186 | 227 | 283 | 264 | 209 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 32 | 23 | 86 | 127 | 183 | 164 | 109 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 23 | 86 | 127 | 183 | 164 | 109 | −6 |
| Årets resultat | 9 | −64 | −41 | −56 | 19 | 55 | 115 |
| Kortfristiga skulder | 194 | 214 | 135 | 58 | 251 | 95 | 183 |
| Leverantörsskulder | 100 | 133 | 88 | 17 | 183 | 20 | 56 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 13 | 25 | 18 |
| Övriga skulder | 85 | 73 | 39 | 32 | 46 | 40 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 183 | 164 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 | 258 | 258 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 16 | 14 | 252 | 245 |
| Årets avskrivningar | – | 2 | 4 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- EVEDALSVÄGEN 6, 561 61 TENHULT
- Registrerat
- 1969-06-09
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra rörledningsarbeten samt rörinstallationer jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 152-9056
- GUSTAVSSONS RÖR AB I.
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Jönköping registrerades år 1969 och utför rörledningsarbeten och övriga normalt förekommande installationsarbeten inom VVS-området.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.