Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 11931 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 593 | 3 961 | 6 127 | 5 723 | 5 061 |
| Nettoomsättning | 6 593 | 3 961 | 6 080 | 5 404 | 5 061 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 48 | 319 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 509 | 4 128 | 6 113 | 5 465 | 4 979 |
| Handelsvaror | 4 289 | 2 048 | 3 708 | 3 231 | 2 724 |
| Övriga externa kostnader | 460 | 474 | 502 | 539 | 578 |
| Personalkostnader | 1 730 | 1 600 | 1 903 | 1 695 | 1 678 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 5 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 84 | −167 | 14 | 257 | 82 |
| Finansiella poster | 3 | 1 198 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 | 1 199 | 2 | 0 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | 1 031 | 15 | 257 | 83 |
| Resultat före skatt | 87 | 1 031 | 15 | 257 | 83 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | 58 | 21 |
| Årets resultat | 87 | 1 031 | 10 | 198 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 474 | 1 914 | 1 141 | 1 343 | 1 301 |
| Anläggningstillgångar | 114 | 144 | 2 | 2 | 2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 114 | 144 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 114 | 144 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 1 359 | 1 770 | 1 138 | 1 341 | 1 299 |
| Varulager m.m. | 10 | 149 | 80 | 59 | 61 |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 149 | 80 | 59 | 61 |
| Kortfristiga fordringar | 622 | 411 | 225 | 388 | 646 |
| Kundfordringar | 511 | 258 | 134 | 353 | 318 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 48 | – | – |
| Övriga fordringar | 99 | 117 | 0 | 0 | 85 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 36 | 43 | 35 | 243 |
| Kortfristiga placeringar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Kassa och bank | 705 | 1 188 | 811 | 871 | 570 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 474 | 1 914 | 1 141 | 1 343 | 1 301 |
| Eget kapital | 829 | 1 342 | 611 | 601 | 403 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 709 | 1 222 | 491 | 481 | 283 |
| Balanserat resultat | 622 | 191 | 481 | 283 | 220 |
| Årets resultat | 87 | 1 031 | 10 | 198 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 645 | 572 | 530 | 742 | 899 |
| Förskott från kunder | 0 | – | – | 0 | 12 |
| Leverantörsskulder | 363 | 263 | 167 | 139 | 447 |
| Skatteskulder | – | 26 | 69 | 83 | 0 |
| Övriga skulder | 281 | 284 | 212 | 394 | 343 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 82 | 127 | 97 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 640 | 600 | 300 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 491 | 481 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat till följd av att tidigare förseningar vad gällde inköp av erforderligt material nu har normaliserats och har givit möjlighet till fortlöpande arbete och därmed fakturering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera Ukrainakrigets och inflationens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat till följd av förseningar vad gäller inköp av erforderligt material som därmed minskat möjlighet till fortlöpande arbete och därmed fakturering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera kriget i Ukraina och virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera kriget i Ukraina och virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 149 | 149 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 149 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 5 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 30 | 5 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 1967-08-30
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-05-29
- Programvara
- Briljant Ekonomisystem
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall driva rörledningsverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under innevarande räkenskapsår har oroligheterna i världen ökat. Styrelsens uppfattning är att oroligheterna inte har påverkat bolagets verksamhet. Styrelsen har aktivt följt utvecklingen men inte behövt vidta några åtgärder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.