Start › Stockholms län › Johanneshov
Aktiebolaget Centralfilm
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 108 | 168 | 987 | 551 | 452 | 455 | 498 |
| Nettoomsättning | 0 | 108 | 168 | 869 | 551 | 305 | 455 | 498 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 118 | 0 | 148 | – | – |
| Rörelsekostnader | −94 | 107 | 284 | 695 | 538 | 467 | 517 | 481 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 8 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 117 | 94 | 135 | 109 | 107 | 96 | 118 |
| Personalkostnader | −179 | −11 | 188 | 559 | 429 | 360 | 414 | 363 |
| Rörelseresultat | 94 | 1 | −116 | 293 | 13 | −15 | −62 | 17 |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 8 | 1 | – | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | 4 | −108 | 293 | 13 | −15 | −62 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | −17 | 0 | 76 | −64 | −4 | −9 | 38 | −5 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −17 | 0 | 76 | −64 | −4 | −9 | 38 | −5 |
| Resultat före skatt | 78 | 4 | −32 | 230 | 9 | −23 | −24 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 11 | – | 0 | 39 | 20 | 6 | 0 | 3 |
| Årets resultat | 68 | 4 | −32 | 190 | −11 | −29 | −24 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 667 | 891 | 960 | 1 396 | 1 269 | 1 159 | 1 278 | 1 302 |
| Anläggningstillgångar | 380 | 560 | 684 | 665 | 623 | 604 | 558 | 513 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 0 | 0 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | −46 | −46 | −46 | −46 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 380 | 560 | 684 | 665 | 623 | 604 | 558 | 513 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 623 | 604 | 558 | 513 |
| Andra långfristiga fordringar | 380 | 560 | 684 | 665 | 623 | 604 | 558 | 513 |
| Omsättningstillgångar | 287 | 332 | 276 | 731 | 646 | 555 | 719 | 789 |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 182 | 26 | 353 | 298 | 249 | 206 | 203 |
| Kundfordringar | 0 | 135 | 0 | 190 | 185 | 131 | 0 | 124 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 |
| Övriga fordringar | 37 | 47 | 26 | 163 | 113 | 118 | 167 | 79 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 250 | 150 | 250 | 378 | 347 | 306 | 514 | 586 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 667 | 891 | 960 | 1 396 | 1 269 | 1 159 | 1 278 | 1 302 |
| Eget kapital | 202 | 134 | 150 | 243 | 53 | 63 | 92 | 116 |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Fritt eget kapital | 97 | 30 | 46 | 138 | −52 | −41 | −12 | 12 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 30 | 26 | 78 | −52 | −41 | −12 | 12 | 3 |
| Årets resultat | 68 | 4 | −32 | 190 | −11 | −29 | −24 | 8 |
| Obeskattade reserver | 17 | 0 | 0 | 76 | 13 | 9 | 0 | 38 |
| Periodiseringsfonder | 17 | 0 | 0 | 76 | 13 | 9 | 0 | 38 |
| Avsättningar | 380 | 560 | 684 | 665 | 623 | 604 | 558 | 460 |
| Kortfristiga skulder | 68 | 197 | 126 | 412 | 581 | 483 | 627 | 688 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | 0 | 18 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 3 | 18 | 20 | 6 | 5 |
| Skatteskulder | 11 | – | 0 | 16 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 57 | 197 | 125 | 392 | 562 | 463 | 604 | 631 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | – | 0 | 52 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 800 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 800 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 97 | 0 | 20 | 50 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 97 | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −52 | −41 | −12 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
PGA sjukdom och utlovat uppdrag från en tidigare uppdragsgivare som senare inte blev av samt uteblivna förfrågningar från andra uppdragsgivare så har inga uppdrag utförts under 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Magert år som inte underlättades av sjukdom.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pga olycklig "timing" och en omfattande nedläggning av flera TV-format och uteblivna uppdrag från programkanaler, så har efterfrågan på frilansande produktionspersonal mer eller mindre upphört. Detta resulterar i en kraftigt reducerad omsättning 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förnyade uppdragsavtal från 2021 till 2022 samt Tillväxtverkets ändring, efter dom i Förvaltningsrätten, från avslag till bifall av bidrag "retroaktivt" i samband med korttidsarbete 2021 har inneburit en rejäl ökning av omsättningen 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 380 | 560 | 684 | 684 | 623 |
| Årets inköp | – | – | – | 42 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 179 | 124 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 623 | 604 | 558 | 513 | 460 |
| Årets inköp | 18 | 46 | 45 | 53 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 238 | 238 | 238 | 238 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 238 | 238 | 238 | 238 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Ackumulerade avskrivningar | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HASSELQUISTVÄGEN 11, 121 46 JOHANNESHOV
- Registrerat
- 1966-03-29
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är filmproduktion, utbildning, information och marknadsföring inom audiovisuella media samt text, ljud och bild i digital miljö och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 387-8279
- ab centralfilm
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, föremålet för bolagets verksamhet är filmproduktion, utbildning, information och marknadsföring inom audiovisuella media samt text, ljud och bild i digital miljö och därmed förenlig verksamhet. Bifirma: CF Media House: För den del av verksamheten som avser Verksamheten omfattar text, ljud och bild i digital miljö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.