Start › Jämtlands län › Bispgården
Fors Industrier Aktiebolag FIAB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 35 881 | 51 690 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 34 793 | 51 607 | – | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 734 | −353 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 353 | 437 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 142 | 45 400 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 762 | 18 144 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 050 | 9 916 | – | – | – |
| Personalkostnader | 15 669 | 16 057 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 652 | 1 283 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 261 | 6 290 | – | – | – |
| Finansiella poster | −147 | −296 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 41 | 4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 188 | 300 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 408 | 5 994 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 2 191 | −4 228 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 781 | −475 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 1 652 | −966 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 241 | 2 787 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −216 | 1 766 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 389 | – | – | – |
| Årets resultat | −218 | 1 377 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 764 | 31 184 | 26 057 | 24 355 | 20 237 |
| Anläggningstillgångar | 12 808 | 9 825 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 909 | 9 825 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 7 053 | 7 617 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 856 | 2 208 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 900 | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 900 | 0 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 956 | 21 115 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 8 203 | 7 767 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 815 | 4 113 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 162 | 3 143 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 686 | 7 900 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 264 | 6 989 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 703 | 352 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 719 | 559 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 067 | 5 447 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 764 | 30 940 | – | – | – |
| Eget kapital | 12 821 | 13 039 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 701 | 12 919 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 12 919 | 11 543 | – | – | – |
| Årets resultat | −218 | 1 377 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 778 | 7 211 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 905 | 2 686 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 2 873 | 4 525 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 573 | 2 600 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 573 | 2 600 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 591 | 8 089 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 027 | 1 027 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 1 557 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 255 | 2 567 | – | – | – |
| Övriga skulder | 955 | 1 749 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 796 | 2 747 | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 12 999 | 13 548 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Verksamheten omfattar komponent- och systemtillverkning för andra industrier. Bolaget idkar även tillverkning och försäljning av egenutvecklade MittCon lyftbord. Företagets säte är Bispgården, Ragunda kommun.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Sammanfattningsvis blev 2024 ett ganska ordinärt år omsättningsmässigt, då omsättningen både 2022 och 2023 låg på rekordhöga nivåer. 2024 inleddes starkt medan den senare delen präglades av vikande marknad med minskat orderflöde som följd. Trots det tuffa läget så har det medfört en positiv utveckling när det gäller effektivitetsarbetet. Företaget firade 60-års jubileum i maj och detta uppmärksammades både internt och externt där firandet skedde med personal och samarbetspartners i Bispgården.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fors Industrier AB, FIAB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fors Industrier AB, FIABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Fors Industrier AB, FIAB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 900 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 900 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 953 | 4 925 | 5 894 |
| Årets inköp | 48 | 1 501 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 020 | 2 470 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 097 | 2 717 | 4 854 |
| Årets avskrivningar | 400 | 333 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 020 | 2 470 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 656 | 19 428 | 25 156 |
| Årets inköp | 696 | 3 822 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 468 | 9 550 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 603 | 11 811 | 20 411 |
| Årets avskrivningar | 1 251 | 951 | – |
| Återförda avskrivningar | 459 | 9 550 | – |
Om bolaget
- Adress
- INDUSTRIVÄGEN 23, 844 41 BISPGÅRDEN
- Registrerat
- 1964-04-09
- Bransch
- Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva mekanisk verkstad samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 778-8318
- FORS INDUSTRIER AB FIAB
kontrollerat 2026-10-01
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 10
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-17
- Senaste annonsen
- 2023-12-01
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 7 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2025-06-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 158 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Ninepoint Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Ninepoint Holding AB, org nr 556783-2653, med säte i Bispgården.