Start › Västra Götalands län › Göteborg
Aktiebolaget Fjams
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 552 | 342 | – | – | 240 | 240 | 240 |
| Nettoomsättning | 552 | 342 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Rörelsekostnader | 227 | 54 | – | – | 24 | 23 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 54 | – | – | 24 | 23 | 22 |
| Rörelseresultat | 325 | 289 | 213 | 228 | 216 | 217 | 218 |
| Finansiella poster | 30 | 36 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 36 | – | – | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 355 | 325 | 269 | 239 | 216 | 217 | 218 |
| Resultat före skatt | 355 | 325 | – | – | 216 | 217 | 218 |
| Skatt på årets resultat | 73 | 67 | – | – | 45 | 46 | 47 |
| Årets resultat | 282 | 258 | – | – | 172 | 171 | 171 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 833 | 2 525 | 2 248 | – | 1 847 | 1 675 | 1 505 |
| Anläggningstillgångar | 195 | 195 | 195 | – | 195 | 195 | 195 |
| Materiella anläggningstillgångar | 195 | 195 | 195 | – | 195 | 195 | 195 |
| Byggnader och mark | 195 | 195 | 195 | – | 195 | 195 | 195 |
| Omsättningstillgångar | 2 638 | 2 330 | 2 053 | – | 1 652 | 1 480 | 1 310 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 34 | 94 | – | 503 | 500 | 498 |
| Kundfordringar | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 38 | 17 | 69 | – | 491 | 489 | 487 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 17 | 26 | – | 12 | 11 | 11 |
| Kassa och bank | 2 575 | 2 295 | 1 959 | – | 1 149 | 980 | 811 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 833 | 2 525 | 2 248 | – | 1 847 | 1 675 | 1 505 |
| Eget kapital | 2 760 | 2 478 | 2 220 | – | 1 817 | 1 645 | 1 474 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | – | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 640 | 2 358 | 2 100 | – | 1 697 | 1 525 | 1 354 |
| Balanserat resultat | 2 358 | 2 100 | 1 886 | – | 1 525 | 1 354 | 1 183 |
| Årets resultat | 282 | 258 | 213 | – | 172 | 171 | 171 |
| Kortfristiga skulder | 73 | 46 | 28 | – | 30 | 30 | 30 |
| Leverantörsskulder | 39 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 8 | – | 8 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | −11 | 0 | 0 | – | 10 | 10 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 45 | 20 | – | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 697 | 1 525 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 |
| Ackumulerade avskrivningar | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
Om bolaget
- Adress
- ARTILLERIGATAN 29, 415 05 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1963-05-14
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-21
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom förvaltning, uthyrning och utveckling av fastigheter. Fokus ligger främst på kommersiella lokaler såsom kontor, lager och industribyggnader ingår i portföljen. Fastigheterna är belägna i attraktiva lägen med god tillgång till infrastruktur, främst i Göteborgsområdet.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget fortsatt arbetet med att effektivisera driften, minska energiförbrukningen och förbättra hyresgästernas upplevelse.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jojjens Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget äger och förvaltar en fastighet. Bolaget är dotterbolag till Jojjens Fastighets AB, 556635-1721 sedan 2004-07-01.
-
Jojjens Fastighets AB
Visa källuppgift
Bolaget äger och förvaltar en fastighet. Bolaget är dotterbolag till Jojjens Fastighets AB, 556635-1721 sedan 2004-07-01.