Start › Västmanlands län › Arboga
Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 58 007 | 67 687 | 51 366 | 59 608 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 57 948 | 67 474 | 48 896 | 60 286 | – | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 1 597 | −1 046 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 59 | 213 | 872 | 367 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 307 | 74 557 | 48 448 | 55 036 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 20 886 | 29 744 | 19 646 | 27 571 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 670 | 15 424 | 11 561 | 11 448 | – | – | – |
| Personalkostnader | 20 575 | 24 885 | 15 751 | 14 942 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 174 | 4 504 | 1 490 | 1 075 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 700 | −6 871 | 2 918 | 4 572 | – | – | – |
| Finansiella poster | −297 | −904 | 4 651 | −141 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 4 981 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 185 | 5 | 32 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 482 | 909 | 362 | 141 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 402 | −7 775 | 7 569 | 4 431 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 137 | 8 317 | 0 | −1 137 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 539 | 542 | 7 569 | 3 294 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 118 | 201 | 533 | 703 | – | – | – |
| Årets resultat | 422 | 341 | 7 036 | 2 591 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 31 323 | 34 905 | 26 170 | 23 433 | 19 290 | 15 781 | 17 419 |
| Anläggningstillgångar | 9 683 | 12 028 | 7 242 | 3 259 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 42 | 217 | 521 | 262 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 42 | 217 | 521 | 262 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 641 | 11 811 | 6 721 | 2 897 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 8 198 | 11 340 | 6 463 | 2 191 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 275 | – | – | – | – | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | 0 | 142 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 169 | 472 | 258 | 705 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 100 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 100 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 21 640 | 22 877 | 18 928 | 20 174 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 6 666 | 8 056 | 10 585 | 8 939 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 628 | 3 647 | 5 082 | 5 034 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 3 122 | 2 850 | 4 585 | 2 918 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 538 | 14 821 | 8 342 | 10 043 | – | – | – |
| Kundfordringar | 5 827 | 7 736 | 7 092 | 8 304 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 6 666 | 6 110 | 0 | 142 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 50 | 98 | 103 | 362 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 995 | 878 | 1 148 | 1 235 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 31 323 | 34 905 | 26 170 | 23 433 | – | – | – |
| Eget kapital | 10 726 | 10 304 | 9 963 | 10 928 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 537 | 2 712 | 3 016 | 2 758 | – | – | – |
| Aktiekapital | 2 160 | 2 160 | 2 160 | 2 160 | – | – | – |
| Reservfond | 335 | 335 | 335 | 335 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 189 | 7 593 | 6 947 | 8 170 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 7 768 | 7 251 | −88 | 5 579 | – | – | – |
| Årets resultat | 422 | 341 | 7 036 | 2 591 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 957 | 1 301 | 1 868 | 1 868 | – | – | – |
| Avsättningar | 288 | 171 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 980 | 5 376 | 2 271 | 776 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 100 | 1 700 | 2 271 | 776 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 371 | 17 752 | 12 068 | 9 862 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 600 | 600 | 635 | 331 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | 1 270 | 1 958 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 415 | 7 016 | 2 703 | 4 299 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 2 210 | 964 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 234 | 135 | 525 | 788 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 584 | 2 102 | 3 016 | 1 915 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 534 | 3 876 | 3 231 | 2 529 | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 5 778 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver mekanisk verkstad samt därmed förenlig verksamhet i hyrda lokaler i Arboga. Företaget har under året påbörjat samarbeten med flertalet kunder som väntas ge en positiv effekt på företagets utveckling under kommande år. Se årsredovisningen för moderbolaget Pars Plåtgruppen AB för vidare information om förväntad framtida utveckling samt risker och osäkerhetsfaktorer.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolag för räkenskapsåret 2025-05-01 – 2026-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver mekanisk verkstad samt därmed förenlig verksamhet i hyrda lokaler i Arboga. Företaget har under året påbörjat samarbeten med flertalet kunder som väntas ge en positiv effekt på företagets utveckling under kommande år. Se årsredovisningen för moderbolaget Pars Plåtgruppen AB för vidare information om förväntad framtida utveckling samt risker och osäkerhetsfaktorer.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2025-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolags finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver mekanisk verkstad samt därmed förenlig verksamhet i hyrda lokaler i Arboga. Bolaget är certifierade enligt ISO 3834-4 och ISO 9001 av Kiwa Sweden AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Gösta Gustafssons Mekaniska Verkstad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 142 | 142 |
| Försäljningar och utrangeringar | 142 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 883 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 95 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 608 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 166 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 160 | 23 094 | 15 513 | 10 144 |
| Årets inköp | 37 | 8 723 | 4 905 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 106 | 0 | 236 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 962 | 11 754 | 9 050 | 7 953 |
| Årets avskrivningar | 2 833 | 4 279 | 1 308 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 106 | 0 | 211 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 169 | 472 | 258 | 699 | 783 |
Om bolaget
- Adress
- NORRA ÅGATAN 39, 732 31 ARBOGA
- Registrerat
- 1961-10-13
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utveckla, konstruera, tillverka och marknadsföra mekaniska produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 809-9228
- Gösta Gustafssons Mekaniska
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K3
- Säte
- Arboga
- Revision
- Ja (2026-10-13)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young
- Årsstämma
- 2026-10-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.