Start › Uppsala län › Östhammar
Malou Mountain Music Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 628 | 571 | 484 | 896 | 1 481 | 246 | 538 |
| Nettoomsättning | 628 | 570 | 484 | 896 | 1 481 | 246 | 538 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 140 | 835 | 919 | 1 482 | 1 146 | 549 | 340 |
| Råvaror och förnödenheter | 712 | 516 | 582 | 874 | 1 011 | 325 | 530 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 15 | −503 |
| Övriga externa kostnader | 416 | 269 | 314 | 590 | 123 | 182 | 289 |
| Personalkostnader | 12 | 45 | 11 | 6 | 0 | 11 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 11 | 12 | 12 | 17 | 20 |
| Rörelseresultat | −513 | −263 | −435 | −585 | 335 | −303 | 199 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 18 | 44 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 19 | 49 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −513 | −263 | −435 | −585 | 335 | −285 | 243 |
| Resultat före skatt | −513 | −263 | −435 | −585 | 335 | −285 | 243 |
| Årets resultat | −513 | −263 | −435 | −585 | 335 | −285 | 243 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 197 | 521 | 828 | 1 346 | 2 060 | 1 684 | 2 029 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 17 | 29 | 41 | 58 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 17 | 29 | 41 | 58 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 6 | 17 | 29 | 41 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 197 | 521 | 823 | 1 329 | 2 031 | 1 643 | 1 971 |
| Varulager m.m. | 0 | 435 | 724 | 943 | 1 844 | 1 480 | 1 757 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 53 | 90 | 31 | 21 | 0 | 87 |
| Övriga fordringar | 129 | 53 | 90 | 31 | 21 | 0 | 87 |
| Kassa och bank | 68 | 34 | 9 | 355 | 166 | 163 | 128 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 197 | 521 | 828 | 1 346 | 2 060 | 1 684 | 2 029 |
| Eget kapital | 88 | 101 | 104 | 108 | 444 | 109 | 393 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −32 | −19 | −16 | −12 | 324 | −11 | 273 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 481 | 244 | 418 | 574 | −11 | 273 | 31 |
| Årets resultat | −513 | −263 | −435 | −585 | 335 | −285 | 243 |
| Kortfristiga skulder | 109 | 421 | 724 | 1 238 | 1 616 | 1 576 | 1 635 |
| Leverantörsskulder | 60 | 21 | 32 | 26 | 35 | 27 | 27 |
| Övriga skulder | 39 | 389 | 683 | 1 202 | 1 557 | 1 523 | 1 583 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 25 | 25 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −12 | 324 | −11 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 500 | 260 | 430 | 250 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen beror på att handeln av värdepapper varit lägre under innevarande år jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen beror på att handeln av värdepapper varit lägre under innevarande år jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Ackumulerade avskrivningar | 83 | 83 | 77 | 65 | 53 | 41 | 25 | 8 |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 11 | 12 | 12 | 17 | 17 | – |
Om bolaget
- Adress
- SNÄCKSUND 176, 742 93 ÖSTHAMMAR
- Registrerat
- 1933-11-17
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel och förvaltning av värdepapper och cash management, samt driva handel med konstföremål och idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva artistverksamhet, kompositioner av musik, inspelning och utgivning av musik inklusive förlagsverksamhet.
Bankgironummer
- 291-6005
- Malou Mountain Music AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Östhammar, bedriver verksamhet inom handel med fast och lös egenom såsom värdepapper, fastigheter och konst samt idkar därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även artistverksamhet, komposition av musik, inspelning och utgivning av grammofonskivor, förlagsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.