Start › Dalarnas län › Falun
Eslövs Måleri och Byggservice AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 1 197 | 390 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 197 | 390 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 17 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | 1 196 | 373 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 3 | 3 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −1 | 2 | 1 199 | 372 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −2 | −1 177 | 1 000 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 1 000 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 2 | 1 177 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | −1 | 0 | 22 | 1 372 |
| Årets resultat | 0 | −1 | 0 | 22 | 1 372 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 122 | 122 | 149 | 414 | 3 203 |
| Omsättningstillgångar | 122 | 122 | 149 | 414 | 3 203 |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 99 | 146 | 412 | 2 565 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 99 | 125 | 392 | 2 544 |
| Fordringar hos intresseföretag | 122 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 21 | 21 | 21 |
| Kassa och bank | 0 | 23 | 3 | 1 | 638 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 122 | 122 | 149 | 414 | 3 203 |
| Eget kapital | 122 | 122 | 149 | 149 | 1 786 |
| Bundet eget kapital | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Fritt eget kapital | −1 | −1 | 26 | 26 | 1 663 |
| Balanserat resultat | −1 | 0 | 26 | 3 | 291 |
| Årets resultat | 0 | −1 | 0 | 22 | 1 372 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 265 | 1 417 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 265 | 1 417 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 26 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Eslövs Måleri och Byggservice AB för räkenskapsåret 2022-09-01-2023-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Eslövs Måleri och Byggservice ABs finansiella ställning per 2023-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Eslövs Måleri och Byggservice AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1912-12-18
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra underhålls- och reparationsarbeten på fastigheter. Verksamheten skall även innefatta nyproduktion av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Eslöv
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Loeflingia AB, 559543-8812 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-03-20. Företaget har sitt säte i Eslöv .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Loeflingia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Loeflingia AB, 559543-8812 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-03-20. Företaget har sitt säte i Eslöv .
-
Arne Nilsson Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget är under avveckling men bedrev tidigare byggnads- och målningsarbete. Bolaget är sedan 2014-04-01 helägt dotterbolag till Arne Nilsson Holding AB, 556966-4419 Företaget har sitt säte i ESLÖV .
-
Arne Nilsson Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget är under avveckling men bedrev tidigare byggnads- och målningsarbete. Bolaget är sedan 2014-04-01 helägt dotterbolag till Arne Nilsson Holding AB, 556966-4419 Företaget har sitt säte i ESLÖV .
-
Arne Nilsson Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget är under avveckling men bedrev tidigare byggnads- och målningsarbete. Bolaget är sedan 2014-04-01 helägt dotterbolag till Arne Nilsson Holding AB, 556966-4419 Företaget har sitt säte i Eslöv .