se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenVerkstallandeDirektorenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 559514-9930 2025-01-10 2025-12-31 559514-9930 2025-12-31 559514-9930 2025-01-10 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(6)
Årsredovisning
RK Trading & Management AB
559514-9930

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-10 – 2025-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (6)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom import och export av produkter så som hushållsartiklar, ventilationsprodukter,
byggmaterial, elektronik. Bolaget erbjuder även logistíklösningar och konsulttjänster inom management samt agerar
som agent mellan köpare och säljare på den internationella marknaden.
Företaget har sitt säte i Stockholm.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2501-2512
Nettoomsättning 407
Resultat efter finansiella poster 103
Soliditet % 34

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Årets resultat Totalt
- Belopp vid årets ingång 25 000 25 000
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Årets resultat 81 125 81 125
- Belopp vid årets utgång 25 000 81 125 106 125

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Årets resultat 81 125
Summa 81 125


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 81 125
Summa 81 125
3 (6)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 406 975
Övriga rörelseintäkter 2 000
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 408 975
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -167 343
Övriga externa kostnader -90 142
Personalkostnader -440
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -48 000
Summa rörelsekostnader -305 925
Rörelseresultat 103 050
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 126
Summa finansiella poster 126
Resultat efter finansiella poster 103 176
Resultat före skatt 103 176
Skatter
Skatt på årets resultat -22 051
Årets resultat 81 125
4 (6)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 192 000
Summa materiella anläggningstillgångar 192 000
Summa anläggningstillgångar 192 000
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 40
Summa kortfristiga fordringar 40
Kassa och bank
Kassa och bank 120 843
Summa kassa och bank 120 843
Summa omsättningstillgångar 120 883
SUMMA TILLGÅNGAR 312 883
5 (6)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 000
Summa bundet eget kapital 25 000
Fritt eget kapital
Årets resultat 81 125
Summa fritt eget kapital 81 125
Summa eget kapital 106 125
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 167 462
Skatteskulder 22 051
Övriga skulder 12 245
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 000
Summa kortfristiga skulder 206 758
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 312 883
6 (6)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).