PS112 Förvaltning AB
559506-90961 (7)
Årsredovisning
PS112 Förvaltning AB
Organisationsnummer:
559506-9096
Räkenskapsår:
2025-03-01 -
2026-02-28
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Helsingborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-08-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
PS112 Förvaltning AB
559506-90962 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver verksamhet inom kapitalförvaltning. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-03-01 -2026-02-28 | 2024-11-26 -2025-02-28 | - | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 25 658 | 14 126 351 | | |
| Soliditet (%) | | 99,9 | 100,0 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 14 120 923 | 14 145 923 |
| Inbetalt aktiekapitalANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 |
| Utdelning | | | -209 550 | -209 550 |
| Balanseras i ny räkning | | 13 911 373 | -13 911 373 | 0 |
| Årets resultat | | | 20 375 | 20 375 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 13 911 373 | 20 375 | 13 956 748 |
PS112 Förvaltning AB
559506-90963 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 13 911 373 | | | |
| Årets resultat | | 20 375 | | | |
| Medel att disponera | | 13 931 748 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 322 400 | | | |
| Summa utdelning | | 322 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 13 609 348 | | | |
| Summa | | 13 931 748 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
PS112 Förvaltning AB
559506-90964 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-03-01 | 2024-11-26 |
| | | 1 | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -2 063 | -2 150 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 063 | -2 150 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -2 063 | -2 150 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 2 | 27 721 | 14 128 501 |
| Summa finansiella poster | | | | 27 721 | 14 128 501 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 25 658 | 14 126 351 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 25 658 | 14 126 351 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -5 283 | -5 428 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 20 375 | 14 120 923 |
PS112 Förvaltning AB
559506-90965 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 37 500 | 37 500 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 4 | 13 540 000 | 7 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 13 577 500 | 7 037 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 13 577 500 | 7 037 500 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 533 | 20 079 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 533 | 20 079 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 389 426 | 7 093 772 |
| Summa kassa och bank | | | | 389 426 | 7 093 772 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 389 959 | 7 113 851 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 13 967 459 | 14 151 351 |
PS112 Förvaltning AB
559506-90966 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 13 911 373 | 0 |
| Årets resultat | | | | 20 375 | 14 120 923 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 13 931 748 | 14 120 923 |
| Summa eget kapital | | | | 13 956 748 | 14 145 923 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 10 711 | 5 428 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 711 | 5 428 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 13 967 459 | 14 151 351 |
| | | | | |
PS112 Förvaltning AB
559506-90967 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-03-01 2026-02-28 | 2024-11-26 2025-02-28 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 0 | 0 |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 37 500 | |
| Inköp | | | | 0 | 37 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 37 500 | 37 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 37 500 | 37 500 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Pennstället 112 AB | 556953-8019 | Helsingborg | 3 750 000 | 140 | 75,0 | 75,0 | 37 500 |
| | | | | | | |
| Not 4. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2026-02-28 | 2025-02-28 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 000 000 | |
| Tillkommande fordringar | | | | 6 540 000 | 7 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 540 000 | 7 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 540 000 | 7 000 000 |