2024-11-04 2025-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember NORMALFORM se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559503-28622024-11-042025-12-31 559503-28622025-12-31 559503-28622024-11-03 iso4217:SEK xbrli:pure se-k3-type:AntalPersoner xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

NRE SPV 1 AB

 

559503-2862

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024‑11‑04 ‑ 2025‑12‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

2 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för NRE SPV 1 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024‑11‑04 ‑ 2025‑12‑31,
vilket är företagets första verksamhetsår.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Information om verksamheten

Bolaget investerar i samt förvaltar aktier i andra företag. Bolaget är dotterföretag till NRG Resilience
Equity AB, 559471-9857, samt moderföretag till Westbay Solutions AB, 556798-5485.
Koncernredovisning upprättas.

 

Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget genomförde under början av 2025 en nyemission i samband med förvärvet av Westbay Solutions
AB. Förvärvet bedöms ge en framtida finansiell effekt i form av årlig utdelning till bolaget som ger
avkastning till dess investerare. Emissionen innebär en väsentlig förändring av ägarstrukturen då en ny
aktieägare, utöver NRG Resilience Equity AB, nu också har över 10% av antalet andelar och röster i
bolaget.

 

Ägarförhållanden

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2024/25

 

 

 

 

 

(14 mån)

 

 

 

 

Nettoomsättning

0

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

-33

 

 

 

 

Soliditet (%)

100,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

25 000

 

 

25 000

Nyemission

101 337

 

 

101 337

Erhållna aktieägartillskott

 

179 265 153

 

179 265 153

Årets resultat

 

 

-33 107

-33 107

Belopp vid årets utgång

126 337

179 265 153

-33 107

179 358 383

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 179 265 153kr (0kr).

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

3 (8)

 

 

 

 

 

Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   179 265 153
årets förlust   -33 107
  179 232 046

 

disponeras så att

till aktieägare utdelas   10 986 000
i ny räkning överföres   168 246 046
  179 232 046

 

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

 

Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt
följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2024-11-04

-2025-12-31

(14 mån)

 

 

 

Rörelsens intäkter

 

 

 

 

 

Övriga rörelseintäkter

 

6 237

 

 

 

 

 

6 237

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsens kostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-37 569

 

 

 

Övriga rörelsekostnader

 

-1 831

 

 

 

 

 

-39 400

 

 

 

Rörelseresultat

 

-33 163

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat från finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

56

 

 

 

 

 

56

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

-33 107

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-33 107

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-33 107

 

 

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

1

179 359 681

 

 

 

 

 

179 359 681

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

179 359 681

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

29 992

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

29 992

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

179 389 673

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

 

 

6 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

126 337

 

 

 

 

 

126 337

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserad vinst eller förlust

 

179 265 153

 

 

 

Årets resultat

 

-33 107

 

 

 

 

 

179 232 046

 

 

 

Summa eget kapital

 

179 358 383

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

31 290

 

 

 

Summa kortfristiga skulder

 

31 290

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

179 389 673

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NRE SPV 1 AB

Org.nr 559503-2862

7 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Redovisnings- och värderingsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning
och koncernredovisning (K3).

 

Årsredovisningen upprättas för första gången i enlighet med BFNAR 2012:1 Årsredovisning och
koncernredovisning (K3).

 

Intäktsredovisning

Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i
den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och
intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

 

Anläggningstillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.

 

Andelar i dotterföretag

Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår köpeskillingen som erlagts för aktierna samt förvärvskostnader. Eventuella
kapitaltillskott läggs till anskaffningsvärdet när de uppkommer.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 1 Specifikation andelar i koncernföretag

Namn

Kapital-

andel

Antal

andelar

Bokfört

värde

Marknads-

värde

 

Westbay Solutions AB

56,05%

28 082

179 359 681

298 933 333

 

 

 

 

179 359 681

298 933 333

 

 

 

 

 

 

 

 

Org.nr

Säte

Eget kapital

Resultat

 

Westbay Solutions AB

556798-5485

Västervik

16 061 674

15 320 158

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 2 Rapport om årsredovisningen

Rapport om årsredovisningen enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad
Redovisningskonsult:

Henrik Wennerlund, Ludvig & Co