RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94281 (10)
Årsredovisning
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
Organisationsnummer: 559489-9428
Räkenskapsår:
2024-07-08 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94282 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter såsom LSS-boende och värdepapper och därmed förenlig verksamhet. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Bolagets första räkenskapsår. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| RE Equity Omsorg Grupp 5 AB, 559476-5256. |
| Väsentliga förändringar i ägarstrukturen |
| Bolaget förvärvades av RE Equity Omsorg Grupp 5 AB, 559476-5256. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-07-08 -2025-12-31 | - | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 624 966 | | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 196 184 | | | |
| Balansomslutning (kr) | | 16 520 835 | | | |
| Soliditet (%) | | 5,9 | | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94283 (10)
Förändringar i eget kapital | | | |
| Aktie- kapital | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | | | |
| Nyemission | 25 000 | | 25 000 |
| Årets resultat | | 710 541 | 710 541 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 710 541 | 735 541 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 0 | | | |
| Årets resultat | | 710 541 | | | |
| Summa | | 710 541 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 710 541 | | | |
| Summa | | 710 541 | | | |
| | | | | |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94284 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-07-08 | |
| | | 1 | 2025-12-31 | |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 624 966 | |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 624 966 | |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -9 928 | |
| Övriga externa kostnader | | | | -146 206 | |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -6 682 | |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -162 816 | |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 462 150 | |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -265 966 | |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -265 966 | |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 196 184 | |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -300 000 | |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -300 000 | |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 896 184 | |
| Skatt på årets resultat | | | | -185 643 | |
| Årets resultat | | | | 710 541 | |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94285 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 156 768 | |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 156 768 | |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 156 768 | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 15 962 500 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 22 840 | |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 15 985 340 | |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 378 727 | |
| Summa kassa och bank | | | | 378 727 | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 16 364 067 | |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 16 520 835 | |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94286 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | |
| Summa bundet eget kapital | | | | 25 000 | |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Årets resultat | | | | 710 541 | |
| Summa fritt eget kapital | | | | 710 541 | |
| Summa eget kapital | | | | 735 541 | |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 300 000 | |
| Summa obeskattade reserver | | | | 300 000 | |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 5 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 14 100 000 | |
| Summa långfristiga skulder | | | | 14 100 000 | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 215 022 | |
| Leverantörsskulder | | | | 4 232 | |
| Aktuella skatteskulder | | | | 185 643 | |
| Övriga skulder | | | | 600 001 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 380 396 | |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 385 294 | |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 6 | 16 520 835 | |
| | | | | |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94287 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Detta är företagets första räkenskapsår och omfattar perioden 2024-07-08 – 2025-12-31 (18 månader). Det förlängda räkenskapsåret har valts för att anpassa bolagets räkenskapsår till ett kalenderår. Jämförelsetal saknas då det är företagets första räkenskapsår och det upprättas därför ingen resultat- och balansräkning för föregående år. |
| Upplysningar första gången K3 tillämpas |
| Årsredovisningen har för första gången upprättats i enlighet med Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Eftersom detta är bolagets första räkenskapsår har någon omräkning av tidigare perioder eller ingående balansräkning för jämförelseår inte varit aktuell. |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Intäkterna består till fullo av hyresintäkter. |
| Låneutgifter |
| Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen. |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94288 (10)
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt.
Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden.
|
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Stomme och grundANNUAL_REPORT | | 50 | år | | | | |
| Värme, vatten och avloppANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| ElinstallationerANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FasadANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FönsterANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Inre ytskiktANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| KöksinredningANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| YttertakANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| HissarANNUAL_REPORT | | 25 | år | | | | |
| RestpostANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-94289 (10)
| Finansiella instrument |
Finansiella instrument redovisas i enlighet med reglerna i K3 kapitel 11, vilket innebär att värdering sker utifrån anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar värdepapper, kundfordringar och övriga fordringar, kortfristiga placering, leverantörsskulder, låneskulder och derivatinstrument. Instrumenten redovisas i balansräkningen när bolaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört. |
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg Grupp 5 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559476-5256 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-07-08 | |
| | | | 2025-12-31 | |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -483 | |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -265 483 | |
| Summa | | | | -265 966 | |
| | | | | |
| Tidigare moderbolaget 483 kr. Låneränta Sparbanken Rekarne 265 437 kr. Dröjsmålsräntor 45 kr. |
RE Strängnäs Näsbyholm 3:96 AB
559489-942810 (10)
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | |
| Inköp | | | | 163 450 | |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 163 450 | |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -6 682 | |
| Utgående avskrivningar | | | | -6 682 | |
| | | | | |
| Förvärv av fastighet Strängnäs Näsbyholm 3:96, |
| Not 5. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Sparbanken Rekarne | | | | 11 700 000 | |
| | | | | |
| Not 6. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 18 100 000 | |
| | | | | |
Generell säkerhet nr 8270-1,585.447.821-0. Pantbrev i fastigheten STRÄNGNÄS NÄSBYHOLM 3:96.
Övrig säkerhet. Covenant. |
| Summa ställda säkerheter | | | | 18 100 000 | |
| | | | | |