Stellas Snickeri AB

559481-6133

Årsredovisning för räkenskapsåret
2025-04-01 - 2026-03-31

Styrelsen och verkställande direktören upprättar följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.


Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-09-28. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Stellas Snickeri AB bedriver bygg- och snickeriverksamhet med inriktning på byggnadssnickeriarbeten och andra snickeritjänster.
Företaget har sitt säte i Stockholm.

Under räkenskapsåret ökade nettoomsättningen väsentligt jämfört med föregående år.
Bolaget visar ett positivt resultat för räkenskapsåret.

Flerårsöversikt

2025-04-01
- 2026-03-31
2024-04-29
- 2025-03-31
Nettoomsättning 4 546 330 1 419 205
Resultat efter finansiella poster 61 112 52 619
Soliditet (%) 28 28

Nettoomsättningen har ökat till följd av en högre verksamhetsvolym under räkenskapsåret.

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 25 000 0 41 780 66 780
Balanseras i ny räkning 41 780 -41 780 0
Årets resultat 47 813 47 813
Vid årets utgång 25 000 41 780 47 813 114 593

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående medel

Balanserat resultat 41 780
Årets resultat 47 813
Summa 89 593

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 89 593
Summa 89 593

Resultaträkning

Not
1
2025-04-01
- 2026-03-31
2024-04-29
- 2025-03-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 4 546 330 1 419 205
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 546 330 1 419 205
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -3 962 832 -1 200 244
Övriga externa kostnader -401 283 -154 654
Personalkostnader 2 -107 580 -11 330
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -10 556 -1 533
Summa rörelsekostnader -4 482 251 -1 367 761
Rörelseresultat 64 079 51 444
Finansiella poster
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 0 64
Räntekostnader och liknande resultatposter -2 967 1 111
Summa finansiella poster -2 967 1 175
Resultat efter finansiella poster 61 112 52 619
Resultat före skatt 61 112 52 619
Skatter
Skatt på årets resultat -13 299 -10 839
Årets resultat 47 813 41 780

Balansräkning

Not
1
2026-03-31 2025-03-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 73 886 16 863
Summa materiella anläggningstillgångar 73 886 16 863
Summa anläggningstillgångar 73 886 16 863
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 51 567 0
Summa varulager m.m. 51 567 0
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 178 888 40
Övriga fordringar 158 0
Summa kortfristiga fordringar 179 046 40
Kassa och bank
Kassa och bank 99 550 224 716
Summa kassa och bank 99 550 224 716
Summa omsättningstillgångar 330 163 224 756
Summa tillgångar 404 049 241 619

Balansräkning

Not
1
2026-03-31 2025-03-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 25 000 25 000
Summa bundet eget kapital 25 000 25 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 41 780 0
Årets resultat 47 813 41 780
Summa fritt eget kapital 89 593 41 780
Summa eget kapital 114 593 66 780
Långfristiga skulder
Övriga skulder 35 070 52 265
Summa långfristiga skulder 35 070 52 265
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 49 800 0
Leverantörsskulder 107 188 0
Skatteskulder 24 139 10 840
Övriga skulder 73 259 111 734
Summa kortfristiga skulder 254 386 122 574
Summa eget kapital och skulder 404 049 241 619

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 5

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2025-04-01
- 2026-03-31
Medelantal anställda under året 1,0

Not 3 - Inventarier, verktyg och installationer

2026-03-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 18 396
Inköp 67 579
Utgående anskaffningsvärden 85 975
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -1 533
Årets avskrivningar -10 556
Utgående avskrivningar -12 089
Redovisat värde 73 886