RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53551 (11)
Årsredovisning
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
Organisationsnummer: 559476-5355
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53552 (11)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget ska äga och förvalta fastigheter eller bolag som äger och förvaltar fastigheter och därmed förenlig verksamhet. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100 % av RE Equity Omsorg Grupp 6 AB (559476-5306). |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-03-18 -2024-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | -1 | 0 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -1 656 478 | -13 193 | | |
| Balansomslutning (kr) | | 89 443 995 | 38 040 294 | | |
| Soliditet (%) | | 30,1 | 42,1 | | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53553 (11)
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 0 | 16 000 000 | -13 193 | 16 011 807 |
| Balanseras i ny räkning | | | -13 193 | 13 193 | 0 |
| Uppskrivning av anläggningstillgång | | 12 709 014 | | | 12 709 014 |
| Upplösning av uppskrivningsfond | | -124 037 | 124 037 | | 0 |
| Årets resultat | | | | -2 023 433 | -2 023 433 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 12 584 977 | 16 110 844 | -2 023 433 | 26 697 388 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 16 110 844 | | | |
| Årets resultat | | -2 023 433 | | | |
| Summa | | 14 087 411 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 14 087 411 | | | |
| Summa | | 14 087 411 | | | |
| | | | | |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53554 (11)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-03-18 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | -1 | 0 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | -1 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -133 992 | -13 193 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -815 732 | 0 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -949 724 | -13 193 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -949 725 | -13 193 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | | | 3 | 1 070 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -707 823 | 0 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -706 753 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 656 478 | -13 193 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -300 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -300 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 956 478 | -13 193 |
| Skatt på årets resultat | | | | -66 955 | 0 |
| Årets resultat | | | | -2 023 433 | -13 193 |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53555 (11)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 82 684 268 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 6 | 0 | 37 504 975 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 82 684 268 | 37 504 975 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Uppskjuten skattefordran | | | | 81 752 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 81 752 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 82 766 020 | 37 504 975 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 5 738 235 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 148 705 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 5 886 940 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 791 035 | 535 319 |
| Summa kassa och bank | | | | 791 035 | 535 319 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 6 677 975 | 535 319 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 89 443 995 | 38 040 294 |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53556 (11)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 12 584 977 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 12 609 977 | 25 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 16 110 844 | 16 000 000 |
| Årets resultat | | | | -2 023 433 | -13 193 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 14 087 411 | 15 986 807 |
| Summa eget kapital | | | | 26 697 388 | 16 011 807 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 300 000 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 300 000 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 3 259 103 | 0 |
| Summa avsättningar | | | | 3 259 103 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 58 064 992 | 13 998 750 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 58 064 992 | 13 998 750 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 4 556 | 8 029 737 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 223 909 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 888 756 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 5 291 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 122 512 | 8 029 737 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 89 443 995 | 38 040 294 |
| | | | | |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53557 (11)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år. |
| Intäkter |
| Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt |
| Låneutgifter |
| Låneutgifter för lånat kapital kostnadsförs i resultaträkningen i den period de uppstår. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
|
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53558 (11)
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Stomme och grundANNUAL_REPORT | | 50 | år | | | | |
| Värme, vatten och avloppANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| ElinstallationerANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FasadANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| FönsterANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Inre ytskiktANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| KöksinredningANNUAL_REPORT | | 15 | år | | | | |
| YttertakANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| RestpostANNUAL_REPORT | | 35 | år | | | | |
| Nedskrivningar av anläggningstillgångar |
| Vid varje balansdag sker en prövning av anläggningtillgångens värde och den skrivs ned om den bedöms ha ett lägre värde än bokfört värde och det kan antas att värdenedgången är bestående. Om det inte längre finns skäl för nedskrivningen återförs den. Nedskrivningen och återföringen redovisas i resultaträkningen. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-53559 (11)
| Finansiella instrument |
Finansiella instrument redovisas i enlighet med reglerna i K3 kapitel 11, vilket innebär att värdering sker utifrån anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar värdepapper, kundfordringar och övriga fordringar, kortfristiga placering, leverantörsskulder, låneskulder och derivatinstrument. Instrumenten redovisas i balansräkningen när bolaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten.
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört. |
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | RE Equity Omsorg Grupp 6 AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 559476-5306 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§. |
| Not 3. Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-03-18 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Övrigt | | | | 1 070 | 0 |
| Summa | | | | 1 070 | 0 |
| | | | | |
| Sparbanken Bergslagen ränteintäkter 1070 kr. |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-03-18 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -707 823 | 0 |
| Summa | | | | -707 823 | 0 |
| | | | | |
| Sparbanken Bergslagen räntekostnader 705 420 kr. Dröjsmålsräntor 2403 kr. |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-535510 (11)
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Omklassificeringar | | | | 67 493 686 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 67 493 686 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -659 514 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -659 514 | 0 |
| | | | | |
| Årets uppskrivningar | | | | 16 006 314 | 0 |
| Årets avskrivningar på uppskrivet belopp | | | | -156 218 | 0 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 15 850 096 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 82 684 268 | 0 |
| Offentliga bidrag som reducerat anskaffningsvärdet | | | | 6 522 120 | 0 |
| | | | | |
Investeringsstöd från Länsstyrelsen i Västmanlands län 6 522 120 kr. Användes i projektskedet.
Projektet slutfördes och pengarna omfördes till byggnader och mark. Det här kan påverka jämförbarheten med föregående räkenskapsår.
Uppskrivningen påverkar jämförbarheten med föregående räkenskapsår. |
| Not 6. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 37 504 975 | |
| Nedlagda utgifter | | | | 29 988 711 | 37 504 975 |
| Omklassificeringar | | | | -67 493 686 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 37 504 975 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 37 504 975 |
| Offentliga bidrag som reducerat anskaffningsvärdet | | | | 6 522 120 | 0 |
| | | | | |
| Investeringsstöd från Länsstyrelsen i Västmanlands län. Projektet slutfördes 2025-09-01. |
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Norion Bank AB | | | | 0 | 51 000 000 |
| Sparbanken Bergslagen | | | | 54 509 968 | 0 |
| | | | | |
| Totalt lån 58 953 748 kr. |
RE Västerås Östjädra 1:196 AB
559476-535511 (11)
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 60 000 000 | 0 |
| | | | | |
Generell säkerhet nr 8191-9,585.449.223-7. Pantbrev i fastigheten VÄSTERÅS ÖSTJÄDRA 1:196.
|
| Summa ställda säkerheter | | | | 60 000 000 | 0 |
| | | | | |