Leya Development AB
559472-24891 (9)
Årsredovisning
Leya Development AB
Organisationsnummer: 559472-2489
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lidingö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-05-08.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Leya Development AB
559472-24892 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget driver en Software as a Service–plattform (SaaS) riktad till HR-specialister, chefer och företagsledare. Genom en användarvänlig lösning erbjuder bolaget en rad verktyg som stödjer datadriven personlighets- och motivationsbedömning, baserade på etablerade modeller såsom Big 5 och HEXACO. Plattformen konsoliderar flera produkter under en gemensam kompetensram och syftar till att effektivisera processer inom rekrytering, arbetskraftsplanering och personalutveckling.
Bolaget befinner sig i ett expansionssteg där plattformens unika kombination av forskningsbaserade bedömningstverktyg och användarvänlighet skapar en stark grund. Genom fokuserade satsningar på nya moduler och utbildning står bolaget väl rustat att möta en växande marknad.
Väsentliga händelser under året
Bolaget visar en ökning av nettoomsättningen på mer än 30 %. Detta beror på att bolaget under 2025 har kunnat t plattformen i drift och därmed utökat försäljningen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av PE Holding Sweden AB (556554-6875). |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-02-15 -2024-12-31 | - | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 481 502 | 128 800 | | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 32 751 | -1 067 863 | | |
| Balansomslutning (kr) | | 3 019 804 | 2 931 539 | | |
| Soliditet (%) | | 16,2 | 15,6 | | |
| Medelantal anställda | | 1 | 2 | | |
Leya Development AB
559472-24893 (9)
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Fond för utv.- utgifter | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 25 000 | 1 794 082 | -294 082 | -1 067 863 | 457 137 |
| Balanseras i ny räkning | | | -1 067 863 | 1 067 863 | 0 |
| Aktivering av utvecklingsutgifter | | -20 714 | 20 714 | | 0 |
| Årets resultat | | | | 32 751 | 32 751 |
| Belopp vid årets utgång | 25 000 | 1 773 368 | -1 341 230 | 32 751 | 489 889 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -1 341 230 | | | |
| Årets resultat | | 32 751 | | | |
| Summa | | -1 308 479 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -1 308 479 | | | |
| Summa | | -1 308 479 | | | |
| | | | | |
Leya Development AB
559472-24894 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-02-15 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| | | | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 481 502 | 128 800 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 190 826 | 657 215 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 672 328 | 786 015 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -10 813 | -42 848 |
| Övriga externa kostnader | | | | -108 622 | -434 256 |
| Personalkostnader | | | 2 | -293 678 | -902 503 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -226 345 | -199 342 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -639 458 | -1 578 949 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 32 870 | -792 934 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 28 | 164 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -147 | -275 093 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -119 | -274 929 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 32 751 | -1 067 863 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 32 751 | -1 067 863 |
| Årets resultat | | | | 32 751 | -1 067 863 |
Leya Development AB
559472-24895 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | 5 | 1 773 368 | 1 794 082 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 1 773 368 | 1 794 082 |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 6 | 40 545 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 40 545 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 7 | 5 825 | 5 825 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 825 | 5 825 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 819 738 | 1 799 907 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 223 125 | 148 500 |
| Övriga fordringar | | | | 3 094 | 31 705 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 226 219 | 180 205 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 973 847 | 951 427 |
| Summa kassa och bank | | | | 973 847 | 951 427 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 200 066 | 1 131 632 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 019 804 | 2 931 539 |
Leya Development AB
559472-24896 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 25 000 | 25 000 |
| Fond för utvecklingsutgifter | | | | 1 773 368 | 1 794 082 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 798 368 | 1 819 082 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | 8 | -1 341 230 | -294 082 |
| Årets resultat | | | | 32 751 | -1 067 863 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -1 308 479 | -1 361 945 |
| Summa eget kapital | | | | 489 889 | 457 137 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 868 773 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 1 500 000 | 1 500 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 2 368 773 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 2 030 | 5 209 |
| Övriga skulder | | | | 151 062 | 72 822 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 050 | 896 371 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 161 142 | 974 402 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 019 804 | 2 931 539 |
| | | | | |
Leya Development AB
559472-24897 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt som avser framtida räkenskapsår till följd av tidigare händelser. Redovisning sker enligt balansräkningsmetoden. Enligt denna redovisas uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader som uppstår mellan bokförda respektive skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott.
Uppskjutna skattefordringar nettoredovisas mot uppskjutna skatteskulder endast om de kan betalas med ett nettobelopp. Uppskjuten skatt beräknas utifrån beslutad skattesats på balansdagen. Effekter av förändringar i gällande skattesatser resultatförs i den period förändringen lagstadgats. Uppskjutna skattefordringar reduceras till den del det inte är sannolikt att den underliggande skattefordran kommer att kunna realiseras inom en överskådlig framtid. Uppskjuten skattefordran redovisas som finansiell anläggningstillgång och uppskjuten skatteskuld som avsättning. |
| Aktivering av internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar |
| Företaget tillämpar den s.k. aktiveringsmodellen avseende internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar. Metoden innebär att samtliga utgifter som uppfyller kriterierna i BFNAR 2012:1 aktiveras som immateriell anläggningstillgång och skrivs av under tillgångens beräknade nyttjandeperiod. En omföring från fritt eget kapital till fond för utvecklingavgifter inom bundet eget kapital görs för motsvarande belopp som aktiverats under året. Återföring från fonden till fritt eget kapital sker med motsvarande belopp som redovisade avskrivningar / nedskrivningar. |
Leya Development AB
559472-24898 (9)
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | 10 | år | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | 5 | år | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-02-15 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 2 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-02-15 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Övrigt | | | | 28 | 164 |
| Summa | | | | 28 | 164 |
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 | 2024-02-15 |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -147 | -275 093 |
| Summa | | | | -147 | -275 093 |
| | | | | |
Leya Development AB
559472-24899 (9)
| Not 5. Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 993 424 | |
| Aktiverade utgifter | | | | 198 476 | 1 993 424 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 191 900 | 1 993 424 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -199 342 | |
| Årets avskrivningar | | | | -219 190 | -199 342 |
| Utgående avskrivningar | | | | -418 532 | -199 342 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 773 368 | 1 794 082 |
| | | | | |
| Not 6. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Inköp | | | | 47 700 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 47 700 | 0 |
| | | | | |
| Årets avskrivningar | | | | -7 155 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -7 155 | 0 |
| | | | | |
| Not 7. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 825 | |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 5 825 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 825 | 5 825 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 825 | 5 825 |
| | | | | |
| Not 8. Villkorat aktieägartillskott |
Under räkenskapsåret 2024 har ett villkorat aktieägartillskott om 1,5 MKR lämnats. Tillskottet kommer att återbetalas till givaren när det finns utdelningsbara (fria) vinstmedel i bolaget och efter beslut om återbetalning har fattats av bolagsstämman. |